Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-08, 19:00 Autor: Mariusz Majeran

Kobiety Szybkowskiego w fotografii. "Prezentuję na niej bardzo ładne niewiasty"

Wystawa Portret pięknej kobiety Bogusława Szybkowskiego w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Portret pięknej kobiety Bogusława Szybkowskiego w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Portret pięknej kobiety Bogusława Szybkowskiego w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Portret pięknej kobiety Bogusława Szybkowskiego w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Bogusław Szybkowski prezentuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu wystawę przedwojennych fotografii. Znany wydawca, fotograf i kolekcjoner przypomina stare fotografie kobiet.
- "Portret Pięknej Kobiety" - tak zatytułowałem swoją wystawę, bo prezentuję na niej bardzo ładne niewiasty - dodaje autor. - Piękne kobiety od powiedzmy 1850 roku do 1900, czyli gdzieś tak przez jakieś, czy ja wiem, 60 lat mody kobiecej, bo wtedy ta moda kobieca była bardzo taka widoczna.

- Okazuje się, że nasza opolska fotografia jest na światowym poziomie, ale żeby się o tym przekonać musiałem zdobyć przedwojenne fotografie - dodaje kolekcjoner. - Żeby wiedzieć, jaki jest poziom fotografii opolskiej, to chciałem wiedzieć na bazie takiej, żeby zebrać tych najlepszych fotografów z Paryża, z Londynu, z Wiednia. Z tych ośrodków takich wielkich, wiodących. No i okazuje się, że fotografia opolska, ta rzemieślnicza wcale nie odbiegała od tej światowej. Takie same mniej więcej stroje panie miały i ten poziom tych fotografów mniej więcej był podobny.

Wystawa fotografii jest dostępna na parterze, w holu i czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Będzie ją można zobaczyć do końca kwietnia. Radio Opole objęło wystawę patronatem medialnym.
Bogusław Szybkowski cz. 1
Bogusław Szybkowski cz. 2

Kultura i rozrywka

2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »