Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-22, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA]

Wniosek o wpisanie wodzenia niedźwiedzia na listę dziedzictwa kulturowego [fot. Mariusz Majeran]
Wniosek o wpisanie wodzenia niedźwiedzia na listę dziedzictwa kulturowego [fot. Mariusz Majeran]
Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpisać wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Pod wspólnym wnioskiem podpisało się 17 grup depozytariuszy. Wniosek przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej z Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego.

- Wpisanie tego zwyczaju na listę krajową to duża szansa dla województwa - mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. - Wniosek o złożenie obrzędu wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to byłby przełomowy moment z punktu widzenia naszego regionu. Bo do tej pory żaden taki wniosek, żaden taki zwyczaj nie jest wpisany. Tych zwyczajów w całym kraju na liście ministerstwa jest tylko 27. Mam nadzieję, że nasz będzie 28.

- To bardzo dobrze, że powstała taka inicjatywa - dodaje prof. Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego. - Inne regiony są bardzo aktywne pod tym względem. I co tam tylko mają regionalnego, potwierdzonego, to już to eksponują. A my tak jakoś tutaj w samozadowoleniu trwamy. A mamy takie perełki jak kroszonki, jak wodzenie niedźwiedzia, pogrzeb basa, kolędowanie, które się tu u nas również odbywa. Warto to wreszcie wyeksponować.

- Wpisanie tego zwyczaju na listę krajową daje nam możliwość do zgłoszenia wodzenia niedźwiedzia do światowej listy UNESCO - poinformował dyrektor opolskiego skansenu Jarosław Gałęza.
Zbigniew Kubalańca
Teresa Smolińska

Kultura i rozrywka

2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej 2019-03-17, godz. 11:00 Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kied ... » więcej 2019-03-16, godz. 21:00 Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Połączenie 'Balladyny' Juliusza Słowackiego i 'Córki powietrza' Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:04 Patrz na mnie! w galerii Aneks Od piątkowego wieczoru możemy oglądać wystawę zatytułowaną 'Patrz na mnie' Patrycji Kostyry, laureatki konkursu ogłoszonego przez Galerię Sztuki Współczesnej ... » więcej 2019-03-15, godz. 14:32 W ten weekend zapłacimy mniej za wstęp do nyskiego muzeum Nyskie muzeum zachęca do tańszych odwiedzin placówki w ten weekend. Dzięki akcji 'Weekend za pól ceny', od dziś do niedzieli, zbiory można podziwiać za 6 złot ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:30 Góry, ludzie i muzyka. Znamy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka Krzysztof Daukszewicz, Babsztyl, Sztywny Pal Azji, Lubelska Federacja Bardów i Marek Majewski z zespołem - to gwiazdy, które zobaczymy i usłyszymy podczas 13. ... » więcej 2019-03-15, godz. 09:30 Spotkanie z Julią Różewicz dziś w Radiu Opole Julia Różewicz, bohemistka, miłośniczka i tłumaczka literatury czeskiej, będzie dziś (15.03) gościć w studiu M imienia SBB Radia Opole. Weźmie udział w czwart ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:55 Kolejne odkrycie podczas remontu opolskiej katedry Średniowieczną klatkę schodową odkryto podczas prac renowacyjnych prowadzonych w opolskiej katedrze. Miała ona kształt walca i prowadziła do pomieszczenia nad ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:42 Wystawa "Panaceum - lek na wszystko" w Galerii... Panaceum [ZDJĘCIA] Dwie opolskie artystki pokazują swoje prace w Galerii Panaceum w Opolu. Maria Bitka i Magda Wolicka postanowiły pokazać wystawę fotografii i multimediów ze so ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »