Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-18, 18:52 Autor: Mariusz Majeran

Ostatnia premiera w tym sezonie teatralnym [ZDJĘCIA]

KOnferencja przed premierą "Podróży za jeden uśmiech" [fot. Mariusz Majeran]
KOnferencja przed premierą "Podróży za jeden uśmiech" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr imienia Jana Kochanowskiego postanowił pod koniec sezonu przedstawić jeszcze jedną premierę. Tym razem będzie to "Podróż za jeden uśmiech" na podstawie książki Adam Bahdaja.
Adaptacji dokonał Piotr Rowicki a spektakl wyreżyserował Piotr Ratajczak.

- Sztuka czerpie z książki ale zawiera elementy współczesne, które zmieniają fabułę. Dwie dziewczyny wyruszają autostopem z Opola do Mielna, a po drodze przeżywają wiele przygód - podkreśla reżyser. - Oczywiście, mam wielka nadzieję, że to będzie z jednej strony komedia i że i młodzież, i dorośli będą się bawić. A z drugiej strony mam nadzieję, że będzie to też o haśle "Odkryj to, co poza zasięgiem. A to, co tutaj chyba dziewczyny odkrywają, to po pierwsze, to co jest między nimi. Gdzieś tego człowieka, który na pierwszy rzut oka wydaje się nam kimś obcym, kimś odległym. A druga sprawa, trochę ma takie przesłanie zielone. To znaczy, że dziewczyny też w trakcie odkrywają rodzaj fascynacji naturą, przyrodą. Od której na co dzień są odcięte, jako mieszkanki miasta.

Główne role w przedstawieniu grają Magdalena Osińska jako Dasia Fąferska i Monika Stanek jako Pola Wanatowiczówna.

- Rola jest bardzo ciekawa, a sztuka porusza ważne problemy społeczne - dodaje Stanek. - Bardzo się cieszę, że taki spektakl dla młodzieży powstał, bo przez to, że mam kontakt z młodzieżą w Opolu. To bardzo się cieszę i mam nadzieję, że to ich zachęci i nakłoni do tego, żeby przychodzić do teatru. Spektakl trwa godzinę i dziesięć minut. Historia zawarta w pigułce, która może przeprowadzić młodych ludzi przez pewne sytuacje. Poruszamy także trochę poważnych tematów. Problemów tożsamościowych. Mam nadzieję, że taki młody człowiek, który przyjdzie do nas na ten spektakl, wyjdzie i pomyśli sobie: aha, to już mniej więcej wiek, którą drogą mam iść, że nie jestem sam. I to jest takie ważne.

W przedstawieniu występują także, grając po kilka ról: Cecylia Caban, Leszek Malec i Kacper Sasin.

Premiera w sobotę (22.06) o godzinie 19.00 na Małej Scenie. Spektakl pojawi się na afiszu w nowym sezonie artystycznym.
Piotr Ratajczak
Monika Stanek

Kultura i rozrywka

2019-07-23, godz. 17:00 Nokta Festival: ponownie wystąpią artyści z wielu państw. Nowością wydarzenia towarzyszące Japonia, Hiszpania, Niemcy czy Wielka Brytania. Między innymi z tych państw do Opola przyjadą artyści specjalizujący się w muzyce elektronicznej oraz sztuce n ... » więcej 2019-07-22, godz. 13:00 Opole odmieniają przez wszystkie kąty... Trwa plener malarski 'Geometria' tematem przewodnim tegorocznego 6. Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Opolu. Do piątku (26.07) artystów z różnych stron świata można spotkać p ... » więcej 2019-07-21, godz. 19:44 "Ach, Syberia, Syberia". Podróż śladami przodków Irena Olbińska sama o sobie mówi, że jest zwykłą gospodynią domową, która ma marzenia. Jej marzeniem od lat była podróż na Syberię, śladami przodków. » więcej 2019-07-21, godz. 14:09 Nysa: niesłabnąca popularność koncertów Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej [ZDJĘCIA] Nyska publiczność entuzjastycznie przyjęła występ wykładowców VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Na sobotnim (20.07) koncercie w Muzeum Powiato ... » więcej 2019-07-21, godz. 08:00 Nocny Lot zwycięzcą konkursu koncertowego 13. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka w Głuchołazach To była śpiewająca noc w Głuchołazach. Przegląd Utworów z Charakterem, czyli PUCH, odbył się tym razem nie w Muszli Leśnej, a w głuchołaskim Centrum Kultury. ... » więcej 2019-07-20, godz. 20:15 Colours Of Ostrava: brytyjski rock alternatywny Jedną z gwiazd sceny Glo Fresh Stage była grupa rockowa Amber Run. To brytyjski zespół grający rock alternatywny, indie rock oraz indie pop. » więcej 2019-07-20, godz. 18:14 Colours Of Ostrava: Organizatorzy zdradzają nam, jak dobierają artystów na festiwal [ZDJĘCIA] Osiemnasta edycja festiwalu Colours Of Ostrava powoli przechodzi do historii. Bywalcy festiwalu twierdzą, że co roku impreza gości ciekawych wykonawców. » więcej 2019-07-20, godz. 15:48 Colours Of Ostrava: The John Butler Trio na scenie [ZDJĘCIA] Jedną z gwiazd piątkowego wieczoru, która wystąpiła na głównej scenie był zespół The John Butler Trio. Niewątpliwie najważniejszym w zespole jest charyzmatycz ... » więcej 2019-07-20, godz. 15:31 Colours Of Ostrawa: Fani jeżdżą za swoimi idolami muzycznymi po całym świecie Fani dla swojego idola muzycznego są w stanie zrobić wszystko. Jeżdżą na jego koncerty w najdalsze zakątki świata. Są także tacy, którym udaje się wejść na za ... » więcej 2019-07-20, godz. 14:52 Ponad 200 nowych zbiorów na otwarcie filii MBP na os. Kłodnica w Kędzierzynie-Koźlu Zakończył się generalny remont filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, mieszczącej się na osiedlu Kłodnica. Prace były kompleksowe, włączn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »