Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-26, 21:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opole oczami artystów. Otwarto wystawę podsumowującą plener malarski

Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium okręg opolski ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium okręg opolski ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Otwarto wystawę podsumowującą 6. Międzynarodowy Plener Malarski - Opole 2019. Artyści z różnych zakątków Polski i Europy pokazują swoje prace w Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu. Tematem przewodnim była w tym roku geometria.
- Uczestnicy pleneru odwiedzili m.in. zamek w Mosznej, jednak inspiracji szukali przede wszystkim w Opolu. Byli między innymi na wieży ratuszowej, bardzo wysoko, więc w jednym obrazie pojawiają się także dachy - mówi Robert Suchiński, komisarz wystawy. - Oczywiście Młynówka jest tak urokliwa, że zawsze pojawia się podczas plenerów. Artyści skupili się także na obiektach wokół rynku czy starego miasta. Oczywiście nie mogło zabraknąć ulicy św. Wojciecha, jednej z naszych ładniejszych ulic. Mało w tym roku chyba przyrody, bo jednak na rynku jedliśmy posiłki i tam mieliśmy noclegi, więc rynek wchodził nam w krew... - zaznacza.

- Stworzyłam w Opolu dwa obrazu zainspirowane Młynówką - mówi Magdalena Hanysz-Stefańska. - Bardzo zainspirowała mnie woda i mosty obecne w Opolu. Oprócz samej Młynówki też miejsce z niebieskimi kominami obok niej. Jestem z Gdyni, więc taki atawizm wodny objawił się u mnie - dodaje.


- Przede wszystkim odpocząłem od codzienności - podsumowuje plener Wacław Sobieraj. - Spotkałem wspaniałych ludzi, a i praca też poszła dobrze. Namalowałem widok na Opole patrząc znad Młynówki w kierunku ratusza i katedry. Zrobiłem też trzy miniatury: widok na Opole od strony Odry, ujęcie na zbliżeniu - most z odbiciami wodnymi i uliczkę, która w głębi ukazuje uliczkę Matki Boskiej Bolesnej - dodaje.

Wystawę poplenerową można oglądać w Galerii Pierwsze Piętro ZPAP przy ul. Krakowskiej 1 w Opolu do 23 sierpnia.
Robert Suchiński
Magdalena Hanysz-Stefańska
Wacław Sobieraj

Kultura i rozrywka

2019-09-21, godz. 12:59 Owacyjne przyjęcie koncertu inauguracyjnego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [ZDJĘCIA] Owacyjnie zakończył się koncert symfoniczny oficjalnie otwierający 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. W piątkowy (20.09) wieczór w Koś ... » więcej 2019-09-20, godz. 11:00 Kino Meduza dla najmłodszych. W Opolu rusza Festiwal Filmowy "Kino Dzieci" 'Kino Dzieci' to ogólnopolska inicjatywa, która w tym samym czasie odbywa się w 15 innych miastach Polski. Tegoroczne hasło brzmi: 'Czas na spotkanie'. Dzieci ... » więcej 2019-09-19, godz. 21:00 Chce teatru różnych perspektyw. Norbert Rakowski o wizji kolejnych 4 lat w TJK Jeszcze w tym roku przed nami trzy premiery w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Instytucja ma już nową stronę internetową. Chcę także komunikować się z ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Rozśpiewany początek 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [ZDJĘCIA] Nietypowe muzyczne spotkanie i sala wypełniona młodzieżą - tak został zainaugurowany 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarzenie, na ... » więcej 2019-09-19, godz. 09:01 Niedziela z Europejskimi Targami Chłopskimi w gminie Olszanka. Znany kucharz będzie smażyć na wielkiej patelni Smażenie na wielkiej patelni, konkurs 'Sałatkowa Rewia' i pokaz tradycyjnych zawodów to część atrakcji przygotowywanych na XIX Europejskie Targi Chłopskie w K ... » więcej 2019-09-18, godz. 21:35 Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', kt ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:30 Warsztaty dla młodzieży i rekordowa liczba koncertów. Przed nami festiwal beethovenowski w Głogówku! Koncerty kameralne, symfoniczne, a nawet zajęcia muzyczne dla młodzieży - tak zapowiada się 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarze ... » więcej 2019-09-17, godz. 17:05 Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu 'To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD' - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojen ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:30 Opolskie Lamy odkrywają karty. Znamy program 17. Festiwalu Filmowego w stolicy regionu Blisko 90 projekcji filmowych, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i mnóstwo odwiedzających - to składa się na program 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:00 Dzięki małym grantom jest kino na wsi, festiwal etniczny i warsztaty W Izbicku, Olszowej i Strzelcach Opolskich realizowane są projekty kulturalne wymyślone przez mieszkańców. Pieniądze na nie pozyskano z programu małych grantó ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »