Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-18, 14:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Warsztaty dla młodzieży i rekordowa liczba koncertów. Przed nami festiwal beethovenowski w Głogówku!

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty kameralne, symfoniczne, a nawet zajęcia muzyczne dla młodzieży - tak zapowiada się 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarzenie rozpocznie się jutro (19.09) w południe warsztatowo-koncertową formułą zatytułowaną "Beethoven na zachętę", skierowaną głównie do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia realizowane w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku będą jednak otwarte dla wszystkich chętnych. Natomiast część typowo koncertowa zostanie zainaugurowana dzień później (20.09) o godzinie 19:00 w Kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku.
- Mamy rekordową liczbę, bo osiem koncertów w tym roku, w ciągu jedenastu dni - mówi Aleksander Devosges Cuber, dyrektor artystyczny festiwalu. - Zrobiliśmy sobie takie małe, jedno- i dwudniowe przerwy w środku tygodnia, aby też publiczności dać troszeczkę oddech. To jest pomysł, który wynika z naszego doświadczenia.

W programie tegorocznego festiwalu zaplanowano zarówno formy kameralne, jak i symfoniczne. Jednym z koncertów o większej obsadzie wykonawczej będzie wydarzenie z udziałem Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Claromontani", Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu i solistów, stanowiące część polsko-litewskiej trasy wpisującej się w obchody Roku Moniuszkowskiego. Wśród artystów prezentujących się na koncertach kameralnych będzie natomiast m.in. wybitny skrzypek Vadim Brodski czy związany z Opolszczyzną duet fortepianowy Ravel Piano Duo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu, organizowanego przez Muzeum Regionalne w Głogówku oraz Gminę Głogówek jest bezpłatny. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.
Aleksander Devosges Cuber

Kultura i rozrywka

2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej 2019-10-12, godz. 13:17 Muzyczne rarytasy na koncercie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] 'Symfoniczny biały kruk' w postaci II symfonii 'Antar' op. 9 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa zabrzmiał w piątkowy (11.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej. Kompoz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »