Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-09, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Anonimowi rasiści spotkali się w teatrze? Premiera w Modelatornii

"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
teatr opoloe
teatr opoloe
"Witamy na spotkaniu anonimowych rasistów" - od takiej frazy twórcy rozpoczęli spektakl "Czarna skóra, białe maski" na scenie Modelatornia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie, to nagrodzony w konkursie dla młodych twórców projekt w reżyserii Wiktora Bagińskiego. Opowiada on historie czarnoskórych niewolników na polskich dworach i mierzy się z tematem współczesnego rasizmu.
Reżyser jest studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

- Uważam, że Polska nie jest rasistowskim krajem ze względu na swoją historię - mówi reżyser. - Nie byliśmy nigdy imperium takim, jak Stany Zjednoczone, nie mieliśmy kolonii w Afryce, tylko Madagaskar przez krótki okres. Problem jest jednak ogromny, bo przez całe życie ja z tym rasizmem zmagam się. Nie funkcjonuje on jako system, ale jednostkowe przejawy, które zdarzają się dosyć często i bywają brutalne - dodaje.

Publiczność nagrodziła spektakl owacją na stojąco.

Najbliższe okazje, aby zobaczyć przedstawienie, to dziś (9.11 sobota) i jutro (10.11 niedziela) oraz w przyszły weekend w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Wiktor Bagiński

Kultura i rozrywka

2019-12-06, godz. 23:00 Czesko-słowacka wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta W Muzeum Śląska Opolskiego goszczą dwie wystawy, które łączy osoba prof. Jindřicha Štreita. Wybitny czeski fotograf, dokumentalista zaprezentował opolanom m.in… » więcej 2019-12-06, godz. 16:27 "Idziemy w stronę XXII wieku, ale pamiętamy o korzeniach". Opolski "Plastyczniak" kształci od 60 lat Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu świętuje 60 lat działalności. Przez ten czas nauczyciele opolskiego 'Plastyczniaka'… » więcej 2019-12-06, godz. 16:00 Hip-hopowe mikołajki w klubie Metro. Pokahontaz wystąpi w Opolu Zespół Pokahontaz wystąpi dzisiaj (6.12) wieczorem w klubie Metro w Opolu. Hip-hopową grupą tworzą raperzy Rahim i Fokus. Przed powstaniem Pokahontaz muzycy byli… » więcej 2019-12-06, godz. 15:02 Prudnik bohaterem kryminału Związana z Prudnikiem Barbara Sośnica-Czekała przed laty publikowała w lokalnym tygodniku powieść w odcinkach. Dziś opowieść poprawiona i nieco zmieniona ukazała… » więcej 2019-12-06, godz. 12:28 Nowa przestrzeń wystawiennicza ZPAP w Opolu [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów Plastyków znalazł w Opolu nową przestrzeń do prezentacji prac swoich członków. Oprócz Galerii Pierwsze Piętro artyści będą mogli prezentować… » więcej 2019-12-06, godz. 10:15 Poetycki debiut na finale 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Elżbieta Olak wystąpiła w czwartek (05.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, prezentując swój debiutancki tom poezji 'Otulina'. Spotkanie z autorką, która na… » więcej 2019-12-06, godz. 08:00 Wrocławski zespół EKHTO zaczarował elektroniką Studio M im. SBB [ZDJĘCIA] Grupa wystąpiła w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Zespół, który czerpie inspiracje z muzyki lat 80. ubiegłego wieku zaprezentował oryginalne elektroniczne… » więcej 2019-12-05, godz. 22:00 Polska - Niemcy: gospodarka, polityka, kultura - jak ze sobą współpracujemy, co o sobie wiemy? [ZDJĘCIA] Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zaprosili do dyskusji mieszkańców naszego regionu. Organizatorzy chcieli się dowiedzieć… » więcej 2019-12-05, godz. 19:30 W Nysie rozmawiano o wybitnych osobach pochodzących z pogranicza. "Warto podtrzymywać tę pamięć" Wybitne osobowości pogranicza polsko-czeskiego były tematem dzisiejszej (05.12) międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez nyską uczelnię we współpracy z… » więcej 2019-12-05, godz. 16:00 Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik - miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »