Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-05, 22:27 Autor: Jacek Rudnik

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na październikowe spotkania z piosenką

Muzeum Polskiej Piosenki [Fot.Paula Hołubowicz]
Muzeum Polskiej Piosenki [Fot.Paula Hołubowicz]
Mateusz Torzecki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mateusz Torzecki [fot. Justyna Krzyżanowska]
W cztery kolejne soboty będzie można wysłuchać wykładów otwartych poświęconych różnym gatunkom i zjawiskom w polskiej muzyce. Dziś w sali kinowej w amfiteatrze (5.10) pierwsza odsłona cyklu „Piosenka idzie przez park' - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Torzecki, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki. Multimedialne październikowe prelekcje ma też w założeniu uatrakcyjnić interakcja ze słuchaczami.
Prowadzone przez różnych prelegentów prezentacje mają charakter otwarty i w każdą sobotę października będą się rozpoczynać o godz. 16:30.

Zapraszając na nie, Mateusz Torzecki przypomniał, że o piosence można mówić w bardzo różny sposób tak, by trafić do słuchaczy nawet tych, którzy na co dzień nie przepadają za konkretnym gatunkiem muzyki.

- Będziemy się przyglądać pewnym zjawiskom, pewnym autorom, a będzie to tak przygotowane, że osoby które są zainteresowane piosenką, wyjdą z całą masą nowych informacji - zachęcał na antenie rO Mateusz Torzecki.

Każdy z wykładów w Muzeum Polskiej Piosenki będzie poświęcony odrębnym zjawiskom w polskiej muzyce i będzie ilustrowany charakteryzującymi je nagraniami.

- Będą akcenty muzyczne, wideoklipy, zdjęcia archiwalne oraz prezentacje multimedialne i to też będzie wyglądało tak, żeby "zadziała się" pewna interakcja z publicznością - wyjaśniał rozmówca RO.

Opolanie uczestniczyli już w podobnym cyklu spotkań w 2017 roku, co pokazuje, że jest zapotrzebowanie na takie wsparte fachową wiedzą i atrakcyjnie prowadzone prelekcje.

W sobotę (05.10) będzie prowadzony przez gościa rozmowy "W cztery oczy" wykład "Od De Su do Just 5. Polskie girlsbandy i boysbandy lat 90".

12 października Agnieszka Zientarska zaprasza na prelekcję 'Teksty piosenek Agnieszki Osieckiej w popkulturze".

W sobotę, 19 października, prezentacja zatytułowana "Piosenki o sprawach ostatecznych jako przestrzeń powstawania kiczu", zostanie przygotowana przez dr Sylwię Gawłowską z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a na finał cyklu ukłon w stronę brzmień alternatywnych: "Śmierć przyszła jutro: opowieść z Madame, Houk i Kobongiem w tle" - wykład, którego gospodarzem prelekcji będzie dr Sławomir Kuźnicki z Uniwersytetu Opolskiego.
Mateusz Torzecki 1
Mateusz Torzecki 2

Kultura i rozrywka

2019-10-23, godz. 21:44 Artystyczny głos z Ukrainy. Nowa wystawa na opolskim rynku 15 artystów z Ukrainy, którzy na co dzień mieszkają w stolicy naszego regionu zaprezentowało swoje prace na opolskim rynku. Wydarzenie to wpisuje się trwające ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Zaczytana ławeczka na 70-lecie biblioteki w Gogolinie Gminna biblioteka z Gogolina obchodzi w tym roku 70. urodziny. Z tej okazji przez cały rok organizowane są spotkania z autorami książek, gry, konkursy, był to ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:45 Nie bój się kultury! Debata w Collegium Civitas UO Jakie są potrzeby odbiorców kultury? Z czego wynikają i co na nie wpływa? Na ten temat rozmawiali w środę (23.10) uczestnicy debaty w Collegium Civitas Uniwer ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:06 "Szadź" w Opolu. Miasto będzie planem filmowym To już pewne. Opolski ratusz podpisał umowę z telewizją TVN S.A. na lokowanie miasta w serialu telewizyjnym, którego emisja nastąpi w 2020 roku. » więcej 2019-10-23, godz. 14:20 Indigo Child zagra w legendarnym Studiu M im.SBB. Zostały ostatnie bilety! Czerpią inspiracje z muzyki lat 70. i twórczości takich grup jak SBB, Czarny Pies, Czesław Niemen, czy The Doors, tworzą autorską muzykę z tekstami w języku p ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:00 "To będzie XXI wiek. Nowoczesność". Gość Radia Opole o remoncie teatru Na początku przyszłego roku rusza remont Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Za 23 miliony złotych w placówce zmieni się sporo. Zarówno pod względem est ... » więcej 2019-10-23, godz. 09:30 Wyruszyli do Gwinei w poszukiwaniu źródeł muzyki i tańca Na początku tego roku uczniowie i nauczyciele opolskiej Szkoły Rytmu Ethnica-Art ze swoimi czeskimi przyjaciółmi przez niespełna miesiąc przebywali w gwinejsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 08:30 Ukraińska nuta i wschodnie przysmaki wypełniły MBP w Opolu. Trwają Dni Ukraińskie w Opolu Lalki motanki, tradycyjne ukraińskie pieśni w wykonaniu zespołu 'Dolce' z Iwano-Frankiwska i potrawy wprost zza wschodniej granicy przyciągnęły tłumy do Miejs ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »