Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-20, 16:09 Autor: Wiktoria Palarczyk

Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów.

Rodzinny obiad, wierzbowe gałązki i dzień bez marudzenia, czyli Wielkanoc u Czechów[fot.Polaneis.pl]
Rodzinny obiad, wierzbowe gałązki i dzień bez marudzenia, czyli Wielkanoc u Czechów[fot.Polaneis.pl]
W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas celebrowania Wielkanocy, a dokładnie tradycji Poniedziałku Wielkanocnego. Zwyczaj ten ma gwarantować pannom, że przez cały rok pozostaną zdrowe i piękne. Zaś w Wielką Środę wierzenia ludowe zabraniają tego dnia się dąsać.
- Podobnie jak u nas Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, po czesku nazywa się Zelený ctvrtek - mówi dr Paweł Szymkowicz, historyk i przewodnik po Pradze. - To jest z kolei związane z pokarmami, które się spożywa na bazie roślin, które już zdążyły zakwitnąć, czyli wczesnymi gatunkami pokrzywy. Wielki Piątek to Veliký pátek. Wielka Sobota to Bílá sobota. Tego dnia bieliło się drzewa w sadach, które były na wsiach i też chodziło się przede wszystkim w białych strojach, to symbol czystości i chrztu.

Do dziś w niektórych miejscach w Czechach wciąż kultywowany jest zwyczaj święcenia pokarmów i to odbywa się w Niedzielę Wielkanocną.

- W niedzielę przychodzi się na mszę, jednak ja nie spotkałem się z mszami rezurekcyjnymi, tak jak to jest u nas. My mówimy rezurekcja, a w języku czeskim to znaczy wskrzeszenie zmarłych i już wiemy o co chodzi. Czesi na święta najczęściej wyjeżdżają ze swoich domów, więc nie ma tej tradycji wielkanocnego śniadania, jest tylko uroczysty obiad - dodaje Szymkowicz.

Dodajmy, że Czesi świętują Wielkanoc dłużej niż my, ponieważ od trzech lat Wielki Piątek jest tam dniem wolnym od pracy.
dr Paweł Szymkowicz
dr Paweł Szymkowicz

Kultura i rozrywka

2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:29 "Przyjaźń ze snu" - nowy spektakl w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Zespoły artystyczne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skrabimierzu przygotowały kolejne widowisko muzyczne. W musicalu 'Przyjaźń ze snu' wystąpi ... » więcej 2019-05-21, godz. 08:20 Powstaje książka o legendach Borów Niemodlińskich Czy na Opolszczyźnie mamy postać, która dorówna legendzie Robin Hooda? A może stwora, któremu należy się równie duża sława i pomnik, jaki ma Smok Wawelski? O ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:18 "Sny Powstańców" - niezwykłe widowisko muzyczno-literackie w Kędzierzynie-Koźlu Widowisko literacko-muzyczne, wystawione nad brzegiem Odry w Kędzierzynie-Koźlu, upamiętni setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. W ramach Targów Książ ... » więcej 2019-05-19, godz. 21:15 W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »