Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-12-02, 22:38 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Literatura w komunikacji międzyludzkiej? Mocne wejście w ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Poeta i felietonista, Wojciech Bonowicz, nominowany w 2001 roku do literackiej nagrody Nike za biografię poświęconą Józefowi Tishnerowi, był gościem poniedziałkowego (02.12) spotkania autorskiego, otwierającego ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej. Spotkanie poprowadził Bartosz Suwiński. A przed nami jeszcze 3 spotkania autorskie (3-5.12) oraz 2 wydarzenia dala młodszych czytelników zaplanowane na wtorkowe (02.12) przedpołudnie.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz opowiadał m.in. o języku i znaczeniu literatury w codziennej komunikacji. Zwracał uwagę, że osoby obracające się w świecie literatury, czy zwyczajnie nie stroniące od czytania, mają większą swobodę i więcej narzędzi w komunikowaniu się werbalnym z drugim człowiekiem.

W wywiadzie dla Radia Opole autor "Dziennika końca świata" wyjaśnił natomiast m.in. skąd się wziął pomysł napisania tej książki, będącej jednym z głównych tematów spotkania w MBP w Opolu.

- No, bo świat się kończy [śmiech] - wyjaśnia Bonowicz. - Świat się kończy nieustannie. Taka jest prawda i każde pokolenie ma swój koniec świata. Albo inaczej: każde pokolenie ma koniec świata, na który czeka i ma pewne swoje wyobrażenia. Dla mnie takim najbardziej przejmującym odkryciem dotyczącym współczesności, nie tylko polskiej, było to, że pogłębił się jakby problem w komunikacji między ludźmi. To znaczy ludzie już nie tylko siebie nie rozumieją, ale już nawet nie chcą siebie zrozumieć. Nie szukają tego po prostu. Jakby chcą się porozumiewać tylko w obrębie własnych plemion i nie bardzo ich interesuje, co się dzieje poza.

Więcej na ten temat we wtorkowej (03.12) audycji "Rewiry kultury". Tego samego dnia o godzinie 18:00 rozpocznie się kolejne spotkanie autorskie, transmitowane (tuż po wiadomościach) na naszej antenie bezpośrednio z sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Tym razem Wojciech Bonowicz wcieli się w rolę prowadzącego, a o książce "Całe szczęście jestem kobietą" będzie rozmawiał z Sylwią Stano i Romą Gąsiorowską. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.

Dodajmy, że we wtorek przed południem odbędą się także dwa spotkania z Wojciechem Bonowiczem, zaplanowane w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 3, których bohaterem będzie Gustaw Herling-Grudziński. Szczegóły na stronie internetowej MBP w Opolu.
Wojciech Bonowicz (fragment zawarty w artykule)
Spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem podczas 17. Opolskiej Jesieni Literackiej

Kultura i rozrywka

2019-12-08, godz. 12:51 Brzeski Festiwal Fotografii otworkowej dotarł do Opola Fotografowali pudełkami od zapałek, metalową puszką czy opakowaniem po perfumach. Prace uczestników Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej przyjechały do Opola… » więcej 2019-12-07, godz. 22:44 Rudniki już po raz 28. stały się opolską stolicą jazzu. "Wykonawcy, którzy tu przyjeżdżają, to światowa liga" Muzycy jazzowi i fani tego gatunku, już po raz 28. wypełnili dziś (07.12) salę koncertową rudnickiego domu kultury. Podczas kolejnej edycji Spotkania Muzyków Jazzowych… » więcej 2019-12-07, godz. 18:24 Bogactwo form i feeria barw. Nowa wystawa w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu Autorką żywiołowych grafik i obrazów jest Magdalena Hanysz-Stefańska. To absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, zdobywczyni… » więcej 2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 08:03 Dziś II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Jarnołtówku Spotkanie ze Świętym Mikołajem, przejażdżka saniami, kiermasz ze świątecznymi ozdobami oraz koncert kolęd i pastorałek - m.in. to składa się na II Opawski Jarmark… » więcej 2019-12-06, godz. 23:00 Czesko-słowacka wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta W Muzeum Śląska Opolskiego goszczą dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita. Wybitny czeski fotograf, dokumentalista zaprezentował opolanom m.in… » więcej 2019-12-06, godz. 16:27 "Idziemy w stronę XXII wieku, ale pamiętamy o korzeniach". Opolski "Plastyczniak" kształci od 60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu świętuje 60 lat działalności. Przez ten czas nauczyciele opolskiego 'Plastyczniaka'… » więcej 2019-12-06, godz. 16:00 Hip-hopowe mikołajki w klubie Metro. Pokahontaz wystąpi w Opolu Zespół Pokahontaz wystąpi dzisiaj (6.12) wieczorem w klubie Metro w Opolu. Hip-hopową grupą tworzą raperzy Rahim i Fokus. Przed powstaniem Pokahontaz muzycy byli… » więcej 2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »