Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-30, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

NYSA: Maestro Krzysztof Jakowicz zachwycił publiczność [ZDJĘCIA]

Koncert i benefis Krzysztofa Jakowicza w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert i benefis Krzysztofa Jakowicza w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Salwy śmiechu i aplauz za aplauzem - taki był klimat koncertu zorganizowanego we wtorkowy (29.10) wieczór w Nyskim Domu Kultury. Na scenie wystąpiła orkiestra kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, w skład której weszli zarówno uczniowie, jak i absolwenci szkoły, z których część stanowi obecnie kadrę nauczycielską.
Dodajmy, że choć wydarzenie miało charakter charytatywny, połączone było także z benefisem solisty wieczoru, wybitnego polskiego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, który rozbawiał publiczność anegdotami.

- Jestem ogromnie szczęśliwy, że mamy tutaj [w Nysie - przyp. red.] koncert, dlatego że to jest koncert na rzecz hospicjum onkologicznego i tym bardziej akcja jest szczytna - mówi Krzysztof Jakowicz. - A młodzież i nauczyciele, którzy grają w orkiestrze oczywiście grają na nadzwyczajnym poziomie i są niezmiernie serdeczni, przyjęli mnie ogromnie życzliwie. To są tędzy muzycy, którzy mają radość z grania, radość ze spotkania się wspólnego i radość z faktu, że gramy "pory roku" Vivaldiego, być może najbardziej ulubiony utwór na świecie.

Dodajmy, że oprócz całego cyklu ("Le quattro stagioni"), na który składają się cztery koncerty skrzypcowe maestro K. Jakowicz wspólnie z orkiestrą zaprezentował publiczności "inną wersję zimy", czyli środkowe ogniwo czwartego koncertu (Largo z „LʼInverno” RV 297) wzbogacone licznymi ozdobnikami w partii solowej. Artysta zagrał także kilka drobnych utworów solowych, m.in. z twórczości Bacha (Partita h-moll BWV 1002), żartując przy tym "mogę tak do rana".

Ciekawostką może być fakt, że część benefisową, prowadzoną przez Janusza Toczka, rozpoczęło "Happy birthday" grane przez orkiestrę, w które bardzo szybko wokalnie włączył się maestro Krzysztof Jakowicz.

Organizatorami koncertu byli: Hospicjum im. św. Arnolda Janssena w Nysie, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie.

A więcej na temat tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole w dzisiejszych (30.10) audycjach "Rewiry kultury" oraz "Klasyka wieczorową porą".
Krzysztof Jakowicz

Kultura i rozrywka

2020-11-26, godz. 21:10 Stajemy się coraz bardziej zdigitalizowani. Debata "Nowe media, czy nowe technologie?" Nowe sposoby komunikowania się, nowoczesne technologie, ewolucja mediów społecznościowych i ich ekspansja - o tym wszystkim rozmawiano podczas debaty zorganizowanej… » więcej 2020-11-26, godz. 20:30 Politechnika Opolska wydała... książkę kucharską „Smaki świata z Politechniką Opolską' to zbiór przepisów na potrawy, których do tej pory można było skosztować w ramach Międzynarodowego Dnia Gotowania… » więcej 2020-11-26, godz. 19:00 Ada Jarosz wspomina Władysława Żołnowskiego Opolski literat i poeta Władysław Żołnowski odszedł w wieku 90 lat. Należał do Związku Literatów Polskich, którego był także wcześniej prezesem. W… » więcej 2020-11-26, godz. 16:00 Biblioteka w Kietrzu w nowej odsłonie będzie gotowa z końcem roku Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu przechodzi gruntowny remont i modernizację. Prace mają potrwać do końca roku. » więcej 2020-11-26, godz. 14:00 Spotkanie z Mariuszem Czubajem w WBP w Opolu Na rozmowę z pisarzem Mariuszem Czubajem zaprasza czytelników Dyskusyjny Klub Książki działający przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Spotkanie… » więcej 2020-11-26, godz. 09:00 "Wotum" Macieja Siembiedy - ostatni odcinek superprodukcji Przed nami ostatni odcinek naszej radiowej superprodukcji - słuchowiska 'Wotum' według powieści Macieja Siembiedy. W czwartek (26.11) w drugiej godzinie Rewirów… » więcej 2020-11-25, godz. 16:00 Ogrody Literatury w WBP Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu realizuje w listopadzie różne cykle spotkań autorskich. Jednym z nich są 'Ogrody Literatury'. I w ramach nich zaprasza… » więcej 2020-11-25, godz. 13:00 MBP: Literacka opowieść o śmierci. Spotkanie z Angeliką Kuźniak W ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała kolejne spotkanie autorskie on-line. Tym razem gościem Mateusza… » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Echa przeszłości, które słychać do dziś - spotkanie z Wojciechem Tochmanem w ramach 18. Opolskiej Jesieni Litera… Wojciech Tochman - znany i wielokrotnie nagradzany pisarz oraz reporter był gościem spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-11-25, godz. 08:00 Mniej zdjęć, ale większa jakość. Taki był XXII Oleski Konkurs Fotograficzny Można już oglądać w internecie zdjęcia zgłoszone do XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***