Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-01, 18:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Gra "Pielgrzym" jednym z elementów promocyjnych turystyki sakralnej na pograniczu polsko-czeskim

Dzięki grze "Pielgrzym" poznamy najważniejsze miejsca turystyki sakralnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzięki grze "Pielgrzym" poznamy najważniejsze miejsca turystyki sakralnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzięki grze "Pielgrzym" poznamy najważniejsze miejsca turystyki sakralnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzięki grze "Pielgrzym" poznamy najważniejsze miejsca turystyki sakralnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzięki grze "Pielgrzym" poznamy najważniejsze miejsca turystyki sakralnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzięki grze "Pielgrzym" poznamy najważniejsze miejsca turystyki sakralnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Promocja istotnych miejsc sakralnych, ważnych dla dziedzictwa narodowego i kulturowego. Diecezja Opolska i ostrawsko-opawska wspólnie zachęcają do odwiedzin najważniejszych miejsc, atrakcji i zabytków sakralnych. W ramach transgranicznych działań i wsparciu z Unii Europejskiej udało się już wyremontować zabytkowe obiekty po stronie polskiej i czeskiej, a teraz czas na kolejny etap, czyli turystykę sakralną. W ramach projektu powstała gra planszowa "Pielgrzym".
Dzięki niej przejdziemy i przejedziemy najważniejszymi szlakami Euroregionu Silesia i Pradziad. Poznamy również historię najważniejszych sakralnych miejsc.

- Aby w niej zwyciężyć potrzebne jest trochę szczęścia, ale również spora wiedza - mówi Karolina Fromont, która była odpowiedzialna za merytoryczne przygotowanie gry. - Na dole planszy są karty pytań i właśnie to jest głównym celem tej gry. Żeby coś zostało po niej w naszych głowach.

Współpraca pomiędzy diecezjami rozpoczęła się w 2012 roku.

- Wówczas zostało zawarte porozumienie między biskupami - mówi ks. Ginter Żmuda, ekonom Diecezji Opolskiej. - Pierwszym owocem tej współpracy było sięgnięcie po fundusze transgraniczne. Rozpoczęliśmy współpracę polegającą na renowacji katedry w Ostrawie. Po stronie Diecezji Opolskiej podjęliśmy dzieło remontu kaplicy św. Jana Nepomucena w katedrze opolskiej.

Kolejnym etapem tej transgranicznej współpracy jest promocja turystyczna. Jak tłumaczy diecezjalny koordynator projektu Karol Fromont, chodzi o szerokie spojrzenie na turystykę, nie tylko w kontekście sakralnym.

- Turystyka sakralna jest to program, który propaguje takie elementy jak zakwaterowanie, jak obiekty sakralne - dodaje Fromont. - Ale też rzeczy, które znajdują się obok. Mamy także jeziora, ciekawe miejsca, ciekawe szlaki, drogi. Chcemy dotrzeć nie tylko do osób, które pielgrzymują, ale też do tych, którzy może niekoniecznie mają z kościołem do czynienia.

Na razie gra "Pielgrzym" została wydana w 500 egzemplarzach, które trafią między innymi do szkół. Być może niebawem będzie ją można również kupić w sklepie.

W ramach projektu strona polska oraz czeska wyprodukowały krótkie filmy, w których prezentowane są najważniejsze miejsca dla turystyki sakralnej.
Karolina Fromont
ks. Ginter Żmuda
Karol Fromont

Kultura i rozrywka

2024-04-25, godz. 11:00 W całej Polsce rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Jak wygląda sytuacja na Opolszczyźnie? 24 przypadki zachorowania na krztusiec odnotowała do 15 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu. Przez cały ubiegły rok takich zakażeń… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Głogówek: projekt nagrodzony ministerialnym stypendium rozpropaguje mniej znane dziedzictwo gminy 9 nowych szlaków turystycznych powstanie w Głogówku i okolicy. Odwiedzający gminę poznają mniej znaną historię lokalną oraz związanych z nią ludzi… » więcej 2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej 2024-04-22, godz. 06:53 Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza na wykład o skarbach ziemi namysłowskiej Na ósme 'Spotkanie z Przyrodą' zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze dzisiaj (22.04) po południu. » więcej 2024-04-21, godz. 19:00 Poznaliśmy gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Impreza będzie biletowana Smolasty w piątek i zespół Feel w sobotę - to gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta zaplanowano na 14 i 15 czerwca. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Amerykański dramat z angielskim humorem w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu Premiera sztuki angielskiej dramatopisarki była kolejną prezentacją umiejętności opolskich twórców w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w Teatrze Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 "Nysa 1945 - wystawa modelarska". Najnowsza ekspozycja w nyskim muzeum Nieformalna grupa miejscowych modelarzy i nie tylko, zaprezentowała swoje prace o tematyce militarnej. - Pomysł tej wystawy kiełkował od dwóch lat - mówi… » więcej 2024-04-19, godz. 21:41 "Lubię śpiewać w Opolu". Michał Bober wystąpił w Studiu M [ZDJĘCIA] Michał Bober z zespołem wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Artyści zaprezentowali piosenki z nowej płyty Michała Bobera 'Ponad czas'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »