Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-30, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

NYSA: Maestro Krzysztof Jakowicz zachwycił publiczność [ZDJĘCIA]

Koncert i benefis Krzysztofa Jakowicza w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert i benefis Krzysztofa Jakowicza w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Salwy śmiechu i aplauz za aplauzem - taki był klimat koncertu zorganizowanego we wtorkowy (29.10) wieczór w Nyskim Domu Kultury. Na scenie wystąpiła orkiestra kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, w skład której weszli zarówno uczniowie, jak i absolwenci szkoły, z których część stanowi obecnie kadrę nauczycielską.
Dodajmy, że choć wydarzenie miało charakter charytatywny, połączone było także z benefisem solisty wieczoru, wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, który rozbawiał publiczność anegdotami.

- Jestem ogromnie szczęśliwy, że mamy tutaj [w Nysie - przyp. red.] koncert, dlatego że to jest koncert na rzecz hospicjum onkologicznego i tym bardziej akcja jest szczytna - mówi Krzysztof Jakowicz. - A młodzież i nauczyciele, którzy grają w orkiestrze oczywiście grają na nadzwyczajnym poziomie i są niezmiernie serdeczni, przyjęli mnie ogromnie życzliwie. To są tędzy muzycy, którzy mają radość z grania, radość ze spotkania się wspólnego i radość z faktu, że gramy "pory roku" Vivaldiego, być może najbardziej ulubiony utwór na świecie.

Dodajmy, że oprócz całego cyklu ("Le quattro stagioni"), na który składają się cztery koncerty skrzypcowe maestro K. Jakowicz wspólnie z orkiestrą zaprezentował publiczności "inną wersję zimy", czyli środkowe ogniwo czwartego koncertu (Largo z „LʼInverno” RV 297) wzbogacone licznymi ozdobnikami w partii solowej. Artysta zagrał także kilka drobnych utworów solowych, m.in. z twórczości Bacha (Partita h-moll BWV 1002), żartując przy tym "mogę tak do rana".

Ciekawostką może być fakt, że część benefisową, prowadzoną przez Janusza Toczka, rozpoczęło "Happy birthday" grane przez orkiestrę, w które bardzo szybko wokalnie włączył się maestro Krzysztof Jakowicz.

Organizatorami koncertu byli: Hospicjum im. św. Arnolda Janssena w Nysie, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie.

A więcej na temat tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole w dzisiejszych (30.10) audycjach "Rewiry kultury" oraz "Klasyka wieczorową porą".
Krzysztof Jakowicz

Kultura i rozrywka

2019-11-17, godz. 08:46 Dwa artystyczne spojrzenia na Bogotę [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy w Loft Gallery swoje zdjęcia pokazuje dwóch fotografików. Tym razem są to wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Na wystawie zatytułowanej 'W krainie… » więcej 2019-11-16, godz. 18:20 Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej… » więcej 2019-11-16, godz. 14:02 Dorota Masłowska w ramach cyklu "Zaczytane Opolskie" Wojewódzka Biblioteka Opolska od września zapraszała do naszego regionu znanych literatów, by promować czytelnictwo. Autorzy spotykali się z czytelnikami w bibliotekach… » więcej 2019-11-16, godz. 10:41 Jubileuszowo, w rodzinnych stronach. Za nami koncert Kwartetu "Camerata" Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego i Bedřicha Smetany zabrzmiały w piątkowy (15.11) wieczór w sali kameralnej Filharmonii Opolskiej. Podczas drugiego w tym… » więcej 2019-11-16, godz. 08:09 "Łączenie muz". Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [ZDJĘCIA] Utwory literackie oraz muzyczne, wystawy malarstwa i fotografii, a przede wszystkim kultura na najwyższym poziomie - to wszystko czekało na uczestników gali zorganizowanej… » więcej 2019-11-15, godz. 17:45 Bogota na fotografii barwnej i czarno-białej otworkowej Marek Poźniak i Janusz M Tylman zaprezentują w Opolu swoje niezwykłe fotografie, które powstały podczas wspólnego wyjazdu do Bogoty. Pierwszy prezentuje fotografię… » więcej 2019-11-15, godz. 16:30 Filharmonia kameralnie: przed nami występ Kwartetu "Camerata" Salonowy klimat z wygodnymi kanapami, nastrojowe światło i bardziej bezpośredni kontakt z muzykami - to wszystko cechuje koncerty kameralne realizowane przez Filharmonię… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Warsztaty teatralne w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora przygotował warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 8 - 13 lat. Tym razem nie będą to warsztaty aktorskie, ale street artu. Warsztaty… » więcej 2019-11-15, godz. 14:15 Miłośnicy fantastyki opanują w weekend Opole 7. Konwent Fanów Fantastyki Opolcon 2019 rozpocznie się dzisiaj (15.11) w Opolu. Całość rusza o godzinie 17.00 i potrwa przez trzy dni. » więcej 2019-11-15, godz. 13:30 Janek Samołyk i Leon Rebizant w Probierni Matecznik w Opolu '2 głosy, 2 gitary, tysiąc opowieści' to tytuł dzisiejszego (15.11) koncertu duetu S&B w składzie Janek Samołyk i Leon Rebizant (czyli Rafał Doliński). » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »