Radio Opole » Sport i turystyka
2018-12-13, 10:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Jaka kondycja LZS-ów na Opolszczyźnie? Nie tylko piłka nożna

Spotkanie opłatkowe działaczy LZS z z marszałkiem województwa [fot.P.Wójtowicz]
Spotkanie opłatkowe działaczy LZS z z marszałkiem województwa [fot.P.Wójtowicz]
Działają od około 70 lat i zdobyli podobną liczbę medali na mistrzostwach Polski. Opolskie LZS-y podsumowują ten rok. Mimo, że coraz trudniej im pozyskać dotacje, to ich liczba nie spada. W tej chwili na Opolszczyźnie działają 423 kluby i najczęściej są to drużyny piłkarskie.
Zdaniem Kazimierza Szelągiewicza, prezesa LKS Orzeł Namysłów, jeśli ludowy sport ma przetrwać to poza futbolem powinno się zauważać inne dyscypliny. - LZS-y przetrwają tylko może nie w takiej formie, jak obecnie. Muszą się zreformować i postawić także na sport wyczynowy.

Kolejny problem, na który zwrócono uwagę związany jest z pieniędzmi. Marian Staniszewski, trener klubu kolarskiego LKS Ziemia Opolska, w którym trenował Joachim Halupczok dodaje, że w tej chwili, aby prowadzić zajęcia z młodzieżą musi liczyć na pieniądze sponsorów, ponieważ miasto Opole od 3 lat ich nie wspiera. - Podjęto uchwałę, która wspiera dyscypliny kluczowe, ale kolarstwo jako jedna z nielicznych dyscyplin olimpijskich nie została zaakceptowana przez radnych.

Jacek Dziuba, trener klubu LUKS Podium Kup uważa, że przykłady związane z uniknięciem problemów finansowych LZS płyną z zachodniej Europy. - Tam wspiera się tylko sport dla dzieci i młodzieży a dorośli, jeśli chcą trenować zakładają stowarzyszenia. Należy łożyć na sport najmłodszych, natomiast dorośli na poziomie amatorskim powinni się sami finansować, zaś zadaniem samorządów powinno być udostępnianie im obiektów.

O problemach LZS-ów, których zadaniem jest jest upowszechnianie sportu na terenach wiejskich rozmawiano podczas spotkania opłatkowego w opolskim urzędzie marszałkowskim.
Kazimierz Szelągiewicz
Marian Staniszewski
Jacek Dziuba

Sport i turystyka

2019-01-19, godz. 21:00 Gładka wygrana UNI Opole w Gliwicach W 21. kolejce I ligi, siatkarki UNI Opole błyskawicznie poradziły sobie w Gliwicach z Politechniką Śląską. Opolanki zwyciężyły 3:0. » więcej 2019-01-19, godz. 17:00 Były reprezentant Polski Michał Ignerski zagra w AZS Basket Nysa Niespełna 39-letni skrzydłowy to jeden z najlepszych polskich koszykarzy ostatnich lat. AZS Basket Nysa ma problemy kadrowe. » więcej 2019-01-19, godz. 13:48 Paweł Zatorski zostaje w ZAKSIE Kędzierzyn - Koźle Dwukrotny mistrz świata pozostanie zawodnikiem klubu przynajmniej przez kolejne dwa lata. » więcej 2019-01-18, godz. 20:48 Orlik Opole rozbity w Toruniu Hokeiści Orlika Opole ponieśli kolejną porażkę. Tym razem w Toruniu z Nestą 1:10. » więcej 2019-01-18, godz. 19:22 Gry komputerowe na uniwersytecie przyciągnęły młodzież - Gry wpisały się w naszą kulturę. Jest to największe finansowo medium na świecie, większe niż film i muzyka razem wzięte - przekonywał Łukasz Sosła z Uniwers ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:45 Kolejarz Opole sezon zacznie w marcu Ciekawie zapowiada się inauguracja sezonu 2. Ligi Żużlowej. Kolejarz Opole w pierwszym meczu zmierzy się przed własną publicznością z poznańskim PSŻ-em. » więcej 2019-01-18, godz. 13:45 Pochodzący z Olesna mechanik Darek Rodewald znów na podium Rajdu Dakar Jak informuje portal WRC NEWS Dariusz Rodewald już piąty raz znalazł się wśród zwycięzców Rajdu Dakar. Zajął 3 miejsce w kategorii ciężarówek. Jest częścią ek ... » więcej 2019-01-18, godz. 12:13 Kolejna nowa twarz w opolskiej Odrze. Do klubu dołączył Miłosz Trojak 24-letni Miłosz Trojak podpisał kontrakt z Odrą Opole. Zawodnik z klubem związał się 1,5 roczną umową. » więcej 2019-01-17, godz. 16:31 Sportowe inwestycje na stadionie LZS-u Walce Spore inwestycje w tym roku zaplanowano przy boisku piłkarskim LZS-u Walce. Inwestycje nieco wymuszone - bez spełnienia określonych wymogów obiekt ten nie będ ... » więcej 2019-01-17, godz. 11:00 Odwołano sobotnie spotkanie Opolskiej Gali Żużla na Lodzie Nie odbędzie się zaplanowana na sobotę (19.01) Opolska Gala Żużla na Lodzie. Wydarzenie odwołano w związku z ogłoszoną żałobą narodową po zabójstwie prezydent ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »