Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-07-26, 21:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opole oczami artystów. Otwarto wystawę podsumowującą plener malarski

Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium okręg opolski ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium okręg opolski ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Wernisaż w Galerii Pierwsze Piętro w Opolu [fot. archwium ZPAP]
Otwarto wystawę podsumowującą 6. Międzynarodowy Plener Malarski - Opole 2019. Artyści z różnych zakątków Polski i Europy pokazują swoje prace w Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu. Tematem przewodnim była w tym roku geometria.
- Uczestnicy pleneru odwiedzili m.in. zamek w Mosznej, jednak inspiracji szukali przede wszystkim w Opolu. Byli między innymi na wieży ratuszowej, bardzo wysoko, więc w jednym obrazie pojawiają się także dachy - mówi Robert Suchiński, komisarz wystawy. - Oczywiście Młynówka jest tak urokliwa, że zawsze pojawia się podczas plenerów. Artyści skupili się także na obiektach wokół rynku czy starego miasta. Oczywiście nie mogło zabraknąć ulicy św. Wojciecha, jednej z naszych ładniejszych ulic. Mało w tym roku chyba przyrody, bo jednak na rynku jedliśmy posiłki i tam mieliśmy noclegi, więc rynek wchodził nam w krew... - zaznacza.

- Stworzyłam w Opolu dwa obrazu zainspirowane Młynówką - mówi Magdalena Hanysz-Stefańska. - Bardzo zainspirowała mnie woda i mosty obecne w Opolu. Oprócz samej Młynówki też miejsce z niebieskimi kominami obok niej. Jestem z Gdyni, więc taki atawizm wodny objawił się u mnie - dodaje.


- Przede wszystkim odpocząłem od codzienności - podsumowuje plener Wacław Sobieraj. - Spotkałem wspaniałych ludzi, a i praca też poszła dobrze. Namalowałem widok na Opole patrząc znad Młynówki w kierunku ratusza i katedry. Zrobiłem też trzy miniatury: widok na Opole od strony Odry, ujęcie na zbliżeniu - most z odbiciami wodnymi i uliczkę, która w głębi ukazuje uliczkę Matki Boskiej Bolesnej - dodaje.

Wystawę poplenerową można oglądać w Galerii Pierwsze Piętro ZPAP przy ul. Krakowskiej 1 w Opolu do 23 sierpnia.
Robert Suchiński
Magdalena Hanysz-Stefańska
Wacław Sobieraj

Kultura i rozrywka

2020-04-05, godz. 17:50 Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej dopiero jesienią Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego zostaje przeniesiony na jesień. Jak dowiedziało się Radio Opole, festiwal muzyczny, który… » więcej 2020-04-05, godz. 09:00 "Siedzimy w grodzie, pomagamy też okolicznym mieszkańcom". Pandemia wymusiła zmiany w kalendarzu rycerskich imprez Opolskie Bractwo Rycerskie odwołało cztery imprezy zaplanowane na najbliższe trzy miesiące. » więcej 2020-04-04, godz. 18:58 "Chodź do muzyka" - ruszyły zapisy do szkoły muzycznej w Opolu 'Nie graj bez sensu, graj na instrumencie' oraz 'Chodź do muzyka' - takimi hasłami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zachęca… » więcej 2020-04-04, godz. 14:33 Filharmonia Opolska: koncerty zawieszone do odwołania, pozostają internetowe publikacje archiwalnych nagrań Kantata Józefa Elsnera 'Na wdzięcznej Polaków ziemi' - to kolejne dzieło, które zaprezentowała (03.04) Filharmonia Opolska w ramach piątkowych, internetowych spotkań… » więcej 2020-04-04, godz. 11:48 Koncert poezji śpiewanej online. Inicjatywa Wołczyńskiego Ośrodka Kultury na sobotnie popołudnie Czy da się zorganizować koncert poezji śpiewanej w czasach epidemii? Wołczyński Ośrodek Kultury udowadnia, że tak. » więcej 2020-04-02, godz. 15:07 Premiera książki "Lee Schubienik". Aleksandra Konefał debiutuje literacko Dziś (2.04) premiera literackiego debiutu opolanki Aleksandry Konefał. To gotycka powieść dla młodzież pt. 'Lee Schubienk'. Jej dystrybucji podjęła się znana sieć… » więcej 2020-04-02, godz. 09:00 Kolejna gmina odwołuje imprezy. Nie będzie Dni Gorzowa Śląskiego ani Festiwalu Tańca Disco i Hip-Hop Odwołane zostały tegoroczne Dni Gorzowa Śląskiego. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. » więcej 2020-04-01, godz. 20:00 Przestój koncertowy nie oznacza bezczynności: muzycy z filharmonii nie marnują czasu Ćwiczą, aranżują i uczą przez internet - muzycy z Filharmonii Opolskiej twórczo wykorzystują czas przestoju w koncertowaniu. Niemal wszyscy muzycy pytani o obecną… » więcej 2020-04-01, godz. 15:15 Prestiżowe wyróżnienie dla Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach otrzymało Europejski Znak Dziedzictwa 2019. Do udziału w konkursie zostało nominowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa… » więcej 2020-04-01, godz. 13:30 Archiwum Państwowe zaprasza do czytania książek Przygotowując swoje publikacje książkowe Archiwum Państwowe w Opolu robi to najpierw w wersji elektronicznej. Tym to sposobem może bez przeszkód udostępnić swoje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »