Radio Opole » Sport i turystyka
2017-08-26, 12:00 Autor: Dorota Kłonowska

Stypendia dla sportowców podgrzały atmosferę obrad Rady Miejskiej w Nysie

Obrady rady miejskiej w Nysie 26.08 [Fot.Dorota Kłonowska]
Obrady rady miejskiej w Nysie 26.08 [Fot.Dorota Kłonowska]
Mimo soboty (26.08) od rana obradowali nyscy radni. Najbardziej gorącym punktem sesji okazała się sprawa ufundowania przez gminę stypendiów dla najlepszych sportowców. Tylko do końca grudnia 2017 roku ma to być kwota 300 tys. zł, a więc 1 mln 200 tys. zł rocznie.
Regulamin przedstawiony radnym był bardzo szczegółowy, ale burmistrz Kordian Kolbiarz nie krył, że został on opracowany z myślą o siatkarzach nyskiej STALI. Radna opozycji Celina Lichnowska (Liga Nyska), która organizuje w Nysie Puchary Polski w Petanque (gra w bule), nie kryła oburzenia.

- Bo jeżeli my szkolne stypendium za mistrzostwo Polski albo mistrzostwo Europy dajemy w kwocie 200 zł miesięcznie, to mnie to gryzie w oczy – mówiła Lichnowska.

Dodajmy, że w projekcie uchwały przedstawionym radnym, takie stypendium miało wynosić 20 tys. zł miesięcznie.

Wątpliwości w tej sprawie przedstawił także przewodniczący RM Paweł Nakonieczny (PiS).

- To nie jest tak, że tylko radni nie chcą. Od dawna zajmuję się sportem i myśmy też wielokrotnie rozmawiali na temat modelu kształcenia. Bo dzisiaj mamy nie tylko STAL NYSA. Mamy też kluby szkolne czy uczelniane, które zajmują się także szkoleniem. Nasz klub jest profesjonalny, ale szkoleniem się nie zajmuje. Nie ma tutaj kadry, która wchodzi do tego klubu – i to jest błąd podstawowy – mówi Nakonieczny.

Zarzuty radnych odpierał burmistrz Kolbiarz.

- Siatkówka to Nysa, a Nysa to siatkówka i naprawdę nie rozumiem, dlaczego tak mocno część z państwa nie chce wspierać siatkarzy, na których mecze przychodzą tysiące ludzi z rodzinami – mówił burmistrz.

Ostatecznie radni podjęli uchwałę, zmniejszając jednak kwotę miesięcznego maksymalnego stypendium z 20 tys. zł do 10 tys. zł.
Celina Lichnowska, Kordian Kolbiarz, Paweł Nakonieczny

Sport i turystyka

2019-07-19, godz. 14:49 Mecz Kolejarza Opole ze Speedway Wandą Kraków ponownie odwołany! Znów nie pojadą. Po raz kolejny przełożone zostało spotkanie Kolejarza Opole ze Speedway Wandą Kraków. » więcej 2019-07-19, godz. 12:27 Seria sparingów przed opolską Gwardią Gwardia Opole rozegra siedem sparingów w ramach przygotowania do przyszłego sezonu PGNiG Superligi. Znany jest plan tych spotkań. » więcej 2019-07-19, godz. 08:00 Żużel: Duże roszady w składzie Kolejarza na mecz z Wandą To mecz, gdzie można pozwolić sobie na eksperymenty. Poznaliśmy składy na zaległe spotkanie 2. Ligi Żużlowej pomiędzy Kolejarzem Opole, a Speedway Wandą Krakó ... » więcej 2019-07-18, godz. 20:45 Powrót wielkiego wojownika. Przemysław Szymański znów w Weegree Przemysław Szymański po 10 latach wraca do Weegree Politechniki Opolskiej. 34-letni zawodnik wzmocni akademików na pozycji skrzydłowego. » więcej 2019-07-18, godz. 18:30 Nowe twarze w Pogoni Prudnik. To rozgrywający i skrzydłowy Pogoń Prudnik pozyskała dwóch koszykarzy na nadchodzący sezon I ligi. Pierwszy to Marc-Oscar Sanny, a drugi - to znany już w Prudniku - Patryk Garwol. » więcej 2019-07-18, godz. 17:10 Udany występ opolskich motocyklistów w mistrzostwach Polski enduro Czterech reprezentantów HAWI Racing Team zajęło miejsca na podium w 3 i 4 rundach rywalizacji Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w enduro. Zawody odbyły się w ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:00 Tego lata nie popływamy w basenie w Leśnicy. Remont dobiega końca, ale musi jeszcze wyrosnąć trawa Nie uda się w tym roku otworzyć odkrytego basenu w Leśnicy po gruntownej przebudowie. » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Annogórskie sanktuarium jest ważnym punktem na wakacyjnej mapie pielgrzymów i turystów Sanktuarium Świętej Anny na Górze Świętej Anny cieszy się dużą popularnością w okresie wakacyjnym. » więcej 2019-07-17, godz. 15:55 Zwrot akcji. MKS Kluczbork jednak w III lidze MKS Kluczbork pozostanie jednak w III lidze piłki nożnej. Biało-niebiescy utrzymają się, a właściwie wrócą na ten poziom rozgrywkowy po nieoczekiwanym wycofan ... » więcej 2019-07-17, godz. 12:30 Gwardia wraca do treningów. Pod koniec sierpnia początek sezonu Po niezwykle udanym poprzednim sezonie, zakończonym brązowy medalem mistrzostw Polski, piłkarze ręczni KPR Gwardii Opole rozpoczęli przygotowania do nowych ro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »