Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-02, 22:38 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Literatura w komunikacji międzyludzkiej? Mocne wejście w ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Poeta i felietonista, Wojciech Bonowicz, nominowany w 2001 roku do literackiej nagrody Nike za biografię poświęconą Józefowi Tishnerowi, był gościem poniedziałkowego (02.12) spotkania autorskiego, otwierającego ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie poprowadził Bartosz Suwiński. A przed nami jeszcze 3 spotkania autorskie (3-5.12) oraz 2 wydarzenia dala młodszych czytelników zaplanowane na wtorkowe (02.12) przedpołudnie.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz opowiadał m.in. o języku i znaczeniu literatury w codziennej komunikacji. Zwracał uwagę, że osoby obracające się w świecie literatury, czy zwyczajnie nie stroniące od czytania, mają większą swobodę i więcej narzędzi w komunikowaniu się werbalnym z drugim człowiekiem.

W wywiadzie dla Radia Opole autor "Dziennika końca świata" wyjaśnił natomiast m.in. skąd się wziął pomysł napisania tej książki, będącej jednym z głównych tematów spotkania w MBP w Opolu.

- No, bo świat się kończy [śmiech] - wyjaśnia Bonowicz. - Świat się kończy nieustannie. Taka jest prawda i każde pokolenie ma swój koniec świata. Albo inaczej: każde pokolenie ma koniec świata, na który czeka i ma pewne swoje wyobrażenia. Dla mnie takim najbardziej przejmującym odkryciem dotyczącym współczesności, nie tylko polskiej, było to, że pogłębił się jakby problem w komunikacji między ludźmi. To znaczy ludzie już nie tylko siebie nie rozumieją, ale już nawet nie chcą siebie zrozumieć. Nie szukają tego po prostu. Jakby chcą się porozumiewać tylko w obrębie własnych plemion i nie bardzo ich interesuje, co się dzieje poza.

Więcej na ten temat we wtorkowej (03.12) audycji "Rewiry kultury". Tego samego dnia o godzinie 18:00 rozpocznie się kolejne spotkanie autorskie, transmitowane (tuż po wiadomościach) na naszej antenie bezpośrednio z sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem Wojciech Bonowicz wcieli się w rolę prowadzącego, a o książce "Całe szczęście jestem kobietą" będzie rozmawiał z Sylwią Stano i Romą Gąsiorowską. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.

Dodajmy, że we wtorek przed południem odbędą się także dwa spotkania z Wojciechem Bonowiczem, zaplanowane w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 3, których bohaterem będzie Gustaw Herling-Grudziński. Szczegóły na stronie internetowej MBP w Opolu.
Wojciech Bonowicz (fragment zawarty w artykule)
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2020-09-24, godz. 19:31 O kobiecej sile i waleczności - spotkanie z Ewą Kassalą W ramach akcji 'Zaczytane Opolskie' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą. Pisarka w swojej twórczości bardzo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:44 Archiwum Państwowe w Opolu nagrodzone za projekt poświęcony Powstańcom Śląskim W Pałacu na Wodzie w Królewskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. » więcej 2020-09-24, godz. 14:31 Symfonie Witolda Maliszewskiego w Filharmonii Opolskiej. Projekt wspiera PGE Muzyka Witolda Maliszewskiego wróci do Filharmonii Opolskiej. Dzięki pomocy finansowej PGE GiEK zrealizowany zostanie projekt 'Maliszewski odkodowany'. » więcej 2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej 2020-09-23, godz. 15:30 Opolska aktorka Barbara Lach nagrodzona Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Barbara Lach odebrała nagrodę przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. W uzasadnieniu… » więcej 2020-09-23, godz. 13:15 "Wyszli stąd, podążali różnymi drogami". Film o Biedrzychowicach sprzed wieku Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej możemy zobaczyć film dokumentalny o znanych osobach pochodzących z Biedrzychowic. Róża Zgorzelska przybliża… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45 Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada… » więcej 2020-09-23, godz. 09:00 Resoraki zagrają w Studiu M im. SBB Radia Opole Pochodząca z Wrocławia grupa Resoraki zagra w czwartek (24.09) w legendarnym Studiu M imienia SBB. Kolejny koncert bez publiczności będzie transmitowany na… » więcej 2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***