Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-26, 12:45 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa o Schaffgotschach w urzędzie marszałkowskim [ZDJĘCIA]

Wystawa o Schaffgotschach w Urzędzie Marszałkowskim [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa o Schaffgotschach w Urzędzie Marszałkowskim [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa “Z dziejów rodu Schaffgotschów“ opowiada historię Joanny Gryczyk von Schomberg-Godulla i Hansa Ulricha Schaffgotscha, którzy są związani z województwem opolskim, jak i śląskim. W województwie opolskim znamy ich przede wszystkim ze wspaniałego założenia ogrodowo-pałacowego w Kopicach, zaś w śląskim to fundatorzy wielu kościołów oraz ochronek, domów opieki czy szpitali.
- Od trzech lat zbieramy pieniądze na renowację mauzoleum i godny pochówek prochów Schaffgotschów - mówi Maciej Mischok ze społecznego komitetu odbudowy Mauzoleum Kopice. - Udało się w ciągu tych niespełna trzech lat zebrać 650 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wpisać, przede wszystkim, mauzoleum do rejestru zabytków i zebraliśmy 30 tysięcy własnych środków poprzez rożne licytacje, sprzedaże kalendarzy, ale do zakończenia całego procesu renowacji mauzoleum brakuje nam około 350 tysięcy.

- O remoncie w Kopicach myślę od samego początku, jak osiadłem w tym miejscu - dodaje ksiądz Jarosław Szeląg, proboszcz parafii podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach. Liczę, że w przyszłym roku będzie ta ekshumacja i pochowanie szczątków Joanny i całej rodziny w tych sarkofagach w mauzoleum przy kościele w Kopicach. To mauzoleum jako jedyne chyba będzie odrestaurowane i takim pomnikiem historii tej wielkiej rodziny, tego roku.

Wystawa w holu urzędu marszałkowskiego będzie dostępna tylko do końca marca. Natomiast w środę (27.03) w Centralnej Bibliotece Caritas w Opolu dr Jarosław Bogacki z Uniwersytetu Opolskiego opowie o "Hansie Ulryku Schaffgotschu i następstwach jego tragicznej śmierci dla Śląska". Początek spotkania o godzinie 16.30. Wstęp wolny.
Maciej Mischok
Jarosław Szeląg

Kultura i rozrywka

2019-04-26, godz. 10:15 Dyplomanci znów opanują scenę Filharmonii Opolskiej Podczas piątkowego (26.04) koncertu najzdolniejsi uczniowie klasy dyplomowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu wystąpią z towarzys ... » więcej 2019-04-25, godz. 21:30 Kenia i Portugalia oczami młodych podróżników Młodzi i ciekawi świata - tym charakteryzują się kilkunastoletni podróżnicy, którzy o swoich przygodach opowiedzieli zgromadzonej w opolskiej bibliotece publi ... » więcej 2019-04-25, godz. 20:33 Za nami V Opolskie Spotkanie z Przyrodą w MBP Opolanie odkrywali podwodny świat wyspy Bolko i poznali wyniki najnowszych badań dotyczących łabędzi krzykliwych. Za nami V Opolskie Spotkanie z Przyrodą. O p ... » więcej 2019-04-25, godz. 19:30 Muzyka klasyczna znów będzie towarzyszyć kwitnącym azaliom na zamku w Mosznej Rusza XXXV Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Od jutra (26.04) przez kilka kolejnych piątków mury XVII-wiecznego zamku w Mosznej wypełni muzyka klasy ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:00 Niewidomi i słabowidzący "dotknęli sztuki" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Relaksacyjny salon dźwięku stworzyły osoby słabowidzące i niewidome w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach cyklu Dotknij Sztuki z przedmiotów codzien ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:18 Poznaj historię teatru w Nysie - zachęca Archiwum Państwowe w Opolu Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na spotkanie pt. 'Ślady przeszłości. Krótka historia teatru miejskiego w Nysie'. Dr Małgorzata Blach-Margos z archiwum opo ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:32 Mieszkanka Rozmierzy wydała książkę o lokalnych tradycjach Dawne zwyczaje, śląskie słowa czy opis pieczenia chleba zawarte są w wydanej właśnie książce „Dzieje i tradycje wsi Rozmierz” autorstwa Róży Witoń. Publikacja ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:57 O "Obietnicy" Żylińskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Krzysztof Żyliński, pedagog, reżyser i instruktor teatralny spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, by opowiedzieć o swojej ksią ... » więcej 2019-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki w Opolu! Wyślij pocztówkę z życzeniami i dobrą książką Po raz 24. w naszym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dziś (23.04) świętują czytelnicy, pisarze a także wydawcy. Głównym celem t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »