Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-23, 21:37 Autor: Witold Wośtak

Biedroneczki w kropeczki szaleją w Opolu-Sławicach podczas babskiego combra

Babski comber w Sławicach [fot. Witold Wośtak]
Babski comber w Sławicach [fot. Witold Wośtak]
Babski comber w Sławicach [fot. Witold Wośtak]
Babski comber w Sławicach [fot. Witold Wośtak]
Blisko 120 kobiet ze Sławic i nie tylko, bawi się w remizie podczas babskiego combra. To piąta edycja tradycyjnej imprezy, którą reaktywowano w 2015 roku.
Tegorocznym motywem przewodnim są biedroneczki w kropeczki. Oprócz dobrej zabawy w planie jest rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie, a do tego gry i zabawy.

- Wznowiliśmy babski comber na prośbę mieszkanek - mówi Małgorzata Warsitz, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Sławice.

- Kobiety? Kobiety nie potrzebują mężczyzn do zabawy. Wystarczą nam panowie na scenie, którzy grają bardzo dobrze. Mamy świetny zespół, występujący u nas drugi rok z rzędu. Jest też pan otwierający imprezę. Wszystko skończy się dla niego tak jak zawsze - on ma piękny krawat i jeszcze przez chwilę pocieszy się nim, bo za chwilę będzie mieć dwa krawaty.

Marianna Kotula, jedna z uczestniczek, postrzega babski comber jako przyszłą tradycję.

- Chcielibyśmy takiej tradycji, a w tej chwili mamy zabawę. Poza tym chodzi o integrację wszystkich mieszkanek oraz innych kobiet, które do nas dołączają. Wiadomo, że młodsze dziewczyny mają swoje poczucie humoru, a starsze swoje, ale integrujemy się i bawimy na całego.

Na Śląsku babski comber był znany już w średniowieczu. Przyjmuje się, że ten zwyczaj dotarł do Polski z Niemiec.
Małgorzata Warsitz
Marianna Kotula

Kultura i rozrywka

2024-04-16, godz. 17:00 Tajniki fotografii można zgłębić podczas prudnickich warsztatów Warsztaty fotografii portretowej dla dzieci i młodzieży ruszają w Prudnickim Ośrodku Kultury. Cykl bezpłatnych zajęć organizowany jest w ramach projektu… » więcej 2024-04-16, godz. 15:00 Opole: rozmowy o kulturze romskiej okraszone muzyką Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, działające przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, organizuje pierwsze w tym roku spotkanie… » więcej 2024-04-16, godz. 08:03 Premiera płyty z poezją Baczyńskiego w Muzeum Polskiej Piosenki Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Oddycha miasto… » więcej 2024-04-16, godz. 08:02 Sławni kiedyś, ale zapomniani opolscy wynalazcy na wystawie plenerowej [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało kolejną wystawę plenerową. Ekspozycja nosi tytuł 'Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola'. Wystawa… » więcej 2024-04-15, godz. 19:00 Poczytaj Szekspira w teatrze. We wtorek wieczorek poetycki W oczekiwaniu na 'Burzę' Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na wieczór poetycki. Premiera dramatu Szekspira zaplanowana jest na 26 kwietnia. We wtorek (16.04)… » więcej 2024-04-15, godz. 15:58 Dyrygent poprowadził chór i orkiestrę przedszkolaków [ZDJECIA] Gościem Małej Akademii Instrumentów w Muzeum Piosenki Polskiej był tym razem dyrygent Przemysław Neumann, który na co dzień prowadzi Orkiestrę Symfoniczną… » więcej 2024-04-14, godz. 13:35 Średniowieczny klimat Opola. Przed nami Święto Wojciechowe Klimat średniowiecznego Opola będzie można poczuć podczas Święta Wojciechowego w sobotę 20 kwietnia. » więcej 2024-04-12, godz. 12:32 "Ekozoolandia" w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Najmłodsi śpiewali o orle bieliku 240 dzieci wzięło udział w Festiwalu Przedszkolaków 'Ekozoolandia'. Wydarzenie po raz ósmy zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Na scenie widowiskowej… » więcej 2024-04-10, godz. 14:00 Galeria Sztuki Współczesnej i Biblioteka Dziecięca w Opolu zapraszają na czytanie performatywne Dwie instytucje kultury: Galeria Sztuki Współczesnej i oddział dziecięco-młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, zapraszają na performatywne… » więcej 2024-04-10, godz. 11:00 Trwają przygotowania do Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowuje finał XXXI Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej 'Nie traćmy pamięci'. Recytacje oceniane są przez opolskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »