Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-06, 12:58 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Wilno: publiczność owacyjnie przyjęła występ młodzieży z Opola i Częstochowy. W hołdzie Moniuszce [ZDJĘCIA]

Koncert w Wilnie w ramach trasy moniuszkowskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert w Wilnie w ramach trasy moniuszkowskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wileńska publiczność owacyjnie przyjęła występ Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, koncertującej wspólnie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim "Pueri Claromontani" oraz solistami na Litwie. Ich występ jest częścią trwającej od maja trasy koncertowej upamiętniającej 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.
W sobotni wieczór (05.10) muzycy z Opola i Częstochowy wystąpili w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Wilnie. W tej samej świątyni, zwanej popularnie "Kościołem Świętych Janów" i mieszczącej się w zespole gmachów Uniwersytetu Wileńskiego, przez ponad 18 lat grał Stanisław Moniuszko. Partie solowe wykonali: Katarzyna Kłosowska (sopran), Natalia Płonka (alt), Bartosz Nowak (tenor), Jan Okraska (bas) oraz Michał Pyrkosz (organy), a dyrygowali Jarosław Jasiura i Hubert Prochota.

- Koncert wywołał niezwykłe wrażenie - przyznaje Apolonia Skakowska, prezes-dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki. - Bardzo żałuję, że troszkę za późno, bo miałam koncert jubileuszowy Moniuszki. Gdybym ja wiedziała o tym chórze, na pewno bym zaprosiła, bo najwyższej klasy. Przygotowany bardzo precyzyjnie. Ja tej litanii [III Litanii Ostrobramskiej - przyp. red.] nie słyszałam. Dzisiaj po raz pierwszy usłyszałam, więc wrażenie jest niesamowite.

- Bardzo piękny koncert - mówi jedna z uczestniczek koncertu, tłumacząc jednocześnie, że aktualnie nie umie posługiwać się językiem polskim tak płynnie, jak kiedyś.

- Jestem bardzo wdzięczna tym osobom, które postanowiły jednak przyjechać do Wilna oddać hołd pracy i pamięci Moniuszce - dodaje Apolonia Skakowska.

Dodajmy, że litewska część trasy koncertowej, w której bierze udział orkiestra opolskiej szkoły muzycznej, kończy się dziś wieczorem (06.10) koncertem w miejscowości Alytus. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Apolonia Skakowska, uczestniczka wydarzenia

Kultura i rozrywka

2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2020-09-18, godz. 16:19 W Opolu wystartował Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych W opolskiej Talentowni ruszyły Festiwal Zajęć Pozalekcyjnych. To impreza skierowana przede wszystkim do dzieci, młodzieży, ale również rodziców. Ma dać… » więcej 2020-09-18, godz. 13:47 Szykuje się smakowita niedziela w Zopowych. Tam właśnie zaplanowano Festiwal Staropolskich Smaków Festyn rodzinny, dmuchańce dla dzieci i kiermasz produktów regionalnych oraz rękodzieła czekają na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie (20.09) odwiedzą… » więcej 2020-09-18, godz. 11:40 Katarzyna Kobylarczyk o książce "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" - Trzeba podchodzić z wielkim szacunkiem do rozmówcy, który powierza nam swoją historię - mówi Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki 'Strup. Hiszpania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***