Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-20, 15:15 Autor: Mariusz Majeran

"Tchórzofretka" premierowo w opolskich "lalkach"

"Tchórzofretka" w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
"Tchórzofretka" w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Twórcy "Tchórzofretki" w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Twórcy "Tchórzofretki" w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
"Tchórzofretka" w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
"Tchórzofretka" w OTLiA [fot. Mariusz Majeran]
Opolski Teatr Lalki i Aktora przygotowuje kolejna premierę w tym sezonie artystycznym. Napisana specjalnie dla opolskiej sceny lalkowej sztuka Marty Guśniowskiej to opowieść o tchórzofretce, która nie wychodziła z domu i nie miała przyjaciół.
- "Tchórzofretka" to przedstawienie dla dzieci od 4 roku życia - podkreśla reżyserka przedstawienia Marta Streker. - Jest to historia tchórzofretki, która nie wychodzi z domu i pewnego dnia wiatr porywa ją z domu i zabiera w podróż do czterech krain, gdzie spotyka cztery postaci. Główny zamysł też inscenizacyjny jest taki, że dziewczyny, aktorki grają na takim pasie pomiędzy widzami. Chcemy też wykorzystać widza i też dzieci do tego, żeby w miarę aktywnie uczestniczyły i też jakoś tak performatywnie weszły w tę opowieść.

- Do dziś lubię bajki i przedstawienia dla dzieci, więc z przyjemnością napisałem muzykę do tego spektaklu - dodaje kompozytor Michał Ziółkowski. - Poświęcam trochę czasu na przeczytanie scenariusza. Dla mnie są ważne emocje, które wynikają z tekstu. Komponuje na bieżąco podczas prób, więc ten proces jest szybszy niż przy komponowaniu muzyki na przykład symfonicznej czy typowo koncertowej.

- Stworzyłam taką scenografię, by można było w pełni wykorzystać oświetlenie teatralne - opowiada Katarzyna Leks. - Najważniejsze dla nas było kreowanie tych światów, po których porusza się fretka. Światła na pewno robią nam w tym największą robotę i grają główną rolę. Jeżeli chodzi o to jasne okotarowanie, to pozwala nam te światła wydobyć w nieco inny sposób niż tradycyjnie w ciemnej przestrzeni teatralnej. Wymyślając to miałam takie proste skojarzenia: z takim dziecięcym namiotem, gdzie dzieci się chowają, jakby zapraszały widza do tej przestrzeni.

W przedstawieniu występują: Anna Jarota, Mariola Ordak-Świątkiewicz i Elżbieta Żłobicka. Prapremiera 23 listopada o godzinie 17.00 na Scenie na Piętrze.
Marta Streker
Michał Ziółkowski
Katarzyna Leks

Kultura i rozrywka

2019-12-13, godz. 19:00 Teresa Zielińska przypomniała w Opolu o "Sławnych zapomnianych" O książce 'Sławni zapomniani' Teresa Zielińska opowiadała dziś (13.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wieloletnia dziennikarka Radia Opole opisała… » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Teresa Zielińska opowie o "Sławnych i zapomnianych" w opolskiej MBP 'Sławni zapomniani' to tytuł dzisiejszego (13.12) spotkania, a jednocześnie trzeciej książki wieloletniej dziennikarki Radia Opole Teresy Zielińskiej. Dotyczy… » więcej 2019-12-13, godz. 13:28 Chóralna potęga Opolszczyzny w hołdzie Moniuszce [ZDJĘCIA] Koncert moniuszkowski z udziałem 7 chórów z Opolszczyzny, organów i orkiestry smyczkowej zabrzmiał w czwartkowy (12.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W pierwszej… » więcej 2019-12-13, godz. 09:57 Ostatni świąteczny poranek w Kinie Meduza w Opolu Przed nami ostatnia odsłona 'Świątecznych poranków' w Kinie Meduza w Opolu. Na sobotę (14.12) i niedzielę (15.12) zaplanowano w sumie cztery projekcje filmowe… » więcej 2019-12-13, godz. 08:00 Przed nami wystawa prac Dominika Woźniaka w Głogówku Prace plastyczne Dominika Woźniaka będzie można zobaczyć podczas dzisiejszego (13.12) wernisażu w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Artysta, od 2008 roku uczestniczący… » więcej 2019-12-13, godz. 07:00 Dekadę na scenie uczcili koncertem. Pop Marlej wystąpił w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Zespól Pop Marley powstał w 2009 roku w Opolu. To grupa muzyków, pochodzących z formacji, z różnych miast. Wcześniej związani byli z takimi zespołami jak: Rzeźnia… » więcej 2019-12-12, godz. 20:00 Kwintetowe rarytasy szykują się w Filharmonii Opolskiej Nie orkiestra kameralna ani kwartet smyczkowy, a zespół w rzadko spotykanym składzie pojawi się w piątek (13.12) na scenie sali kameralnej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2019-12-12, godz. 18:24 Pokonkursowa wystawa bombek w WBP i wręczenie nagród Kolorowe, brokatowe i ręcznie wykonane bombki zaprezentowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wystawą i wręczeniem nagród zakończył się konkurs, w… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 Połączone chóry wykonają dzieła Moniuszki w Filharmonii Opolskiej 'Koncert połączonych chórów' zabrzmi w czwartkowy (12.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. Na scenie, obok orkiestry i chóru filharmonii pod dyrekcją Przemysława… » więcej 2019-12-12, godz. 06:45 Chór MEDICANTO muzycznie wprowadził słuchaczy w świąteczny nastrój [ZDJĘCIA] Muzyczne wprowadzenie w przedświąteczny klimat zaproponował mieszkańcom Opola chór MEDICANTO. Zespół pod dyrekcją Elżbiety Willim wystąpił w środowy (11.12) wieczór… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »