Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-06, 12:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Czarna skóra, białe maski" na scenie Modelatornia opolskiego teatru

"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
Konferencja prasowa przed spektaklem "Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
Konferencja prasowa przed spektaklem "Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
Przed nami (08.11) premiera spektaklu "Czarna skóra, białe maski" w reż. Wiktora Bagińskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie to zwycięski projekt w konkursie Modelatornia, którego ideą jest odkrywanie młodych twórców i tworzenie przestrzeni do teatralnych poszukiwań.
Tematyka spektaklu dotyka problemu rasizmu i uprzedzeń. Urodzony w Polsce młody czarnoskóry reżyser dzieli się z widzami między innymi własnym doświadczeniem.

Dziennikarze pytali Wiktora Bagińskiego o przykłady rasizmu, których doświadczył w swoim życiu.

- W Krakowie, kiedy studiowałem reżyserię opluto mnie i kopano. Mówiono, żebym uciekał z powrotem do Afryki - mówi Bagiński. - Całe życie to się zdarza, co jakiś czas. Nie miałem takiego roku, żebym czuł się wolny od mojego koloru skóry. Myślę, że warto o tym opowiadać, wtedy możemy przyjrzeć się temu w szerszej perspektywie czy spróbować kogoś uwrażliwić na to, że może być to bolesne nawet, jeżeli to nie jest przemoc fizyczna - dodaje.

Spektakl odnosi się także do historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku. Dramaturgią zajął się Paweł Sabik.

- Oczywiście ci ludzie nie mieli swoich praw, byli niewolnikami - mówi Sabik, który informacji szukał w tekstach źródłowych. - Jednak sposób, w jaki byli traktowani, był zgoła inny niż na Zachodzie w koloniach czy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy ślub w 1632 roku na krakowskim Kleparzu czarnoskórego mężczyzny i białej Polki jest bardzo ciekawym znaleziskiem. Natomiast sto lat później to bardzo ciekawe i wyjątkowe zdarzenie kompletnie nie wpłynęło na los czarnoskórych w Polsce - dodaje.

Premiera spektaklu w piątek (8.11) o godz. 19:00 na scenie Modelatronia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia zaplanowano w sobotę i niedzielę.
Wiktor Bagiński
Paweł Sabik

Kultura i rozrywka

2020-12-02, godz. 16:19 GSW w Opolu dostępna w internecie, z jednym wyjątkiem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przeniosła swoje wszystkie dotychczasowe działania do sieci internetowej. Możemy oglądać wystawy, brać udział w warsztatach… » więcej 2020-12-02, godz. 08:15 Kędzierzyn-Koźle organizuje trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy w reżimie sanitarnym. "Stawiamy na kiermasz" Bez kolęd, imprez towarzyszących i z jedzeniem na wynos - tak z powodu sytuacji epidemicznej w kraju będzie wyglądać tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy… » więcej 2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »