Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-09, 09:30 Autor: Magdalena Szybińska

Instytut Śląski jednostką kultury? To ma zapewnić lepsze finansowanie

Instytut Śląski [fot. Joanna Gerlich]
Instytut Śląski [fot. Joanna Gerlich]
Bartosz Kuświk [fot. Marcin Skomudek]
Bartosz Kuświk [fot. Marcin Skomudek]
Przekształcenie Instytutu Śląskiego w jednostkę kultury ma być sposobem na rozwiązanie problemów finansowych tej instytucji. Takiego zdania jest dyrektor Instytutu dr Bartosz Kuświk.
- Lepsze dla nas będzie stanie się ośrodkiem dokumentowania kultury śląskiej. Badamy tę kulturę, więc powinniśmy podlegać pod ministra kultury - powiedział gość Loży Radiowej. - Jeżeli chcemy badać Śląsk, to de facto badamy jego kulturę szeroko pojętą. Bo historia też jest kulturą. Język, którym posługują się Ślązacy, też jest częścią kultury.

Zdaniem dra Kuświka obecnie humanistyka nie jest priorytetowym kierunkiem badań, stąd przekształcenie w jednostkę kultury ma zapewnić Instytutowi lepsze finansowanie. - Na dzień dzisiejszy dotacja ministerstwa nauki [red. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego] to jest ok. 10% tego, jakie koszty generuje budynek, pracownicy i ich badania. Nawet przy tak koszmarnie niskich płacach to jest niewielki procent, to jest trochę ponad 12% całości kosztów.

Instytut Śląski w Opolu jest spadkobiercą i kontynuatorem powołanego do życia w 1933 r. w Katowicach stowarzyszenia naukowego Instytut Śląski.
Bartosz Kuświk 1
Bartosz Kuświk 2

Kultura i rozrywka

2019-07-19, godz. 20:15 Trwa rekrutacja do Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" Można dołączyć do Grupy Rekonstrukcji Historycznych 'Wiwern'. Jej członkowie odtwarzają klimat, stroje, sztuki walki, rzemiosło i zwyczaje czasów średniowiecz ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:22 Colours of Ostrava: Fado oczarowało festiwalową publiczność [FILM] Występująca na dużej scenie festiwalu Colours Of Ostrava królowa pieśni fado Mariza zaczarowała ostrawską publiczność i porwała do tańca niektórych uczestnikó ... » więcej 2019-07-19, godz. 12:42 Colours Of Ostrava: czeski zespół podbił publiczność [ZDJĘCIA] Grający na zakończenie czwartkowego dnia festiwalu Kryštof zgromadził, jak dotychczas, największą publiczność przed główną sceną Colours Of Ostrava. » więcej 2019-07-19, godz. 08:00 Gmina Dobrodzień będzie świętować przez cały weekend. Na scenie różne gatunki muzyczne Zespół Mesajah i Stefano Terrazzino uświetnią weekendowe Dni Dobrodzienia. » więcej 2019-07-18, godz. 16:15 Colours Of Ostrava: Muzyka antypodów na scenie Full Moon Stage [FILM, ZDJĘCIA] Zagraniczni wykonawcy starają się o występ na festiwalu Colours Of Ostrava. Tak było w przypadku zespołu The Kill Devil Hills. » więcej 2019-07-18, godz. 14:30 Prawie 30 lat grania bez przerwy. Spotkanie z opolskim hejnalistą Tadeuszem Ciułą Od niemal 30 lat opolanie słyszą jego grę codziennie - Tadeusz Ciuła z zawodu zegarmistrz, to jedyny opolski trębacz, który każdego dnia, w samo południe odgr ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:10 Szuflada otwarta.... Fotografie, rysunki i poezja w MBP w Opolu 'Pasje - Do tych, którzy nocą śmieją się do swoich myśli, a rankiem chowają do szuflady' - taką wystawę otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Swo ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:57 Opolscy fani przybyli na Colours Of Ostrava Fani z naszego regionu od lat uczestniczą w koncertach największego w Czechach festiwalu muzycznego. Bliskość Ostrawy sprawia, że mieszkańcy naszego regionu p ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:00 Festiwal Colours Of Ostrava rozpoczęty. Reporterzy Radia Opole na miejscu [ZDJĘCIA] W postindustrialnej scenerii, na 24 scenach spotykają się artyści prezentujący różne gatunki muzyki. Do tego dochodzą animacje, taniec i moda. » więcej 2019-07-17, godz. 19:30 Ważna jest integracja i dobry humor. I opolski zlot Ludzi Niedużego Wzrostu Mają różne zawody, pasje, problemy, marzenia. Łączy ich jedno - wzrost. W Opolu odbył się pierwszy regionalny zlot Ludzi Niedużego Wzrostu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »