Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-01-08, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Opolscy poeci o okresie świątecznym [ZDJĘCIA]

Wiersze pachnące jedliną 2020 w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Wiersze pachnące jedliną 2020 w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Poeci z różnych zakątków Opolszczyzny spotkali się na dorocznym wieczorze poetyckim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Od lat Nauczycielski Klub Literacki w Opolu zaprasza twórców, by podzielili się swoją twórczością na spotkaniu zatytułowanym "Wiersze pachnące jedliną".
- Nazwa spotkania to tytuł antologii wierszy świątecznych wydanych przez NKL, ale przede wszystkim fragment wiersza mojej mamy - Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej - podkreśla poeta Kordian Michalak. - Kolejny rok z rzędu, kiedy organizowane są te doroczne właśnie spotkania pod hasłem, które wymyśliła mama i spotkania, które wymyśliła mama. Właśnie w okolicach świąt i nowego roku. Lata temu już się spotykali poeci opolscy i nie tylko opolscy. I ta tradycja, jak widać przetrwała do dziś.

Świątecznych spotkań nie opuszcza korfantowski poeta Edmunt Borzemski.

- I jest to kultywowane przez tyle lat. I bardzo dobrze. Bo akurat to jest taki okres, w którym powinniśmy się łączyć a nie dzielić. Poezja jest doskonałym asumptem do tego, żeby się łączyć - podkreśla poeta.

W spotkaniu wzięli udział zarówno członkowie jak i sympatycy Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Wieczór prowadziła Małgorzata Sobolewska. A muzycznie oprawił Tomasz Sawicki.
Kordian Michalak
Edmund Borzemski
Wypowiedzi i wiersze

Kultura i rozrywka

2020-01-18, godz. 07:00 O miłości do Pendżabu opowiedziała opolanom Anna Singh, autorka książki "Czwarta prawda" Pendżab to region Indii, który jest podróżniczce bardzo bliski, z tego względu, że właśnie z tamtych stron pochodzi jej mąż. Anna Singh zdradziła słuchaczom nie… » więcej 2020-01-17, godz. 20:10 W muzycznym studiu Radia Opole było o tańcu, ale nie tylko. Gościem radiowego MOSTU był Jan Kliment Jan Kliment gościł w Studiu M im. SBB Radia Opole w ramach projektu 'MOST - polsko-czeska współpraca redakcji', który promuje czeską kulturę. Czeski tancerz, sędzia… » więcej 2020-01-17, godz. 18:46 Powołali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej, które prezentuje dzieje gminy Historyczna Izba Regionalna powstała w Białej. Znajduje się w jednym z pomieszczeń dawnego kościoła ewangelickiego. Można tam zobaczyć, jak miasteczko wyglądało… » więcej 2020-01-17, godz. 12:00 Zobaczymy i poczujemy fale na wystawie Pierwszą wystawą, jaką zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej na początku tego roku będzie artystyczna prezentacja Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowana 'Fale'. » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Wirtuozka skrzypiec oczarowała publiczność zgromadzoną w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kamila Malik, bo o niej mowa, gra na skrzypcach od 7. roku życia. Jako jedna z nielicznych łączy wirtuozerię klasycznych brzmień z muzyką rozrywkową. Gra i tańczy… » więcej 2020-01-17, godz. 09:30 Filharmonia: Maciej Niesiołowski znów będzie "odczarowywał" muzykę klasyczną Noworoczne gale 'Z batutą i humorem' zabrzmią ponownie w Filharmonii Opolskiej. Cykl siedmiu koncertów opracowanych i prowadzonych przez wybitnego polskiego dyrygenta… » więcej 2020-01-16, godz. 21:30 Spacerownik - książka o Opolu, by odkrywać historię miasta Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie promocyjne poświęcone publikacji pod tytułem „Opole - Spacery po mieście, którego już nie ma”. Publikacja została… » więcej 2020-01-16, godz. 20:30 Elżbieta Żłobicka pokazała swój monodram sprzed 30 lat Znana aktorka opolskich lalek Elżbieta Żłobicka spotkała się z mieszkańcami w Kinie Meduza, by wyświetlić na dużym ekranie m.in. nagranie ze swojego pierwszego… » więcej 2020-01-16, godz. 19:00 O fotografii w Opolu. Promocja książki w bibliotece W ubiegłym roku minęła 180 rocznica wynalezienia fotografii. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej poznamy historię tego wynalazku na Śląsku. » więcej 2020-01-16, godz. 10:00 Pendżabska opowieść autorki książki "Czwarta prawda" Autorka książki 'Czwarta prawda' opisuje w niej rzeczywistość poznaną podczas podróży do Indii. Anna Singh zatrzymuje się w rejonie Pendżab i mówi o religii, trzeciej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »