Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-27, 16:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Branice: dzieło J. Brahmsa poruszyło publiczność. Wielki sukces polsko-niemieckiego projektu! Współpraca ponad podziałami [ZDJĘCIA]

"Requiem niemieckie" J. Brahmsa w Branicach © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Requiem niemieckie" J. Brahmsa w Branicach © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kilkuminutowymi owacjami na stojąco zakończył się koncert w wypełnionej po brzegi branickiej bazylice pw. Świętej Rodziny. W programie znalazło się "Requiem niemieckie", czyli obszerne dzieło wokalno-instrumentalne, które wykonała orkiestra z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu oraz chór mieszany Wyższej Szkoły Katolickiej Muzyki Kościelnej i Pedagogiki Muzycznej w Ratyzbonie [Die Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik Regensburg (HfKM)]. Partie solowe wykonali Anna Rejter (sopran) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek-Goetz (baryton), który od wielu lat swoją aktywność zawodową realizuje zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.
Całość poprowadziło czterech studentów z Ratyzbony, których przygotował Arn Goerke, doświadczony dyrygent, z powodzeniem prowadzący zarówno zespoły chóralne, orkiestrowe, jak i mieszane. Warto podkreślić, że koncert był nie tylko przykładem międzynarodowej współpracy młodzieży ponad podziałami i uprzedzeniami, mogącymi wynikać z trudnej historii. Dla młodzieży było to także swoisty "poligon doświadczalny" z uwagi na rozmiary i stopień trudności, jaki niesie za sobą wykonanie "Requiem niemieckiego" [Ein deutsches Requiem nach Worten der Heiligen Schrift op. 45]. Fakt ten podkreślił m.in. opiekun młodych dyrygentów, którzy wymiennie poprowadzili kolejne fragmenty siedmioczęściowej kompozycji.

- Każdy z tych młodych dyrygentów ma swoją osobowość, swój charakter i staram się dawać im wolną rękę w podejściu do dzieła - mówi Arn Goerke. - Staram się nie narzucać interpretacji, tempa, ale muszę jednak od czasu do czasu pomóc lub zainterweniować [podczas prób - przyp. red.], jeśli okazuje się, że pewne tempa są jednak "nie te". Jest to też taka piękna działalność, bo sam przez wiele lat prowadzę chóry, orkiestry, trochę doświadczenia zebrałem i jest to też bardzo piękne, żeby tym doświadczeniem móc się dzielić i gdzieś tych młodych ludzi stymulować w tym takim właściwym kierunku.

Przypomnijmy, że wydarzenie dedykowane było osobom zmagającymi się z chorobami psychicznymi, w tym ofiarom "Akcji T4" przeprowadzanej przez III Rzeszę Niemiecką. Organizatorzy chcieli tym samym poprzez sztukę w wykonaniu polsko-niemieckiej młodzieży przypomnieć o godności i wartości każdego życia ludzkiego. Całość została zrealizowana dzięki wieloletniej współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz wyższej szkoły muzycznej z Ratyzbony, a także współpracy opolskiego środowiska, odpowiedzialnego za formalną edukację muzyczną.

Dodajmy, że koncert poprzedziła krótka prezentacja historii powstania Specjalistycznego Szpitala im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach oraz wręczenie wyróżnień przyznanych osobom szczególnie zaangażowanym w pomoc na rzecz Stowarzyszenia Carita Christi z Branic, powstałego w celu walki przeciwko likwidacji branickiego szpitala oraz pielęgnowania idei stworzonej przez Bp Józefa Nathana.

A więcej na temat koncertu objętego patronatem Radia Opole w środowej (30.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Arn Goerke (tłum. Oskar Koziołek-Goetz)

Kultura i rozrywka

2020-11-26, godz. 21:10 Stajemy się coraz bardziej zdigitalizowani. Debata "Nowe media, czy nowe technologie?" Nowe sposoby komunikowania się, nowoczesne technologie, ewolucja mediów społecznościowych i ich ekspansja - o tym wszystkim rozmawiano podczas debaty zorganizowanej… » więcej 2020-11-26, godz. 20:30 Politechnika Opolska wydała... książkę kucharską „Smaki świata z Politechniką Opolską' to zbiór przepisów na potrawy, których do tej pory można było skosztować w ramach Międzynarodowego Dnia Gotowania… » więcej 2020-11-26, godz. 19:00 Ada Jarosz wspomina Władysława Żołnowskiego Opolski literat i poeta Władysław Żołnowski odszedł w wieku 90 lat. Należał do Związku Literatów Polskich, którego był także wcześniej prezesem. W… » więcej 2020-11-26, godz. 16:00 Biblioteka w Kietrzu w nowej odsłonie będzie gotowa z końcem roku Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu przechodzi gruntowny remont i modernizację. Prace mają potrwać do końca roku. » więcej 2020-11-26, godz. 14:00 Spotkanie z Mariuszem Czubajem w WBP w Opolu Na rozmowę z pisarzem Mariuszem Czubajem zaprasza czytelników Dyskusyjny Klub Książki działający przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Spotkanie… » więcej 2020-11-26, godz. 09:00 "Wotum" Macieja Siembiedy - ostatni odcinek superprodukcji Przed nami ostatni odcinek naszej radiowej superprodukcji - słuchowiska 'Wotum' według powieści Macieja Siembiedy. W czwartek (26.11) w drugiej godzinie Rewirów… » więcej 2020-11-25, godz. 16:00 Ogrody Literatury w WBP Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu realizuje w listopadzie różne cykle spotkań autorskich. Jednym z nich są 'Ogrody Literatury'. I w ramach nich zaprasza… » więcej 2020-11-25, godz. 13:00 MBP: Literacka opowieść o śmierci. Spotkanie z Angeliką Kuźniak W ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała kolejne spotkanie autorskie on-line. Tym razem gościem Mateusza… » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Echa przeszłości, które słychać do dziś - spotkanie z Wojciechem Tochmanem w ramach 18. Opolskiej Jesieni Litera… Wojciech Tochman - znany i wielokrotnie nagradzany pisarz oraz reporter był gościem spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-11-25, godz. 08:00 Mniej zdjęć, ale większa jakość. Taki był XXII Oleski Konkurs Fotograficzny Można już oglądać w internecie zdjęcia zgłoszone do XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***