Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-09-15, 15:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Standing ovation" dla Krzysztofa Pendereckiego na inauguracji festiwalu w Zabrzu! [ZDJĘCIA]

Koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert inauguracyjny VII Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność poderwała się z miejsc, nagradzając gromkimi brawami maestro Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadził orkiestrę Sinfonietta Cracovia w "Adagio" ze swojej III Symfonii. Dzieło zabrzmiało w sobotni (14.09) wieczór w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu podczas koncertu otwierającego VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320. Radio Opole było obecne na tym wydarzeniu.
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, maestro Penderecki nie poprowadził "Mazura" z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. Kompozycję polskiego twórcy romantycznego zaprezentował debiutancko publiczności Rafael Payare, który był głównym dyrygentem koncertu, a który od niedawna jest także Honorowym Gościnnym Dyrygentem Sinfonietty Cracovii.

Ponowny aplauz publiczności dla maestro Pendereckiego wywołało wykonanie jego IV Symfonii - już pod batutą wenezuelskiego dyrygenta Rafaela Payare'a.

Jak podkreśla Krzysztof Penderecki, uznawany za jednego z najwybitniejszych, współcześnie żyjących kompozytorów, tworzenie takich wydarzeń muzycznych na Śląsku jest możliwe dzięki sporemu zainteresowaniu odbiorców.

- Bardzo się cieszę, bo właściwie ja byłem jednym z inicjatorów tego festiwalu - mówi Krzysztof Penderecki. - I muszę się przyznać, że nie wierzyłem, że się rozwinie. Myślałem, że będzie jeden festiwal, umrze naturalną śmiercią. Okazuje się, że jest coraz więcej, coraz więcej koncertów, coraz więcej publiczności, no i to stało się już teraz tradycją, także jestem bardzo szczęśliwy.

VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu potrwa do 19 września. Dziś (15.09) na scenie Domu Muzyki i Tańca zaprezentuje się Cameron Carpenter, określany jako "najbardziej kontrowersyjny wśród organistów". Szczegóły można znaleźć na stronie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest organizatorem wydarzenia.

A więcej na temat wydarzenia w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Krzysztof Penderecki

Kultura i rozrywka

2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej 2019-10-20, godz. 12:59 "Czas utrwalony" wypełnia Opole. Trwa 9. Opolski Festiwal Fotografii Dzisiaj (20.10) kuratorskie oprowadzanie w Muzeum Śląska Opolskiego, wczoraj - otwarcie sześciu muzealnych wystaw i jednej w Galerii Aneks. To kumulacja wydar ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:12 Maraton fotografii na stulecie szkoły projektowania BAUhaus Stulecie szkoły projektowania BAUhaus jest przyczynkiem do odbywającego się dzisiaj w Opolu fotomarat(h)onu. To konkurs dla miłośników fotografii w każdym wie ... » więcej 2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:05 Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA] - Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z ork ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:00 Muzyka kameralna Józefa Elsnera zabrzmi w Grodkowie Z racji przypadającej w tym roku 250. rocznicy urodzin Józefa Elsnera, w rodzinnym mieście kompozytora zabrzmią jego kwartety smyczkowe. Mało znaną część doro ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:00 Trzy kolory rozświetliły galerię [ZDJĘCIA] Mirosław Filonik od trzydziestu lat przygotowuje instalacje wykorzystując świetlówki przygotowane według własnych projektów. Pokazuje swoje prace w rożnych ob ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Głogówek: festiwal beethovenowski wyróżniony ogólnopolską nagrodą Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, organizowany przez Muzeum Regionalne w Głogówku, otrzymał certyfikat i godło 'Turystyczny Produkt Roku 2019', przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »