Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-06, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Wystawa o nanotechnologii będzie eksponowana w kluczborskim muzeum do końca kwietnia

Wystawa "Witamy w nanoświecie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Witamy w nanoświecie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Witamy w nanoświecie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Witamy w nanoświecie" [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy "Witamy w nanoświecie" [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie wystawy "Witamy w nanoświecie" [fot. Witold Wośtak]
"Witamy w nanoświecie" to tytuł wystawy otwartej dziś (06.03) w kluczborskim Muzeum im. Jana Dzierżona. Interaktywna ekspozycja, która została przywieziona z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma na celu między innymi przybliżenie nanotechnologii.
Wystawa to pokłosie międzynarodowego projektu, w którym brało udział 800 uczniów. Jak mówi dr Maciej Kluza, kierownik Działu Zbiorów Muzealnych Muzeum UJ, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nanotechnologia jest obecna w życiu codziennym.

- Część wystawy dotyczy zastosowania nanotechnologii w medycynie, a część wykorzystania rozmaitych nanomateriałów we współczesnym świecie. Przy niektórych eksponatach widz sam musi zdecydować, co myśli w danym temacie. W niektórych punktach można nawet pozostawić tę opinię na wystawie.

Maria Sołtys, dyrektor muzeum, uważa, że nauczyciele mogą przeprowadzać na wystawie lekcje z zakresu współczesnej technologii. Jej zdaniem, ekspozycja będzie ciekawa nie tylko dla młodzieży szkolnej.

- Na pewno ta wystawa pozwala zrozumieć rolę nauki we współczesnym świecie. Mamy jeszcze dodatkową ekspozycję o tytule "Doświadczalnia". Ta część jest przeznaczona dla młodszych dzieci, bo nanoświat jest raczej dziedziną dla młodzieży i dorosłych.

Wystawa "Witamy w nanoświecie" będzie dostępna w kluczborskim muzeum do 28 kwietnia.
Maciej Kluza
Maria Sołtys

Kultura i rozrywka

2019-07-19, godz. 20:15 Trwa rekrutacja do Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern" Można dołączyć do Grupy Rekonstrukcji Historycznych 'Wiwern'. Jej członkowie odtwarzają klimat, stroje, sztuki walki, rzemiosło i zwyczaje czasów średniowiecz ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:22 Colours of Ostrava: Fado oczarowało festiwalową publiczność [FILM] Występująca na dużej scenie festiwalu Colours Of Ostrava królowa pieśni fado Mariza zaczarowała ostrawską publiczność i porwała do tańca niektórych uczestnikó ... » więcej 2019-07-19, godz. 12:42 Colours Of Ostrava: czeski zespół podbił publiczność [ZDJĘCIA] Grający na zakończenie czwartkowego dnia festiwalu Kryštof zgromadził, jak dotychczas, największą publiczność przed główną sceną Colours Of Ostrava. » więcej 2019-07-19, godz. 08:00 Gmina Dobrodzień będzie świętować przez cały weekend. Na scenie różne gatunki muzyczne Zespół Mesajah i Stefano Terrazzino uświetnią weekendowe Dni Dobrodzienia. » więcej 2019-07-18, godz. 16:15 Colours Of Ostrava: Muzyka antypodów na scenie Full Moon Stage [FILM, ZDJĘCIA] Zagraniczni wykonawcy starają się o występ na festiwalu Colours Of Ostrava. Tak było w przypadku zespołu The Kill Devil Hills. » więcej 2019-07-18, godz. 14:30 Prawie 30 lat grania bez przerwy. Spotkanie z opolskim hejnalistą Tadeuszem Ciułą Od niemal 30 lat opolanie słyszą jego grę codziennie - Tadeusz Ciuła z zawodu zegarmistrz, to jedyny opolski trębacz, który każdego dnia, w samo południe odgr ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:10 Szuflada otwarta.... Fotografie, rysunki i poezja w MBP w Opolu 'Pasje - Do tych, którzy nocą śmieją się do swoich myśli, a rankiem chowają do szuflady' - taką wystawę otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Swo ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:57 Opolscy fani przybyli na Colours Of Ostrava Fani z naszego regionu od lat uczestniczą w koncertach największego w Czechach festiwalu muzycznego. Bliskość Ostrawy sprawia, że mieszkańcy naszego regionu p ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:00 Festiwal Colours Of Ostrava rozpoczęty. Reporterzy Radia Opole na miejscu [ZDJĘCIA] W postindustrialnej scenerii, na 24 scenach spotykają się artyści prezentujący różne gatunki muzyki. Do tego dochodzą animacje, taniec i moda. » więcej 2019-07-17, godz. 19:30 Ważna jest integracja i dobry humor. I opolski zlot Ludzi Niedużego Wzrostu Mają różne zawody, pasje, problemy, marzenia. Łączy ich jedno - wzrost. W Opolu odbył się pierwszy regionalny zlot Ludzi Niedużego Wzrostu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »