Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-26, 12:58 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moniuszkowski dzień na festiwalu beethovenowskim w Głogówku [ZDJĘCIA]

Koncert "Opolskie talenty na Rok Moniuszkowski" w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Opolskie talenty na Rok Moniuszkowski" w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Polsko-litewska trasa moniuszkowska "Urodziny Mistrza Stanisława", zainaugurowana na początku maja i 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - te dwa wydarzania połączyły się na środowym (25.09) koncercie w Głogówku.
Publiczność w kościele św. Bartłomieja wysłuchała dwóch, monumentalnych dzieł wokalno-instrumentalnych Stanisława Moniuszki (Mszy Es-dur oraz III Litanii Ostrobramskiej) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri claromontani" oraz solistów: Katarzyny Kłosowskiej (sopran), Natalii Płonki (alt), Jakuba Sazanów-Lubelskiego (tenor) i Patryka Wyborskiego (bas). Partie organowe wykonał natomiast Michał Pyrkosz, muzyk od lat współpracujący z jasnogórskim chórem, prowadzonym przez Jarosława Jasiurę.

Jak przyznaje Hubert Prochota, dyrygent opolskiej orkiestry, połączenie festiwalu beethovenowskiego ze świętowaniem rocznicy moniuszkowskiej, nie powoduje żadnego dysonansu.

- Muzyka, zarówno Beethovena, jak i Moniuszki, to są uniwersalne wartości i mogą ze sobą współpracować na takich wydarzeniach, jak festiwal imienia Beethovena - mówi dyrygent. - Bardzo się cieszę, że na tydzień przed wyjazdem na Litwę, do Wilna między innymi, śladami Stanisława Moniuszki, mogłem z orkiestrą już ten koncert zaprezentować. Będzie nam łatwiej na "tournée" powtórzyć, tak chyba można powiedzieć, taki mały sukces dzisiejszego wieczoru.

Dodajmy, że koncert był rejestrowany przez Radio Opole i będzie retransmitowany w pierwszej dekadzie października. Przypomnijmy, że festiwal beethovenowski27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, który rozpoczął się w Głogówku 19 września, potrwa jeszcze do niedzieli. Najbliższy koncert odbędzie się w piątek (27.09) o godzinie 19:00. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Hubert Prochota

Kultura i rozrywka

2019-11-17, godz. 23:12 Rozśpiewany finał "Spotkania z muzyką klasyczną" w Gogolinie [ZDJĘCIA] Przekrojowy repertuar od baroku po romantyzm, zabrzmiał podczas finałowego (17.11) koncertu realizowanego w ramach cyklu 'Spotkanie z muzyką klasyczną'. Na scenie… » więcej 2019-11-17, godz. 20:21 "Teatr. Poczuj to". Warsztaty teatralne dla dzieci Opolski Teatr Lalki i Aktora po raz kolejny zaprosił dzieci do swojej placówki, aby młodzi widzowie poznali teatr od kuchni. Warsztaty 'Multikreacje' przyciągnęły… » więcej 2019-11-17, godz. 16:36 Filharmonia: Francja-elegancja i dużo muzycznej zabawy. Za nami drugi koncert rodzinny [ZDJĘCIA] Hymn państwowy, najbardziej charakterystyczne melodie i instrumenty - to elementy, dzięki którym mali melomani poznają kulturę muzyczną kolejnych państw w ramach… » więcej 2019-11-17, godz. 14:42 "Na dwa Głosy" po raz ostatni Po sześciu latach, cykl koncertów 'Na dwa głosy' będzie miał ostatnią odsłonę. Dziś ostatni już duet zaśpiewa w Klubie Muzycznym Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-11-17, godz. 12:48 Filharmonia Opolska: przed nami druga odsłona rodzinnych spotkań z muzyką Muzyczna uczta dla małych i dużych, zagadki, piosenki i ciekawostki ze świata klasyki, a wszystko to w żartobliwej konwencji okraszonej multimedialnymi dodatkami… » więcej 2019-11-17, godz. 11:00 Mieszkańcy Gogolina znów przekonają się, że "klasyka nie gryzie" Przed nami finałowe 'Spotkanie z muzyką klasyczną' czyli ostatni z trzech koncertów (09.11, 10.11, 17.11) organizowanych z myślą o mieszkańcach gminy Gogolin… » więcej 2019-11-17, godz. 08:46 Dwa artystyczne spojrzenia na Bogotę [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy w Loft Gallery swoje zdjęcia pokazuje dwóch fotografików. Tym razem są to wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Na wystawie zatytułowanej 'W krainie… » więcej 2019-11-16, godz. 18:20 Wiarą i muzyczną pasją chcą się dzielić z innymi. Chór św. Franciszka zaśpiewa w niedzielę w Opolu Różni ich wiek i wykształcenie, łączy wspólna pasja do śpiewania. Chór św. Franciszka, który w tym roku obchodzi 12-lecie swego istnienia, wystąpi podczas niedzielnej… » więcej 2019-11-16, godz. 14:02 Dorota Masłowska w ramach cyklu "Zaczytane Opolskie" Wojewódzka Biblioteka Opolska od września zapraszała do naszego regionu znanych literatów, by promować czytelnictwo. Autorzy spotykali się z czytelnikami w bibliotekach… » więcej 2019-11-16, godz. 10:41 Jubileuszowo, w rodzinnych stronach. Za nami koncert Kwartetu "Camerata" Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego i Bedřicha Smetany zabrzmiały w piątkowy (15.11) wieczór w sali kameralnej Filharmonii Opolskiej. Podczas drugiego w tym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »