Radio Opole » Sport i turystyka
2020-04-24, 09:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Z jednej strony obniżki płac i redukcja zatrudniania, z drugiej działanie na nowych polach. Tak w czasie pandemii radzą sobie instytucje turystyczne z powiatu opolskiego

Od marca obiekty turystyczne nie przyjmują zwiedzających [fot. strona internetowa JuraPark Krasiejów]
Od marca obiekty turystyczne nie przyjmują zwiedzających [fot. strona internetowa JuraPark Krasiejów]
- Choć sytuacja jest bardzo trudna, to jeszcze nie beznadziejna - oceniają władze JuraParku w Krasiejowie i niemodlińskiego zamku. Obie instytucje działają na swój rachunek. Nie są utrzymywane ani przez samorząd, ani przez państwo. W dobie koronawirusa takie funkcjonowanie w branży turystyczno-rozrywkowej jest jednak skomplikowane.
JuraPark utrzymuje się tylko ze sprzedanych biletów. Rocznie park odwiedza ponad 200 tysięcy osób. Spora część przyjeżdża wiosną, a są to w dużej mierze wycieczki szkolne.

- Ten okres już na pewno przepadnie, a koszty stałe – jak etaty pracowników, których jest 43, energia elektryczna, czy też podatek od nieruchomości – czyli kilkanaście tysięcy złotych - pozostają – informuje Marek Korniak, dyrektor Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. - Musieliśmy mocno ograniczyć kadrę, etaty, wynagrodzenia. Zostaliśmy na 1/4 etatów. Rozumiemy sytuację naszego pracodawcy, który też musi jakiś montaż finansowy na to wszystko znaleźć. Wszyscy solidarnie przystali na obniżki.

Również dla Zamku Niemodlin, to wiosna i wycieczki szkolne najmocniej wpływały na turystyczną frekwencję. Jednak działanie tego obiektu nie jest w tak dużej mierze uzależnione od sprzedaży biletów, jak JuraParku.

- W tym momencie działamy w innych obszarach – informuje Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Goście nas nie odwiedzają, dlatego jest przykro i smutno. Natomiast my naszą siłę przerzuciliśmy na prace rewitalizacyjne. Przygotowujemy intensywnie dokumentację. Już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace przygotowawcze na adaptację części przedzamcza, gdzie ma być restauracja, hotel i informacja turystyczna.

Obiekty turystyczne jako pierwsze zostały zamknięte, gdy w kraju ogłoszono pandemię koronawirusa. Oznacza to, że niektóre z nich nie są dostępne dla zwiedzających już od blisko dwóch miesięcy.
Marek Korniak
Joanna Kardasińska

Sport i turystyka

2020-07-11, godz. 08:30 Koszykówka: Weegree AZS Politechniki Opolskiej zaczyna budowę składu. Klub zawarł dwa kontrakty I-ligowy Weegree AZS Politechniki Opolskiej z nowym zawodnikeim. Z klubem kontraktem związał się obwodowy Bartosz Jankowski. » więcej 2020-07-10, godz. 21:30 Jeden senior, jeden junior. Nowi żużlowcy w kadrze Kolejarza Opole Dwóch zawodników wzmocni kadrę Kolejarza Opole na sezon 2020. Opolski klub doszedł do porozumienia z Danielem Kaczmarkiem i Oskarem Roweckim. » więcej 2020-07-10, godz. 18:19 Zadanie wykonane. Odra pokonała Wigry Na otwarcie 31. kolejki Fortuna I ligi piłkarze Odry Opole zwyciężyli przed własną publicznością ostatnie w tabeli Wigry Suwałki 1:0. Wiele wskazuje na to, że… » więcej 2020-07-10, godz. 09:10 W grę wchodzi tylko komplet punktów. Odra zagra z Wigrami. Relacja w Radiu Opole! Strata punktów w tym spotkaniu może oznaczać duże kłopoty. W 31. kolejce Fortuna I ligi Odra Opole podejmie zdegradowane już do II ligi Wigry Suwałki. » więcej 2020-07-09, godz. 20:45 Przy Wschodniej znów warczały motocykle. Pierwszy po pandemicznej przerwie trening Kolejarza Opole Żużlowcy Kolejarza Opole wznowili treningi. Na ponowny wyjazd na tor opolanie czekali ponad 3,5 miesiąca. » więcej 2020-07-09, godz. 17:00 Siatkówka: Kompletne UNI na sezon 2020/2021. Kadra będzie liczyła 12 zawodniczek UNI Opole z kompletnym składem na sezon 2020/2021. Z klubu odeszło co prawda aż osiem siatkarek, ale tyle samo zasiliło skład akademiczek. Z opolskim I-ligowcem… » więcej 2020-07-09, godz. 14:30 Odra wypoczęta i gotowa na przyjęcie najsłabszej drużyny Fortuna I ligi. Do składu wracają ważne ogniwa Piłkarze Odry Opole kończą przygotowania do starcia z Wigrami Suwałki. Opolanie do meczu z najsłabszym zespołem Fortuna I ligi przystąpią podbudowani remisem na… » więcej 2020-07-08, godz. 15:45 Stare boisko, ale nowa nawierzchnia. Sportowe zmiany w Poborszowie Mieszkańcy Poborszowa w gminie Reńska Wieś mogą już korzystać z odnowionego boiska wielofunkcyjnego. W czasie pandemii budowlańcy bez przeszkód zajęli się usunięciem… » więcej 2020-07-08, godz. 13:39 Na Wschodnią wracają żużlowcy. Tor z licencją na sezon 2020 Żużlowcy Kolejarza Opole będą mogli wrócić do treningów. Zgodnie z obowiązującymi procedurami konieczny był do tego odbiór toru przy Wschodniej. » więcej 2020-07-08, godz. 07:57 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle skompletowała skład na nowy sezon. Jakub Kochanowski ostatnim nabytkiem trójkolorowych Niespełna 23-letni środkowy reprezentacji Polski przez ostatnie dwa sezony występował w barwach Skry Bełchatów, wcześniej grał w AZS Olsztyn. W drużynie z Kędzierzyna-Koźla… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »