Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-07, 17:26 Autor: Mariusz Chałupnik

Niepodległościowa wystawa w Komprachcicach. Będą również lekcje z historykami

Wystawa 100 lat niepodległej w Komprachcicach [fot. facebook/UG Komprachcice]
Wystawa 100 lat niepodległej w Komprachcicach [fot. facebook/UG Komprachcice]
Wystawa 100 lat niepodległej w Komprachcicach [fot. facebook/UG Komprachcice]
Wystawa 100 lat niepodległej w Komprachcicach [fot. facebook/UG Komprachcice]
30 tablic z najważniejszymi informacjami, datami i zdjęciami, a do tego wykłady historyków. Od jutra (08.03) w Komprachcicach będzie można oglądać wystawę 100 lat niepodległej - dedykowaną odzyskaniu przez Polskę suwerenności.
Wystawa, którą gmina wypożyczyła z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 z Opola, przygotowana jest głównie z myślą o seniorach oraz młodzieży szkolnej.

- Cieszę się, że otwieramy taką wystawę kilka miesięcy po oficjalnych obchodach odzyskania niepodległości, bo znów możemy przypomnieć sobie jak ważne jest to dla naszego kraju - komentuje Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic.

- Jak warto żyć w wolnym kraju i przekazywać to w systemie ciągłym młodemu człowiekowi, młodemu pokoleniu. Bo to jest to pokolenie, które za chwilę ma nas zastąpić. Oprócz tego, że ma nas zastąpić w życiu codziennym, bieżącym, to ma pamiętać o historii. Będzie pamiętało o niej na tyle, na ile my będziemy im ją wszczepiać.

Dodatkową atrakcją wystawy, która została przygotowana w urzędzie gminy, będą wykłady historyków.

- Myślę, że to pozwoli na taką żywą lekcję o czasach sprzed 100 lat - mówi Pietruszka.

- Zapraszam wszystkich zainteresowanych w godzinach pracy urzędu. Mieszkańców gminy, ale nie tylko. Wystawa jest w każdej chwili możliwa do obejrzenia. Tej lekcji historii nigdy za dużo.

Wystawa będzie czynna do końca przyszłego tygodnia (17.03).
Leonard Pietruszka
Leonard Pietruszka

Kultura i rozrywka

2019-07-16, godz. 19:58 Można dotknąć przeszłości. Są jeszcze miejsca na warsztaty archeologiczne w Kędzierzynie-Koźlu To gratka dla młodych odkrywców, zainteresowanych historią, także tą nieznaną. Zostały jeszcze miejsca na zbliżające się warsztaty archeologiczne, prowadzone ... » więcej 2019-07-16, godz. 12:49 Nostalgiczna wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej Prace Brigit Puve, estońskiej fotograf mieszkającej w Tallinie oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-07-15, godz. 21:15 W ciągu pięciu lat ze zbioru MBP w Opolu "wyparowało" 130 książek. To tzw. ubytki względne Inwentaryzacja zakończona, czytelnicy odetchnęli z ulgą. Dwa tygodnie trwała ewidencja zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Minorytów w Opolu, p ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:39 Martwa natura, pejzaże i architektura. Nowa wystawa opolskich seniorów „Letnie impresje” to tytuł nowej wystawy, która pojawiła się w Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Sekcja plastyczna „Akwarela”, działaj ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:58 W Muzeum Śląska Opolskiego można było posłuchać o przedstawicielach wrocławskiej szkoły szkła Oprowadzanie kuratorskie po wystawie szkła i ceramiki autorstwa małżeństwa Eryki i Jana Drostów zaproponowało opolanom Muzeum Śląska Opolskiego. Kuratorem tej ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:15 Pociągiem na Pol'and'Rock Festival z trzech opolskich miast. Na bilet w dwie strony trzeba wydać 130 złotych Trzy pociągi zawiozą mieszkańców naszego województwa na Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie. Wszystkie składy pojadą wieczorem i w nocy z 31 lipca na 1 sierpni ... » więcej 2019-07-14, godz. 16:15 "Festiwal dyni w sercu Opolszczyzny" - ruszyły zgłoszenia Można już zgłaszać się do konkursów na najcięższą dynię i najbardziej okazałe warzywo, organizowanych przez krapkowickie starostwo. Komplet dokumentów można z ... » więcej 2019-07-14, godz. 14:19 Grzegorz Grunwald nagrodzony w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” Pochodzący z Dębskiej Kuźni Grzegorz Grunwald zdobył trzecie wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”, który za ... » więcej 2019-07-14, godz. 11:56 Gorące latynoskie rytmy wróciły na scenę opolskiego amfiteatru. Za nami pierwsza tegoroczna odsłona letniej zumby Muzyka, fitness, taniec i masa pozytywnej energii. To wszystko składa się na zumbę. Pierwsze w tym roku zajęcia odbyły się w opolskim amfiteatrze. To już piąt ... » więcej 2019-07-13, godz. 21:48 W Zawadzie witają lato. W tym roku również motoryzacyjnie Turniej piłkarski, atrakcje dla dzieci, występy muzyczne, czy zjazd pojazdów... wszelakich. Tak w podopolskiej Zawadzie świętują nadejście lata. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »