Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-16, 12:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Podwójny bis i owacje na finał IV Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty finałowe IV Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty finałowe IV Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W niedzielne popołudnie (15.09) w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zabrzmiały dwa koncerty, wieńczące IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Finałowy koncert zakończył się owacją licznie zgromadzonej publiczności i dwukrotnym bisem artystów.
Podczas przedostatniego, festiwalowego koncertu, muzykę najwybitniejszych francuskich klawesynistów przybliżył utytułowany artysta Władysław Kłosiewicz, związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Festiwal zamknął natomiast koncert kameralny z muzyką Johanna Sebastiana Bacha (Kantata "Mein Herze schwimmt in Blut" BWV 199), Johanna Friedricha Fascha (Ouverture-Suite d-moll FaWV K:d4) i Wolfganga Amadeusa Mozarta (Motet "Exsultate, jubilate" KV 165/158a), którą przedstawili Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran), Tytus Wojnowicz (obój) oraz zespół Ensemble de Narol.

- Znamy się już niemal połowę naszego życia artystycznego, więc nie musimy sobie dużo mówić, wystarczy, że gramy - mówi oboista Tytus Wojnowicz.

Artysta przyznaje, że w Kędzierzynie-Koźlu wystąpił po raz pierwszy i jest mile zaskoczony odbiorem publiczności. Podobne wrażenia wywołała u muzyka akustyka kościoła.

- Na próbie troszeczkę miałem obaw, szczerze mówiąc - wyjaśnia oboista. - Jak byliśmy sami w tym kościele, to jednak troszkę tak się ciągnął ten dźwięk i bałem się, czy jakieś delikatniejsze sposoby grania w ogóle mają tutaj sens. A przy tej ilości ludzi, a ludzi było akurat bardzo dużo, to właściwie idealna była akustyka. Nie za długa, a jednocześnie taka "zaokrąglająca" dźwięk. Także bardzo fajnie się gra, wygodnie. Jedno co, że jest trochę ciasto może pod tym ołtarzem, jak na taką dużą grupę ludzi, jeszcze zwłaszcza z klawesynem.

Jak dodaje artysta, chociaż ewentualna redukcja ławek pozwoliłaby dać muzykom więcej przestrzeni do grania, skutkowałoby to ograniczeniem miejsca dla publiczności.

- Dlatego zawsze trzeba szukać kompromisu - dodaje Wojnowicz.

Przypomnijmy, że Festiwal Mikołaja z Koźla, który trwał od piątkowego wieczoru, ma na celu nie tylko zachowanie pamięci o patronie festiwalu, który pozostawił po sobie bezcenny Kodeks opisujący lokalną historię i zwyczaje panujące na pograniczu Śląska i Moraw. Wydarzenie jest także okazją do przybliżenia kultury średniowiecznej, także za sprawą corocznych turniejów rycerskich i warsztatów rzemiosła średniowiecznego.

Więcej na ten temat w dzisiejszej (19.09) audycji "Rewiry kultury" oraz w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Tytus Wojnowicz

Kultura i rozrywka

2019-10-23, godz. 21:44 Artystyczny głos z Ukrainy. Nowa wystawa na opolskim rynku 15 artystów z Ukrainy, którzy na co dzień mieszkają w stolicy naszego regionu zaprezentowało swoje prace na opolskim rynku. Wydarzenie to wpisuje się trwające ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Zaczytana ławeczka na 70-lecie biblioteki w Gogolinie Gminna biblioteka z Gogolina obchodzi w tym roku 70. urodziny. Z tej okazji przez cały rok organizowane są spotkania z autorami książek, gry, konkursy, był to ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:45 Nie bój się kultury! Debata w Collegium Civitas UO Jakie są potrzeby odbiorców kultury? Z czego wynikają i co na nie wpływa? Na ten temat rozmawiali w środę (23.10) uczestnicy debaty w Collegium Civitas Uniwer ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:06 "Szadź" w Opolu. Miasto będzie planem filmowym To już pewne. Opolski ratusz podpisał umowę z telewizją TVN S.A. na lokowanie miasta w serialu telewizyjnym, którego emisja nastąpi w 2020 roku. » więcej 2019-10-23, godz. 14:20 Indigo Child zagra w legendarnym Studiu M im.SBB. Zostały ostatnie bilety! Czerpią inspiracje z muzyki lat 70. i twórczości takich grup jak SBB, Czarny Pies, Czesław Niemen, czy The Doors, tworzą autorską muzykę z tekstami w języku p ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:00 "To będzie XXI wiek. Nowoczesność". Gość Radia Opole o remoncie teatru Na początku przyszłego roku rusza remont Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Za 23 miliony złotych w placówce zmieni się sporo. Zarówno pod względem est ... » więcej 2019-10-23, godz. 09:30 Wyruszyli do Gwinei w poszukiwaniu źródeł muzyki i tańca Na początku tego roku uczniowie i nauczyciele opolskiej Szkoły Rytmu Ethnica-Art ze swoimi czeskimi przyjaciółmi przez niespełna miesiąc przebywali w gwinejsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 08:30 Ukraińska nuta i wschodnie przysmaki wypełniły MBP w Opolu. Trwają Dni Ukraińskie w Opolu Lalki motanki, tradycyjne ukraińskie pieśni w wykonaniu zespołu 'Dolce' z Iwano-Frankiwska i potrawy wprost zza wschodniej granicy przyciągnęły tłumy do Miejs ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »