Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-21, 22:00 Autor: Mariusz Majeran

Poetyckie spotkanie z Teodozją Świderską

Od lewej: Teodozja Świderska i Elżbieta Lisak-Duda [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Teodozja Świderska i Elżbieta Lisak-Duda [fot. Mariusz Majeran]
Opolska poetka Teodozja Świderska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Poetka przedstawiła czytelnikom swój zbiór poezji "W błysku chwili".
Teodozja Świderska z wykształcenia jest filologiem. Wielokrotnie publikowała artykuły w periodykach pedagogicznych i oświatowych. Debiutowała trzema wierszami w zbiorze Konfraterni Poetów pod tytułem „Ile dziecka w poecie".

Spotkanie prowadziła Elżbieta Lisak-Duda, także poetka, która tak ocenia poezję koleżanki.

- Jest taka refleksyjna i taka, za którą ona się kryje. Nie obnaża się, tak, jak kto inny w lirykach, tak jak mnie się zdarza. Gdzieś tam jest schowana. I wykazała dużą obserwację tego, co się dzieje dookoła, zwłaszcza takich życiowych spraw. Ciekawa poezja i rokuje nadzieję na następne tomiki - podkreśla poetka.

- Moje wiersze powstają w różnych okolicznościach - mówi Teodozja Świderska. - To są jakieś chwile zapisane. Jakieś przeżycia, emocje, wiec one są bardzo rożne. Są też teksty trochę na zamówienie czasem. Na przykład do Konfraterni Poetów piszemy i mamy motyw matejkowski. To mniej więcej staram się coś poszperać, żeby coś ciekawego napisać i wtedy się zmierzam z tematem. Natomiast tak najchętniej wolę pisać bez narzuconych tematów, po prostu z serca.

Teodozja Świderska jest członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ZNP w Opolu, związana jest także z grupą poetów krakowskiej Konfraterni Poetów.
Elżbieta Lisak-Duda
Teodozja Świderska

Kultura i rozrywka

2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-04-16, godz. 12:55 Opole będzie hucznie świętować 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Szykuje się wielki koncert przy CWK 15 hitów na 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. 4 maja Urząd Miasta Opola wspólnie z urzędem marszałkowskim organizuje koncert przy Centrum Wystawienniczo-Ko ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:42 Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA] Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyst ... » więcej 2019-04-15, godz. 20:00 Rodzinne warsztaty wielkanocne w opolskiej MBP Tradycyjne opolskie kroszonki i bukszpanowe palmy wielkanocne wykonali dziś (15.04) najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Op ... » więcej 2019-04-15, godz. 03:31 "Beniowski. Ballada bez bohatera" najlepszym spektaklem 44. OKT. Jury było jednogłośne [ZDJĘCIA] Nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego otrzymał spektakl 'Beniowski. Ballada bez bohatera' Juliusza Słowackiego w reż. Małgorzaty Warsickiej z Teatru Now ... » więcej 2019-04-14, godz. 21:37 Przetworzone prace plastyczne posłużyły do zrobienia instalacji Laureatka corocznego konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej pokazuje swoją instalację. » więcej 2019-04-14, godz. 19:00 44. OKT: "Zemsta", czyli dynamika Pawła Aignera 'Zemstę' Aleksandra Fredry w reż. Pawła Aignera zobaczyła publiczność 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. To jedno z siedmiu przedstawień, ... » więcej 2019-04-14, godz. 18:30 44. OKT: Mrożek czytany na Wyspie Bolko W ramach imprez towarzyszących 44. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym 'Klasyka Żywa' opolscy aktorzy przygotowali klasykę czytaną. Tym razem Leszek Malec i Bar ... » więcej 2019-04-14, godz. 16:08 44. OKT: "Pan Tadeusz..." z dużymi pokładami humoru Piątym przedstawieniem konkursowym, który zobaczyli widzowie 44. Opolskich Konfrontacji teatralnych 'Klasyka żywa' było 'Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na L ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »