Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-27, 16:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Branice: dzieło J. Brahmsa poruszyło publiczność. Wielki sukces polsko-niemieckiego projektu! Współpraca ponad podziałami [ZDJĘCIA]

"Requiem niemieckie" J. Brahmsa w Branicach © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Requiem niemieckie" J. Brahmsa w Branicach © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kilkuminutowymi owacjami na stojąco zakończył się koncert w wypełnionej po brzegi branickiej bazylice pw. Świętej Rodziny. W programie znalazło się "Requiem niemieckie", czyli obszerne dzieło wokalno-instrumentalne, które wykonała orkiestra z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu oraz chór mieszany Wyższej Szkoły Katolickiej Muzyki Kościelnej i Pedagogiki Muzycznej w Ratyzbonie [Die Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik Regensburg (HfKM)]. Partie solowe wykonali Anna Rejter (sopran) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek-Goetz (baryton), który od wielu lat swoją aktywność zawodową realizuje zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.
Całość poprowadziło czterech studentów z Ratyzbony, których przygotował Arn Goerke, doświadczony dyrygent, z powodzeniem prowadzący zarówno zespoły chóralne, orkiestrowe, jak i mieszane. Warto podkreślić, że koncert był nie tylko przykładem międzynarodowej współpracy młodzieży ponad podziałami i uprzedzeniami, mogącymi wynikać z trudnej historii. Dla młodzieży było to także swoisty "poligon doświadczalny" z uwagi na rozmiary i stopień trudności, jaki niesie za sobą wykonanie "Requiem niemieckiego" [Ein deutsches Requiem nach Worten der Heiligen Schrift op. 45]. Fakt ten podkreślił m.in. opiekun młodych dyrygentów, którzy wymiennie poprowadzili kolejne fragmenty siedmioczęściowej kompozycji.

- Każdy z tych młodych dyrygentów ma swoją osobowość, swój charakter i staram się dawać im wolną rękę w podejściu do dzieła - mówi Arn Goerke. - Staram się nie narzucać interpretacji, tempa, ale muszę jednak od czasu do czasu pomóc lub zainterweniować [podczas prób - przyp. red.], jeśli okazuje się, że pewne tempa są jednak "nie te". Jest to też taka piękna działalność, bo sam przez wiele lat prowadzę chóry, orkiestry, trochę doświadczenia zebrałem i jest to też bardzo piękne, żeby tym doświadczeniem móc się dzielić i gdzieś tych młodych ludzi stymulować w tym takim właściwym kierunku.

Przypomnijmy, że wydarzenie dedykowane było osobom zmagającymi się z chorobami psychicznymi, w tym ofiarom "Akcji T4" przeprowadzanej przez III Rzeszę Niemiecką. Organizatorzy chcieli tym samym poprzez sztukę w wykonaniu polsko-niemieckiej młodzieży przypomnieć o godności i wartości każdego życia ludzkiego. Całość została zrealizowana dzięki wieloletniej współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz wyższej szkoły muzycznej z Ratyzbony, a także współpracy opolskiego środowiska, odpowiedzialnego za formalną edukację muzyczną.

Dodajmy, że koncert poprzedziła krótka prezentacja historii powstania Specjalistycznego Szpitala im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach oraz wręczenie wyróżnień przyznanych osobom szczególnie zaangażowanym w pomoc na rzecz Stowarzyszenia Carita Christi z Branic, powstałego w celu walki przeciwko likwidacji branickiego szpitala oraz pielęgnowania idei stworzonej przez Bp Józefa Nathana.

A więcej na temat koncertu objętego patronatem Radia Opole w środowej (30.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Arn Goerke (tłum. Oskar Koziołek-Goetz)

Kultura i rozrywka

2019-11-17, godz. 08:46 Dwa artystyczne spojrzenia na Bogotę [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy w Loft Gallery swoje zdjęcia pokazuje dwóch fotografików. Tym razem są to wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Na wystawie zatytułowanej 'W krainie… » więcej 2019-11-16, godz. 18:20 Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej… » więcej 2019-11-16, godz. 14:02 Dorota Masłowska w ramach cyklu "Zaczytane Opolskie" Wojewódzka Biblioteka Opolska od września zapraszała do naszego regionu znanych literatów, by promować czytelnictwo. Autorzy spotykali się z czytelnikami w bibliotekach… » więcej 2019-11-16, godz. 10:41 Jubileuszowo, w rodzinnych stronach. Za nami koncert Kwartetu "Camerata" Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego i Bedřicha Smetany zabrzmiały w piątkowy (15.11) wieczór w sali kameralnej Filharmonii Opolskiej. Podczas drugiego w tym… » więcej 2019-11-16, godz. 08:09 "Łączenie muz". Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [ZDJĘCIA] Utwory literackie oraz muzyczne, wystawy malarstwa i fotografii, a przede wszystkim kultura na najwyższym poziomie - to wszystko czekało na uczestników gali zorganizowanej… » więcej 2019-11-15, godz. 17:45 Bogota na fotografii barwnej i czarno-białej otworkowej Marek Poźniak i Janusz M Tylman zaprezentują w Opolu swoje niezwykłe fotografie, które powstały podczas wspólnego wyjazdu do Bogoty. Pierwszy prezentuje fotografię… » więcej 2019-11-15, godz. 16:30 Filharmonia kameralnie: przed nami występ Kwartetu "Camerata" Salonowy klimat z wygodnymi kanapami, nastrojowe światło i bardziej bezpośredni kontakt z muzykami - to wszystko cechuje koncerty kameralne realizowane przez Filharmonię… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Warsztaty teatralne w opolskich "Lalkach" Opolski Teatr Lalki i Aktora przygotował warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 8 - 13 lat. Tym razem nie będą to warsztaty aktorskie, ale street artu. Warsztaty… » więcej 2019-11-15, godz. 14:15 Miłośnicy fantastyki opanują w weekend Opole 7. Konwent Fanów Fantastyki Opolcon 2019 rozpocznie się dzisiaj (15.11) w Opolu. Całość rusza o godzinie 17.00 i potrwa przez trzy dni. » więcej 2019-11-15, godz. 13:30 Janek Samołyk i Leon Rebizant w Probierni Matecznik w Opolu '2 głosy, 2 gitary, tysiąc opowieści' to tytuł dzisiejszego (15.11) koncertu duetu S&B w składzie Janek Samołyk i Leon Rebizant (czyli Rafał Doliński). » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »