Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-14, 16:08 Autor: Mariusz Majeran

44. OKT: "Pan Tadeusz..." z dużymi pokładami humoru

Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy z Poznania "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" [fot. Mariusz Majeran]
Piątym przedstawieniem konkursowym, który zobaczyli widzowie 44. Opolskich Konfrontacji teatralnych "Klasyka żywa" było "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.
Reżyserii spektaklu podjął się wielokrotnie nagradzany na konfrontacjach Mikołaj Grabowski.

- Zawsze fascynowało mnie to dzieło Mickiewicza i widziałem w tym utworze sporo humoru, dlatego podczas przedstawienia widzowie często się śmieją. A Mickiewicz cenił Litwę także za ten folklor - dodaje reżyser. - Dla Mickiewicza było to miejsce warte wspomnienia. Ten zaścianek litewski. Z tym, że trzeba patrzeć na to poprzez jego pobyt w Paryżu i poprzez tę historię, która zbudowała tę opowieść. Mickiewicz przecież nie był głupim człowiekiem. To był intelektualista, który dokładnie wiedział dlaczego on chce wrócić tam na tę Litwę? Nie dlatego, że ta Litwa jest jakaś nadzwyczaj cudowna, bo jak widzimy ona nie jest nadzwyczaj cudowna, prawda? Mamy taką scenę. Mamy taką scenę Rady, która, jakby to powiedzieć, bardzo zbliża nas do dzisiejszego sporu miedzy jednymi a drugimi.

- Język Adama Mickiewicza jest przepiękny - podkreśla Mikołaj Grabowski. - Język Mickiewicza jest najbardziej wartościowym językiem polskim. Nie ma lepszego języka niż język Mickiewicza. Oczywiście dzisiaj już tak młodzież szkolna czy studencka nie powie bo powie, że co tam, są inne języki, równie ważne. Ale rzeczywiście dobry język to jest siła. Po trzecie, wreszcie mamy tutaj same właściwie sceny obrzędowe.

Dziś ostatni dzień konfrontacji teatralnych. Zobaczymy dwa spektakle. Na scenie Modelatornia "Zemsta" Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Maska w Rzeszowie w reżyserii popularnego w Opolu Pawła Aignera i "Beniowski. Ballada bez bohatera" Juliusza Słowackiego w wykonaniu Teatru Nowego w Poznaniu.

Późnym wieczorem ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Mikołaj Grabowski
Mikołaj Grabowski

Kultura i rozrywka

2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:29 "Przyjaźń ze snu" - nowy spektakl w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Zespoły artystyczne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skrabimierzu przygotowały kolejne widowisko muzyczne. W musicalu 'Przyjaźń ze snu' wystąpi ... » więcej 2019-05-21, godz. 08:20 Powstaje książka o legendach Borów Niemodlińskich Czy na Opolszczyźnie mamy postać, która dorówna legendzie Robin Hooda? A może stwora, któremu należy się równie duża sława i pomnik, jaki ma Smok Wawelski? O ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:18 "Sny Powstańców" - niezwykłe widowisko muzyczno-literackie w Kędzierzynie-Koźlu Widowisko literacko-muzyczne, wystawione nad brzegiem Odry w Kędzierzynie-Koźlu, upamiętni setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. W ramach Targów Książ ... » więcej 2019-05-19, godz. 21:15 W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »