Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-01-03, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Tłumy na zamknięciu wystawy Krzysztofa Spałka [ZDJĘCIA]

Finisaż "Podwodne Opolskie" Krzysztofa Spałka Dworzec Opole Główne 2020 [fot. Mariusz Majeran]
Finisaż "Podwodne Opolskie" Krzysztofa Spałka Dworzec Opole Główne 2020 [fot. Mariusz Majeran]
Finisaż "Podwodne Opolskie" Krzysztofa Spałka Dworzec Opole Główne 2020 [fot. Mariusz Majeran]
Finisaż "Podwodne Opolskie" Krzysztofa Spałka Dworzec Opole Główne 2020 [fot. Mariusz Majeran]
Przyjaciele, znajomi, podróżnicy, miłośnicy biologii i fotografii oraz przypadkowi widzowie uczestniczyli w uroczystym zamknięciu wystawy fotografii Krzysztofa Spałka. Na opolskim dworcu kolejowym odbył się finisaż podwodnych zdjęć zmarłego w grudniu dr Krzysztofa Spałka
Autora podwodnych zdjęć wspomniał profesor Arkadiusz Nowak, który podkreślił, że naukowiec miał wiele pasji.

- O Krzysztofie, można by było mówić długo. Dlatego bardzo potrzebna jest ta inicjatywa, która sie pojawiła u koleżanki Teresy Kudyby, żeby spisać na kartach wspomnienia o tym człowieku. Widzianego naszymi oczami w różny sposób, w różnym czasie, znanego z różnych inicjatyw i różnych sytuacji. Postać barwna, wrosła w ziemie opolską. Zasługująca z pewnością na upamiętnienie. Natomiast póki co musimy podziwiać to, co nam pozostawił. Czyli piękne obrazy, piękne krajobrazy podwodnych łąk, roślinności, rzadkich gatunków flory - mówi profesor Nowak.

Opolski fotografik Jerzy Stemplewski miał okazje poznać Krzysztofa Spałka jako fotografa.

- Oceniam te zdjęcia bardzo wysoko. Ja osobiście znałem się z Krzyśkiem Spałkiem. Byliśmy razem na plenerze w Kolonowskiem. Ale pierwszy raz mam okazję zobaczyć jego wystawę indywidualną. Nie spodziewałem się, że taka będzie wysoka jakość zdjęć - podkreśla fotografik.

Wielkogabarytowe fotografię zostaną zdeponowane na Uniwersytecie Opolskim, którego zmarły Krzysztof Spałek był pracownikiem naukowym. Będą pokazywany na okazjonalnych wystawach.

Wystawę przygotowali: Fotoklub Opole i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przy pomocy Dworca PKP Opole Główne.
Arkadiusz Nowak
Jerzy Stemplewski

Kultura i rozrywka

2020-01-18, godz. 08:00 "Fale" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Przebudowana przestrzeń Galerii Sztuki Współczesnej została udostępniona Paulinie Ptaszyńskiej - opolskiej artystce, która mogła zaprezentować swoje prace. Artystka… » więcej 2020-01-18, godz. 07:00 O miłości do Pendżabu opowiedziała opolanom Anna Singh, autorka książki "Czwarta prawda" Pendżab to region Indii, który jest podróżniczce bardzo bliski, z tego względu, że właśnie z tamtych stron pochodzi jej mąż. Anna Singh zdradziła słuchaczom nie… » więcej 2020-01-17, godz. 20:10 W muzycznym studiu Radia Opole było o tańcu, ale nie tylko. Gościem radiowego MOSTU był Jan Kliment Jan Kliment gościł w Studiu M im. SBB Radia Opole w ramach projektu 'MOST - polsko-czeska współpraca redakcji', który promuje czeską kulturę. Czeski tancerz, sędzia… » więcej 2020-01-17, godz. 18:46 Powołali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bialskiej, które prezentuje dzieje gminy Historyczna Izba Regionalna powstała w Białej. Znajduje się w jednym z pomieszczeń dawnego kościoła ewangelickiego. Można tam zobaczyć, jak miasteczko wyglądało… » więcej 2020-01-17, godz. 12:00 Zobaczymy i poczujemy fale na wystawie Pierwszą wystawą, jaką zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej na początku tego roku będzie artystyczna prezentacja Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowana 'Fale'. » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Wirtuozka skrzypiec oczarowała publiczność zgromadzoną w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Kamila Malik, bo o niej mowa, gra na skrzypcach od 7. roku życia. Jako jedna z nielicznych łączy wirtuozerię klasycznych brzmień z muzyką rozrywkową. Gra i tańczy… » więcej 2020-01-17, godz. 09:30 Filharmonia: Maciej Niesiołowski znów będzie "odczarowywał" muzykę klasyczną Noworoczne gale 'Z batutą i humorem' zabrzmią ponownie w Filharmonii Opolskiej. Cykl siedmiu koncertów opracowanych i prowadzonych przez wybitnego polskiego dyrygenta… » więcej 2020-01-16, godz. 21:30 Spacerownik - książka o Opolu, by odkrywać historię miasta Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie promocyjne poświęcone publikacji pod tytułem „Opole - Spacery po mieście, którego już nie ma”. Publikacja została… » więcej 2020-01-16, godz. 20:30 Elżbieta Żłobicka pokazała swój monodram sprzed 30 lat Znana aktorka opolskich lalek Elżbieta Żłobicka spotkała się z mieszkańcami w Kinie Meduza, by wyświetlić na dużym ekranie m.in. nagranie ze swojego pierwszego… » więcej 2020-01-16, godz. 19:00 O fotografii w Opolu. Promocja książki w bibliotece W ubiegłym roku minęła 180 rocznica wynalezienia fotografii. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej poznamy historię tego wynalazku na Śląsku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »