Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-29, 07:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: teatr słowa i dźwiękowej wyobraźni zamiast klasycznych rozmów [ZDJĘCIA]

Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamiast klasycznego spotkania autorskiego, oryginalna prezentacja fragmentów narodowego eposu Irańczyków z melorecytacją i towarzyszeniem oryginalnych instrumentów. Takie atrakcje czekały w czwartkowy wieczór (28.11) na uczestników kolejnego wydarzenia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej.
Tym razem w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pojawił się irański mistrz sztuki opowiadania Masud Akrami, który w teatralnej konwencji, stosując modulacje głosowe, a także posługując się charakterystycznym kijem, typowym (i zarazem jedynym!) dla tego typu opowieści rekwizytem.

Towarzyszył mu Dariush Rasouli, muzyk pochodzącego z Iranu, a od 15 lat mieszkający w Polsce. O objaśnienie zwyczajów i tłumaczenie prezentowanych treści zadbał natomiast iranista i tłumacz literatury perskiej Albert Kwiatkowski.

- Recytatorzy, opowiadacze "Szahname" czyli "Księgi królewskiej" [dzieło stworzone w języku perskim przez Ferdousiego, będące narodowym eposem Irańczyków - przyp. red.], nazywają się szahnamechanami czyli "tymi, którzy śpiewają 'Szahname' ("Księgę królewską") - wyjaśniał uczestnikom spotkania Albert Kwiatkowski.

- Przyszłam z ciekawości - przyznaje jedna z uczestniczek wydarzenia. - Nie wiedziałam tak naprawdę co zobaczę, kiedy czytałam, że będzie spotkanie z mówcą czy opowiadaczem z Iranu. Przyszłam i jestem bardzo pod wrażeniem. Było to piękne przeżycie! Ja jestem w ogóle oczarowana słowem, wykonaniem, muzyką.

Więcej na ten temat w piątkowej (29.11) audycji "Rewiry kultury". Warto natomiast dodać, że irańska sztuka opowiadania została wpisana na listę UNESCO, a Masud Akrami przyjechał do Polski m.in. żeby uczestniczyć w trwającym w Warszawie (27.11-01.12) Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania 2019.

Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej 17. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu pod patronatem Radia Opole zaplanowano na 2 grudnia.
krótka relacja z wydarzenia
Relacja z wydarzenia z udziałem Alberta Kwiatkowskiego (emisja w audycji "Rewiry kultury" 29.11)

Kultura i rozrywka

2019-12-08, godz. 12:51 Brzeski Festiwal Fotografii otworkowej dotarł do Opola Fotografowali pudełkami od zapałek, metalową puszką czy opakowaniem po perfumach. Prace uczestników Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej przyjechały do Opola… » więcej 2019-12-07, godz. 22:44 Rudniki już po raz 28. stały się opolską stolicą jazzu. "Wykonawcy, którzy tu przyjeżdżają, to światowa liga" Muzycy jazzowi i fani tego gatunku, już po raz 28. wypełnili dziś (07.12) salę koncertową rudnickiego domu kultury. Podczas kolejnej edycji Spotkania Muzyków Jazzowych… » więcej 2019-12-07, godz. 18:24 Bogactwo form i feeria barw. Nowa wystawa w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu Autorką żywiołowych grafik i obrazów jest Magdalena Hanysz-Stefańska. To absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, zdobywczyni… » więcej 2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 08:03 Dziś II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Jarnołtówku Spotkanie ze Świętym Mikołajem, przejażdżka saniami, kiermasz ze świątecznymi ozdobami oraz koncert kolęd i pastorałek - m.in. to składa się na II Opawski Jarmark… » więcej 2019-12-06, godz. 23:00 Czesko-słowacka wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta W Muzeum Śląska Opolskiego goszczą dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita. Wybitny czeski fotograf, dokumentalista zaprezentował opolanom m.in… » więcej 2019-12-06, godz. 16:27 "Idziemy w stronę XXII wieku, ale pamiętamy o korzeniach". Opolski "Plastyczniak" kształci od 60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu świętuje 60 lat działalności. Przez ten czas nauczyciele opolskiego 'Plastyczniaka'… » więcej 2019-12-06, godz. 16:00 Hip-hopowe mikołajki w klubie Metro. Pokahontaz wystąpi w Opolu Zespół Pokahontaz wystąpi dzisiaj (6.12) wieczorem w klubie Metro w Opolu. Hip-hopową grupą tworzą raperzy Rahim i Fokus. Przed powstaniem Pokahontaz muzycy byli… » więcej 2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »