Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-19, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt

ZOO w Opolu [fot. Witold Wośtak]
ZOO w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Turako fioletowy [fot. Witold Wośtak]
Turako fioletowy [fot. Witold Wośtak]
Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów.
Nandu, jeden z największych ptaków, złożył tuzin jaj. Trzeba poczekać i zobaczyć, czy samiec - ojciec - zajmie się nimi. Jeśli nie, konieczne będzie użycie inkubatora. Turaku fioletowe również złożyły jaja i wysiadują je, a wczoraj (18.04) na duży basen zostały wypuszczone flamingi.

- Z ciekawością czekamy, co dalej z pójdźkami, które także złożyły wiele jaj - mówi Piotr Domaszewski, asystent w opolskim ogrodzie.

- W zielonej hali bioróżnorodności kulony wysiadują, więc może uda nam się i doczekamy małych kulonów. Na wolierze zewnętrznej hełmiatka doczeka się piskląt jutro lub pojutrze. Słowik chiński jest dla nas niespodzianką i wielką zagadką, bo nie wiemy, czy to wszystko powiedzie się. Z trzech wysiadywanych jaj już jedno pisklę przyszło dziś na świat. Może będzie ich więcej.

Nie tylko ptaki złożyły jaja w ostatnim czasie.

- Żaby składają skrzek, a dokładniej nasze drzewołazy. Od lutego i marca one kładą jaja do specjalnych szalek, które są umieszczone pod skorupami orzechów kokosowych. Można zaobserwować ich ciekawy taniec, bo one wystukują palcami rytm, jak gdybyśmy wystukiwali coś na blacie stołu.

Piotr Domaszewski dodaje, że owady takie jak szarańcza wędrowna i świerszcze też składają tysiące jaj. Trzeba dbać o te owady, bo służą za karmę dla ptaków i wielu innych zwierząt.
Piotr Domaszewski 1
Piotr Domaszewski 2

Kultura i rozrywka

2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:29 "Przyjaźń ze snu" - nowy spektakl w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Zespoły artystyczne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skrabimierzu przygotowały kolejne widowisko muzyczne. W musicalu 'Przyjaźń ze snu' wystąpi ... » więcej 2019-05-21, godz. 08:20 Powstaje książka o legendach Borów Niemodlińskich Czy na Opolszczyźnie mamy postać, która dorówna legendzie Robin Hooda? A może stwora, któremu należy się równie duża sława i pomnik, jaki ma Smok Wawelski? O ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:18 "Sny Powstańców" - niezwykłe widowisko muzyczno-literackie w Kędzierzynie-Koźlu Widowisko literacko-muzyczne, wystawione nad brzegiem Odry w Kędzierzynie-Koźlu, upamiętni setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. W ramach Targów Książ ... » więcej 2019-05-19, godz. 21:15 W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »