Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-21, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie

Głubczyckie Spotkania Chóralne odbędą się po raz 10 [fot. archiwum chór II LO w Głubczycach]
Głubczyckie Spotkania Chóralne odbędą się po raz 10 [fot. archiwum chór II LO w Głubczycach]
To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach zaprezentuje się kilkanaście chórów z Polski oraz Czech.
- Taką międzynarodową formułę festiwal ma od 2004 roku - mówi Tadeusz Eckert, dyrektor artystyczny i koordynator imprezy. - Błyskawicznie się idea rozwinęła. Nawet przekroczyła granice zachodnią, bo nasza niemiecka partnerka włączyła się do naszego projektu i postanowiła zorganizować odpowiednik tego festiwalu po stronie niemieckiej. W naszym regionie opolskim jest to najważniejszy festiwal chóralny. Z jednej strony poprzez tradycje, a z drugiej poprzez intensywność programu i spotkań.

W programie obok koncertów znalazło się również miejsce na warsztaty oraz seminaria. W ramach Silesia Cantat zorganizowany zostanie również 6. konkurs o nagrodę Głubczyckiego Anioła.

- Wprowadziliśmy taki element rywalizacji, ale też chcemy, żeby śpiewacy wyjeżdżali z Głubczyc usatysfakcjonowani - dodaje Eckert. - Mamy taką mentalność ludzi XXI wieku, że przy konkursie ożywają nasze wewnętrzne energie i wtedy się bardziej mobilizujemy. Aczkolwiek trzeba powiedzieć, że jak w kategorii jest zwykle 5,6 chórów, to jak jeden otrzyma nagrodę główną, a 3,4 mniejsze nagrody, to raczej wszyscy są zadowoleni.

Głubczyckie Spotkania Chóralne zakończą się w niedzielę 28. kwietnia występem chóru "Silesia Cantat" w kościele parafialnym w Głubczycach.

Impreza drugi rok z rzędu jest zorganizowana w ramach unijnego programu "Śląskie portamento".
Tadeusz Eckert
Tadeusz Eckert

Kultura i rozrywka

2020-06-05, godz. 10:00 Leśnica zaprasza na wykład historyczny online Od kilku lat w Leśnickiej Galerii Sztuki odbywają się cykliczne wykłady poświęcone historii lokalnej. Pandemia spowodowała przerwę, ale wykłady wracają, tyle że… » więcej 2020-06-04, godz. 11:09 Zagroda rybacka ma powstać w Muzeum Wsi Opolskiej Ten najnowszy projekt będzie realizowany przy unijnym wsparciu i we współpracy m.in. z Lokalną Grupą Rybacką 'Opolszczyzna'. » więcej 2020-06-03, godz. 17:30 Teatr Dramatyczny przygotowuje premiery. "Skupiamy się na przyszłym sezonie" Opolski teatr nie otworzy swoich drzwi przed widzami z powodu remontu, który był zaplanowany do końca czerwca. A później nastąpi koniec sezonu artystycznego. » więcej 2020-06-03, godz. 15:30 Jan Leszek Wiącek zarapował w bluzie i czapce, aby wesprzeć medyków. "To nowe wyzwanie" Burmistrz Wołczyna zarapował w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #Hot16Challenge2. » więcej 2020-06-03, godz. 12:30 Przedstawienie "Wielkie mi Coś" zgłoszone do ogólnopolskiej nagrody Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora 'Wielkie mi Coś' w reżyserii Marty Guśniowskiej dostał się do ścisłego finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie… » więcej 2020-06-03, godz. 10:15 Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza, ale nie wszystkich MDK w Opolu od poniedziałku (01.06) otworzył swoje drzwi, ale nie uruchomił wszystkich sekcji i zajęć dla najmłodszych. Dom kultury jest placówką oświatową i musi… » więcej 2020-06-02, godz. 10:15 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza zwiedzających. I wraca do cyklu "Światło na obraz" Po przerwie w działalności, którą wymusiła sytuacja epidemiologiczna w kraju i wprowadzone obostrzenia, w tym zamknięcie placówek kultury, Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2020-06-01, godz. 19:00 Nowe muzeum powstało na Górze św. Anny Muzeum Krzyża Świętego to nowe miejsce na Górze św. Anny do odwiedzenia. Stworzył je kolekcjoner i pasjonat, Ryszard Makowiecki. Jego prywatna kolekcja krzyży… » więcej 2020-06-01, godz. 17:00 Konkurs Energetyczny Śmieszkowiec rozstrzygnięty Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozstrzygnęła Ogólnopolskie Konkurs Plastyczny 'Energetyczny Śmieszkowiec'. Ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbył… » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 Już nadajemy! Festiwalowe Radio Opole na FM i w internecie Niezapomniane utwory i wykonania, najlepsze koncerty i pamiętne debiuty. To wszystko znajdzie się na antenie specjalnie uruchomionego przez naszą stację Festiwalowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »