Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-23, 15:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką

Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką [fot. archwium Radia Opole]
Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką [fot. archwium Radia Opole]
Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem tego dnia jest popularyzacja czytelnictwa i pokazanie, jak wielką rolę odgrywają w naszym życiu książki. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zorganizowała ciekawą akcję.
- Inicjatywa ustanowienia Światowego Dnia Książki narodziła się w Hiszpanii - mówi Danuta Łuczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. - W Katalonii obchodzony jest dzień patrona, czyli św. Jerzego. Tam na znak zwycięstwa i pokonania smoka panie otrzymywały od mężczyzn czerwone róże, a panie wręczały mężczyznom książki. Jeden z hiszpańskich wydawców wpadł na pomysł, aby ten dzień nazwać dniem książki i tak to potem się rozprzestrzeniło.

Z tej okazji nasza reporterka zapytała opolan o to, ile książek rocznie czytają i po które pozycje sięgają najczęściej: - Staram się czytać tak 4, 5 książek na miesiąc. U mnie rządzą kryminały. Ja czytam rocznie więcej niż 12. Najczęściej sięgam po książki popularnonaukowe, fantastyka, a czasami dziecięce. Niektóre dają mi wiedzę, niektóre dają mi oderwanie od rzeczywistości, a niektóre bardzo dobrze skonstruowany język.

Tylko dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można dostać pocztówki z wizerunkiem obiektu i z okazji Światowego Dnia Książki należy je przesłać bliskim wraz z życzeniami i poleceniem swojej ulubionej książki. Pocztówki może dostać każdy, kto w tym dniu odwiedzi opolską bibliotekę.
Danuta Łuczak
Opolanie

Kultura i rozrywka

2019-05-24, godz. 18:55 Rozpoczęły się Dni Nysy. Do niedzieli na scenie będzie można zobaczyć Blue Cafe, Dodę, Golec uOrkiestrę, czy Piersi Nysa świętuje. Od dziś (24.05), przez trzy dni trwać będzie 26. edycja dni miasta. » więcej 2019-05-24, godz. 14:00 Podróżnicy odwiedzą w najbliższy weekend Głogówek 13. Spotkania Znajomych Podróżników rozpoczną się dziś (24.05) w domu kultury w Głogówku. To dwa dni pełne ciekawych prelekcji podróżniczych gości z całej Pol ... » więcej 2019-05-24, godz. 11:00 Koncert z okazji Dnia Matki w męskim wykonaniu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (24.05) na koncert z okazji Dnia Matki. W sali konferencyjnej wystąpi zespół Metronom. » więcej 2019-05-24, godz. 08:45 Klasyczne i futurystyczne dźwięki wypełniły legendarne Studio M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Tym razem w ramach czwartkowych koncertów w naszej rozgłośni zagrał zespół Vaiyo. Sześcioosobowa grupa oscyluje wokół twórczości neo-klasycznej muzyki instrum ... » więcej 2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »