Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-11-06, 12:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Czarna skóra, białe maski" na scenie Modelatornia opolskiego teatru

"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
"Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
Konferencja prasowa przed spektaklem "Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
Konferencja prasowa przed spektaklem "Czarna skóra, białe maski" [fot. archiwum teatru]
Przed nami (08.11) premiera spektaklu "Czarna skóra, białe maski" w reż. Wiktora Bagińskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie to zwycięski projekt w konkursie Modelatornia, którego ideą jest odkrywanie młodych twórców i tworzenie przestrzeni do teatralnych poszukiwań.
Tematyka spektaklu dotyka problemu rasizmu i uprzedzeń. Urodzony w Polsce młody czarnoskóry reżyser dzieli się z widzami między innymi własnym doświadczeniem.

Dziennikarze pytali Wiktora Bagińskiego o przykłady rasizmu, których doświadczył w swoim życiu.

- W Krakowie, kiedy studiowałem reżyserię opluto mnie i kopano. Mówiono, żebym uciekał z powrotem do Afryki - mówi Bagiński. - Całe życie to się zdarza, co jakiś czas. Nie miałem takiego roku, żebym czuł się wolny od mojego koloru skóry. Myślę, że warto o tym opowiadać, wtedy możemy przyjrzeć się temu w szerszej perspektywie czy spróbować kogoś uwrażliwić na to, że może być to bolesne nawet, jeżeli to nie jest przemoc fizyczna - dodaje.

Spektakl odnosi się także do historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku. Dramaturgią zajął się Paweł Sabik.

- Oczywiście ci ludzie nie mieli swoich praw, byli niewolnikami - mówi Sabik, który informacji szukał w tekstach źródłowych. - Jednak sposób, w jaki byli traktowani, był zgoła inny niż na Zachodzie w koloniach czy w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy ślub w 1632 roku na krakowskim Kleparzu czarnoskórego mężczyzny i białej Polki jest bardzo ciekawym znaleziskiem. Natomiast sto lat później to bardzo ciekawe i wyjątkowe zdarzenie kompletnie nie wpłynęło na los czarnoskórych w Polsce - dodaje.

Premiera spektaklu w piątek (8.11) o godz. 19:00 na scenie Modelatronia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia zaplanowano w sobotę i niedzielę.
Wiktor Bagiński
Paweł Sabik

Kultura i rozrywka

2019-11-17, godz. 11:00 Mieszkańcy Gogolina znów przekonają się, że "klasyka nie gryzie" Przed nami finałowe 'Spotkanie z muzyką klasyczną' czyli ostatni z trzech koncertów (09.11, 10.11, 17.11) organizowanych z myślą o mieszkańcach gminy Gogolin… » więcej 2019-11-17, godz. 08:46 Dwa artystyczne spojrzenia na Bogotę [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy w Loft Gallery swoje zdjęcia pokazuje dwóch fotografików. Tym razem są to wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Na wystawie zatytułowanej 'W krainie… » więcej 2019-11-16, godz. 18:20 Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej… » więcej 2019-11-16, godz. 14:02 Dorota Masłowska w ramach cyklu "Zaczytane Opolskie" Wojewódzka Biblioteka Opolska od września zapraszała do naszego regionu znanych literatów, by promować czytelnictwo. Autorzy spotykali się z czytelnikami w bibliotekach… » więcej 2019-11-16, godz. 10:41 Jubileuszowo, w rodzinnych stronach. Za nami koncert Kwartetu "Camerata" Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego i Bedřicha Smetany zabrzmiały w piątkowy (15.11) wieczór w sali kameralnej Filharmonii Opolskiej. Podczas drugiego w tym… » więcej 2019-11-16, godz. 08:09 "Łączenie muz". Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [ZDJĘCIA] Utwory literackie oraz muzyczne, wystawy malarstwa i fotografii, a przede wszystkim kultura na najwyższym poziomie - to wszystko czekało na uczestników gali zorganizowanej… » więcej 2019-11-15, godz. 17:45 Bogota na fotografii barwnej i czarno-białej otworkowej Marek Poźniak i Janusz M Tylman zaprezentują w Opolu swoje niezwykłe fotografie, które powstały podczas wspólnego wyjazdu do Bogoty. Pierwszy prezentuje fotografię… » więcej 2019-11-15, godz. 16:30 Filharmonia kameralnie: przed nami występ Kwartetu "Camerata" Salonowy klimat z wygodnymi kanapami, nastrojowe światło i bardziej bezpośredni kontakt z muzykami - to wszystko cechuje koncerty kameralne realizowane przez Filharmonię… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Warsztaty teatralne w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora przygotował warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 8 - 13 lat. Tym razem nie będą to warsztaty aktorskie, ale street artu. Warsztaty… » więcej 2019-11-15, godz. 14:15 Miłośnicy fantastyki opanują w weekend Opole 7. Konwent Fanów Fantastyki Opolcon 2019 rozpocznie się dzisiaj (15.11) w Opolu. Całość rusza o godzinie 17.00 i potrwa przez trzy dni. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »