Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-01, 15:20 Autor: Katarzyna Doros

Młodzi oratorzy rywalizowali w eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu krasomówczego. Na warsztat wzięli dobroć i odwagę

Eliminacje regionalne do XXI konkursu krasomówczego [fot. Katarzyna Doros]
Eliminacje regionalne do XXI konkursu krasomówczego [fot. Katarzyna Doros]
Jedenastu mówców z całego regionu mierzyło się z etyką słowa w eliminacjach regionalnych do XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Zadaniem uczestników było przygotowanie 5-minutowego wystąpienia nawiązującego do hasła "Dobroć bez odwagi jest niewiele warta".
- Zaskoczyło nas, że młodzi ludzie mają bardzo osobiste i głębokie przemyślenia, a to zawsze budzi mój podziw - mówi Edyta Kościelak, koordynator regionalny konkursu.

- Zaczynamy od merytoryczności, czy jest zgodne z tematem, następnym kryterium jest samodzielność sądów. Oczywiście kompozycja, styl, język wypowiedzi, bo dbamy o język i na końcu sposób prezentacji. Zazwyczaj komisja konkursowa wyróżnia tych, którzy w jakiś sposób prezentują zupełnie inne, odmienne stanowisko.

Julia Zdzuj z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, w swojej prezentacji odwołała się do Ireny Sendlerowej i Jerzego Owsiaka. - Nie powiem, stresowałam się trochę, ale cieszę się, że mam już to za sobą. Były próby w domu, chyba dziennie z cztery, pięć, czasami nawet dziesięć razy mówiłam sama do siebie, kiedy mama wchodziła do pokoju, czasem dziwnie to wyglądało, ale pomogło mam nadzieję.

- Jest to żywa szkoła autoprezentacji, nie tylko w życiu zawodowym, ale i w życiu towarzyskim, prywatnym warto jest mieć w sobie i nauczyć się takich umiejętności przedstawiania swoich poglądów, przedstawiania swojej osobowości w najbardziej korzystny sposób - dodaje Maksymilian Kasperek z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu.

Zwycięzcy eliminacji regionalnych wezmą udział ogólnopolskim finale, który odbędzie się 8 marca w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Edyta Kościelak
Julia Zdzuj, Maksymilian Kasperek

Kultura i rozrywka

2019-07-16, godz. 19:58 Można dotknąć przeszłości. Są jeszcze miejsca na warsztaty archeologiczne w Kędzierzynie-Koźlu To gratka dla młodych odkrywców, zainteresowanych historią, także tą nieznaną. Zostały jeszcze miejsca na zbliżające się warsztaty archeologiczne, prowadzone ... » więcej 2019-07-16, godz. 12:49 Nostalgiczna wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej Prace Brigit Puve, estońskiej fotograf mieszkającej w Tallinie oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-07-15, godz. 21:15 W ciągu pięciu lat ze zbioru MBP w Opolu "wyparowało" 130 książek. To tzw. ubytki względne Inwentaryzacja zakończona, czytelnicy odetchnęli z ulgą. Dwa tygodnie trwała ewidencja zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Minorytów w Opolu, p ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:39 Martwa natura, pejzaże i architektura. Nowa wystawa opolskich seniorów „Letnie impresje” to tytuł nowej wystawy, która pojawiła się w Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Sekcja plastyczna „Akwarela”, działaj ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:58 W Muzeum Śląska Opolskiego można było posłuchać o przedstawicielach wrocławskiej szkoły szkła Oprowadzanie kuratorskie po wystawie szkła i ceramiki autorstwa małżeństwa Eryki i Jana Drostów zaproponowało opolanom Muzeum Śląska Opolskiego. Kuratorem tej ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:15 Pociągiem na Pol'and'Rock Festival z trzech opolskich miast. Na bilet w dwie strony trzeba wydać 130 złotych Trzy pociągi zawiozą mieszkańców naszego województwa na Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie. Wszystkie składy pojadą wieczorem i w nocy z 31 lipca na 1 sierpni ... » więcej 2019-07-14, godz. 16:15 "Festiwal dyni w sercu Opolszczyzny" - ruszyły zgłoszenia Można już zgłaszać się do konkursów na najcięższą dynię i najbardziej okazałe warzywo, organizowanych przez krapkowickie starostwo. Komplet dokumentów można z ... » więcej 2019-07-14, godz. 14:19 Grzegorz Grunwald nagrodzony w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” Pochodzący z Dębskiej Kuźni Grzegorz Grunwald zdobył trzecie wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”, który za ... » więcej 2019-07-14, godz. 11:56 Gorące latynoskie rytmy wróciły na scenę opolskiego amfiteatru. Za nami pierwsza tegoroczna odsłona letniej zumby Muzyka, fitness, taniec i masa pozytywnej energii. To wszystko składa się na zumbę. Pierwsze w tym roku zajęcia odbyły się w opolskim amfiteatrze. To już piąt ... » więcej 2019-07-13, godz. 21:48 W Zawadzie witają lato. W tym roku również motoryzacyjnie Turniej piłkarski, atrakcje dla dzieci, występy muzyczne, czy zjazd pojazdów... wszelakich. Tak w podopolskiej Zawadzie świętują nadejście lata. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »