Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-04-11, 07:26 Autor: Wiktoria Palarczyk

Różnorodność Indonezji tematem spotkania autorskiego w opolskiej MBP

Różnorodność Indonezji tematem spotkania autorskiego w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Różnorodność Indonezji tematem spotkania autorskiego w opolskiej MBP [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ponad 9 miesięcy w podróży, tysiące przejechanych kilometrów i dziesiątki odwiedzonych wysp - tak w liczbach prezentuje się indonezyjska podróż Anny Jaklewicz. Autorka książki "Indonezja. Po drugiej stronie raju" spotkała się z czytelnikami w Fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowiedziała m.in. o piątej płci, rytualnym tańcu ze sztybletami i niezwykłych pogrzebach, które są organizowane nawet kilka lat po śmierci.
- Indonezja najbardziej zaskoczyła mnie swoją różnorodnością - mówi Anna Jaklewicz, autorka książki. - To kraj prawie 18 000 wysp i 300 różnych narodowości oraz 700 języków. To niesamowita mieszanina kultur, dawnych tradycji, religii. W Indonezji zaskoczenie jest na każdym kroku. Poznałam bissu – tzw. piątą płeć, czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. Przyglądałam się ich rytualnemu tańcu. Najważniejszym elementem tego tańca jest sztylet. Szamani podczas tego rytuału próbują nim nakłuć różne delikatne miejsca na ciele. Oko, dłoń albo krtań. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy na miejscu są jakieś przyjazne duchy. Jeśli szaman się skaleczy to znaczy, że duchy go nie chronią. Jeśli nie poleje się krew to znaczy, że one są. W takim przypadku będą się nim i całą społecznością opiekowały przez cały rok - dodaje Jaklewicz.

Czytelnicy mieli okazję zobaczyć nie tylko zdjęcia z podróży, ale i filmik prezentujący szamański taniec, któremu przyglądała się Jaklewicz.
Anna Jaklewicz
Anna Jaklewicz

Kultura i rozrywka

2019-12-05, godz. 19:30 W Nysie rozmawiano o wybitnych osobach pochodzących z pogranicza. "Warto podtrzymywać tę pamięć" Wybitne osobowości pogranicza polsko-czeskiego były tematem dzisiejszej (05.12) międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez nyską uczelnię we współpracy z… » więcej 2019-12-05, godz. 16:00 Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik - miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie… » więcej 2019-12-05, godz. 09:15 Literatura "wysokich lotów" tematem przedostatniego spotkania 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Publikacje wydane w ramach serii 'Literatura i egzystencja', a dotyczące twórczości Julii Hartwig, Czesława Miłosza i Andrzeja Stasiuka, były punktem wyjścia do… » więcej 2019-12-04, godz. 09:00 Opolska Jesień Literacka: kobiecość, szczęście i partnerstwo we współczesnej kulturze [ZDJĘCIA] Potrzeby i wyzwania w życiu współczesnych kobiet, ale też relacje między kobietami i budowanie zdrowych relacji partnerskich w związku - to tematy, jakie poruszyły… » więcej 2019-12-03, godz. 17:30 "Możemy i jednakowo musimy być traktowani". Za nami 10. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych… Tym razem motywem przewodnim były akcenty ludowe i gwara śląska. W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się jubileuszowy 10. Festiwal Polskiej Piosenki… » więcej 2019-12-02, godz. 22:38 Literatura w komunikacji międzyludzkiej? Mocne wejście w ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej [ZDJĘCIA] Poeta i felietonista, Wojciech Bonowicz, nominowany w 2001 roku do literackiej nagrody Nike za biografię poświęconą Józefowi Tishnerowi, był gościem poniedziałkowego… » więcej 2019-12-02, godz. 18:15 Na jeden dzień Opole będzie stolicą muzyki elektronicznej. Przed nami Festiwal Unframed 2019 Artyści z całego świata związani z muzyką elektroniczną pojawią się na Festiwalu Unframed 2019 w Centrum Wystawienniczym w Opolu w sobotę 7 grudnia. To pierwszy… » więcej 2019-12-02, godz. 15:35 Koncert z cyklu "Jazz jest w FO.rmie" Filharmonia Opolska w tym sezonie artystycznym promuje artystów jazzowych w ramach koncertów zatytułowanych 'Jazz jest w FO.rmie'. W najbliższym koncercie cyklu… » więcej 2019-12-02, godz. 11:10 150 uczestników zaprezentuje się podczas Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych 5. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych jutro (03.12) w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Organizuje go Stowarzyszenie Ambasada S… » więcej 2019-12-01, godz. 18:48 Spotkanie z Bonowiczem, Legeżyńską lub Gąsiorowską? Przed nami ostatni tydzień 17. Opolskiej Jesieni Literackiej! Przed nami ostatnie cztery spotkania autorskie tegorocznej, 17. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zwiększa się jednak liczba gości. Całość zakończy się 5 grudnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »