Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-25, 16:04 Autor: Katarzyna Doros

Jest pomysł na turystykę przemysłową na Opolszczyźnie. Podsumowano pilotażowy projekt InduCult 2.0

Podsumowanie projektu InduCult 2.0 [fot. Katarzyna Doros]
Podsumowanie projektu InduCult 2.0 [fot. Katarzyna Doros]
Podsumowanie projektu InduCult 2.0 [fot. Katarzyna Doros]
Podsumowanie projektu InduCult 2.0 [fot. Katarzyna Doros]
Podsumowanie projektu InduCult 2.0 [fot. Katarzyna Doros]
Podsumowanie projektu InduCult 2.0 [fot. Katarzyna Doros]
InduCult2.0 to międzynarodowy projekt partnerski, zakładający wykorzystanie na nowo kultury przemysłowej w Europie. Dziś (25.03) podczas konferencji zorganizowanej przez Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowano trzy lata współpracy z dziesięcioma partnerami z ośmiu krajów (Belgii, Niemiec, Austrii, Polski, Włoch, Słowenii, Chorwacji i Czech).
- Wyniki tego projektu, czyli niematerialne dokonania, zostaną uwzględnione, jako wkład do Regionalnej Strategii Innowacji województwa opolskiego, do tworzenia której OCRG przystępuje - wyjaśnia Dariusz Mazurczak, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

- Dotychczasowa strategia kończy swoją drogę, a na lata 2021-2027 skonstruować musimy w oparciu o ten wsad nową strategię regionalną - strategię innowacji i m.in. projekt InduCult służył nam ku temu, żeby jednym z elementów, które chcielibyśmy uwzględnić była turystyka przemysłowa, coś czego w naszym województwie jeszcze nie było.

Zdaniem Szymona Ogłazy, wicemarszałka województwa opolskiego tereny postindustrialne są często problemem dla lokalnych społeczności.

- My chcemy to zmienić i uwypuklić dwa aspekty ważne w kontekście biznesowym - mówi. - Takie dziedzictwo industrialne, dziedzictwo przemysłowe jednak jest brane pod uwagę przez potencjalnych dużych inwestorów przy lokowaniu swoich inwestycji, ponieważ ciągłość tradycji przemysłowej na pewnych terenach jest wartością dodaną. Drugi aspekt jest zdecydowanie bardziej wymierny, to znaczy mówimy o bardzo dobrze rozwijającej się gałęzi przemysłu turystycznego w Europie. Wiemy o wielu szlakach tej turystyki przemysłowej, to są ciekawe miejsca, które ludzie chcą odwiedzać.

W województwie opolskim przykładem miejsca, które wykorzystuje te tradycje jest Zagwiździe w gminie Murów. - Tamtejsza kuźnia przyciąga turystów. Z korzyścią dla województwa byłoby utworzenie szlaku takich produktów turystycznych - dodaje Ogłaza.

W ramach działań pilotażowych zorganizowano m.in regionalny festiwal kultury przemysłowej w Krapkowicach, czy interaktywne wystawy 3D, z których skorzystało 500 uczniów w regionie.
Dariusz Mazurczak
Szymon Ogłaza

Kultura i rozrywka

2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »