Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-29, 07:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Opolska Jesień Literacka: teatr słowa i dźwiękowej wyobraźni zamiast klasycznych rozmów [ZDJĘCIA]

Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Masud Akrami w MBP w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamiast klasycznego spotkania autorskiego, oryginalna prezentacja fragmentów narodowego eposu Irańczyków z melorecytacją i towarzyszeniem oryginalnych instrumentów. Takie atrakcje czekały w czwartkowy wieczór (28.11) na uczestników kolejnego wydarzenia 17. Opolskiej Jesieni Literackiej.
Tym razem w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pojawił się irański mistrz sztuki opowiadania Masud Akrami, który w teatralnej konwencji, stosując modulacje głosowe, a także posługując się charakterystycznym kijem, typowym (i zarazem jedynym!) dla tego typu opowieści rekwizytem.

Towarzyszył mu Dariush Rasouli, muzyk pochodzącego z Iranu, a od 15 lat mieszkający w Polsce. O objaśnienie zwyczajów i tłumaczenie prezentowanych treści zadbał natomiast iranista i tłumacz literatury perskiej Albert Kwiatkowski.

- Recytatorzy, opowiadacze "Szahname" czyli "Księgi królewskiej" [dzieło stworzone w języku perskim przez Ferdousiego, będące narodowym eposem Irańczyków - przyp. red.], nazywają się szahnamechanami czyli "tymi, którzy śpiewają 'Szahname' ("Księgę królewską") - wyjaśniał uczestnikom spotkania Albert Kwiatkowski.

- Przyszłam z ciekawości - przyznaje jedna z uczestniczek wydarzenia. - Nie wiedziałam tak naprawdę co zobaczę, kiedy czytałam, że będzie spotkanie z mówcą czy opowiadaczem z Iranu. Przyszłam i jestem bardzo pod wrażeniem. Było to piękne przeżycie! Ja jestem w ogóle oczarowana słowem, wykonaniem, muzyką.

Więcej na ten temat w piątkowej (29.11) audycji "Rewiry kultury". Warto natomiast dodać, że irańska sztuka opowiadania została wpisana na listę UNESCO, a Masud Akrami przyjechał do Polski m.in. żeby uczestniczyć w trwającym w Warszawie (27.11-01.12) Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania 2019.

Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej 17. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu pod patronatem Radia Opole zaplanowano na 2 grudnia.
krótka relacja z wydarzenia
Relacja z wydarzenia z udziałem Alberta Kwiatkowskiego (emisja w audycji "Rewiry kultury" 29.11)

Kultura i rozrywka

2020-11-25, godz. 16:00 Ogrody Literatury w WBP Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu realizuje w listopadzie różne cykle spotkań autorskich. Jednym z nich są 'Ogrody Literatury'. I w ramach nich zaprasza… » więcej 2020-11-25, godz. 13:00 MBP: Literacka opowieść o śmierci. Spotkanie z Angeliką Kuźniak W ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała kolejne spotkanie autorskie on-line. Tym razem gościem Mateusza… » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Echa przeszłości, które słychać do dziś - spotkanie z Wojciechem Tochmanem w ramach 18. Opolskiej Jesieni Litera… Wojciech Tochman - znany i wielokrotnie nagradzany pisarz oraz reporter był gościem spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-11-25, godz. 08:00 Mniej zdjęć, ale większa jakość. Taki był XXII Oleski Konkurs Fotograficzny Można już oglądać w internecie zdjęcia zgłoszone do XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Opolski Tydzień Filmu Niemieckiego w wersji on-line Do 29 listopada możemy uczestniczyć w przeglądzie filmów niemieckich. Tym razem na platformie mojekino.pl dostępnych jest 9 filmów, do których kody działają… » więcej 2020-11-24, godz. 19:00 Biała: zainwestowali w sprzęt estradowy, zorganizują więcej kulturalnych imprez plenerowych Nowoczesną, mobilną scenę z nagłośnieniem zakupiła gminna placówka kulturalna w Białej. Dzięki temu znacznie zaoszczędzi organizując imprezy plenerowe… » więcej 2020-11-24, godz. 16:00 Można zamówić książki w opolskiej bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła pomóc miłośnikom literatury. Mimo, iż placówka jest zamknięta dla czytelników to można zamówić zdalnie… » więcej 2020-11-24, godz. 14:00 Duet GOCH. wystąpi w Studiu M Radia Opole. Koncert na naszej antenie Kolejny koncert z legendarnego Studia M imienia SBB słuchacze usłyszą na głównej antenie Radia Opole. W najbliższy piątek (27.11) w naszym studiu zagra… » więcej 2020-11-24, godz. 12:53 Nie żyje opolski poeta i prozaik Władysław Żołnowski Władysław Żołnowski urodził się 3 września 1932 roku w Rohaczynie na kresach II Rzeczypospolitej. Po wojnie osiadł w Namysłowie. Pracował jako nauczyciel… » więcej 2020-11-24, godz. 08:38 Obraz współczesnego świata - spotkanie z Wojciechem Jagielskim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Wojciech Jagielski - znany reporter, dziennikarz oraz korespondent wojenny był gościem spotkania online w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***