Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-10, 07:50 Autor: Mariusz Majeran

Performence, rzeźby, instalacje i obrazy na wernisażu w GSW

Wernisaż Marii Pinińskiej-Bereś w GSW w Opolu. Jerzy hanusek - kurator [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż Marii Pinińskiej-Bereś w GSW w Opolu. Jerzy hanusek - kurator [fot. Mariusz Majeran]
Preformance podczas wernisażu w GSW [fot. Anna Łegowik]
Preformance podczas wernisażu w GSW [fot. Anna Łegowik]
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu na wernisaż Marii Pinińskiej-Bereś zaprosiła córkę zmarłej artystki, by ta odtworzyła performence swojej mamy sprzed czterdziestu lat. Oprócz inscenizacji "Pranie" widzowie mogli zobaczyć wybór prac artystki.
- To są bardzo kruche obiekty i wymagają również prac konserwatorskich - mówi kurator wystawy Jerzy Hanusek i dodaje, że w pierwszym pomieszczeniu galerii wita nas nie bez powodu kolor różowy. - Róż jest kolorem autorskim Marii Pinińskiej-Bereś. Ma on zarówno znaczenie symboliczne. Sięgnięcie po kolor, który w sztuce był wyklęty, zdegradowany, uważany za niepoważny. Ale też jest inny powód. Cielesność w sztuce Marii Pinińskiej-Bereś jest silnie obecna, a róż jest związany z kolorem ciała.

Wystawę "Bańki mydlane" można oglądać do 11 listopada. Wstęp przez cały czas jest wolny. A dodatkowo w sobotę (10.10) o godzinie 15.00 oprowadzenie kuratorskie dla osób dorosłych. Liczba miejsc ograniczona. Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Jerzy Hanusek

Kultura i rozrywka

2020-10-30, godz. 09:15 Wykład i wystawa o dziejach Żydów nad Odrą w Muzeum Śląska Opolskiego Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na nową wystawę. Od 5 listopada do końca roku będzie można zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Z biegiem rzeki. Dzieje… » więcej 2020-10-28, godz. 18:51 Muzeum Ziemi Kozielskiej ze stałą wystawą. To historia mieszkańców i ziemi kozielskiej od czasów prehistorii 'Ziemia kozielska i jej mieszkańcy' to tytuł stałej wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Otwarcie wystawy zakończyło tzw. proces… » więcej 2020-10-28, godz. 12:30 Artysto, pokaż się w galerii. Trwa Konkurs Aneks! Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz 6. ogłosiła Konkurs Aneks. To propozycja skierowana do artystów do 35. roku życia związanych z Opolszczyzną… » więcej 2020-10-27, godz. 13:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach zaprasza na ambitne kino. W ramach ,,Klubu Dobrego Filmu’’ placówka pokazuje… Mimo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych domy kultury w całym kraju starają się w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność! Podwójnymi owacjami na stojąco i brawurowym wykonaniem Poloneza As-dur Fryderyka Chopina zakończył się poniedziałkowy (26.10) recital fortepianowy na Zamku… » więcej 2020-10-27, godz. 08:40 Historie kryminalne w książkach Jędrzeja Pasierskiego - spotkanie z autorem w WBP w Opolu Jędrzej Pasierski, autor znanych powieści kryminalnych, opowiedział o swojej twórczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Moszna: przed nami recital fortepianowy z międzynarodową transmisją! 'W roli głównej fortepian', a w programie muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Sergieja Rachmaninowa - tak zapowiada się przedostatni koncert 36… » więcej 2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***