Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-20, 08:30 Autor: Mariusz Majeran

Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta

Film o Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Film o Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu "Opole, miasto legend i tajemnic". Ten odcinek nisi tytuł "Z Niemiec do Polski".
- Pod koniec roku chcemy zaprezentować szóstą część cyklu - dodaje prezes OFFilm Wiesław Duda. - Dzisiejszy film pokazuje lata 1914-1945. Jest to okres, w którym pokazaliśmy fragment Opola podczas powstań, gdzie tak naprawdę powstania ominęły miasto. Pokazujemy lata dwudzieste, zburzenie zamku. Pokazujemy lata trzydzieste, trudny okres dla mieszkańców i dla miasta, związany z faszyzmem. I oczywiście II wojna światowa.

Narratorem wszystkich filmów w cyklu jest opolski aktor Krzysztof Jarota.

- Historia nigdy nie była moją mocną stroną, tym bardziej, że nie pochodzę z tych stron - mówi aktor. - Ja jestem osobą napływową, bo ja pochodzę z Łomży, więc musiałem tej historii uczyć się jakby od podstaw. To jest kolejna część cyklu, a zaczynaliśmy od Piastów, więc całą historię musiałem "łyknąć". Na szczęście są profesorowie, są książki, jest z czego korzystać. Przyznam, że ta historia jest bardzo ciekawa.

- Praca nad filmem dokumentalnym nie jest łatwa - podkreśla producent wykonawczy Jacek Kaczor. - Bardzo trudno. Trudno zrobić coś, co zmieści się w rozsądnym budżecie i będzie ciekawe dla widza, bo wiadomo dokument kojarzy się niestety z taką formą, która jest mało atrakcyjna, zawiera dużo informacji. A nam chodziło o to, żeby film obejrzeli tak naprawdę wszyscy. Zresztą nam bardzo zależało, żeby ten przekaz nie był taki stricte bardzo merytoryczny, historyczny, dokładny, z datami, ale żeby zaciekawił.

DO końca roku powinien ujrzeć światło dzienne szósty odcinek cyklu, który docelowo będzie miał siedem odcinków. Film można zobaczy na stronie fundacji, jest także dostępny w bibliotekach i Urzędzie Miasta Opola.

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Wiesław Duda
Krzysztof Jarota
Jacek Kaczor

Kultura i rozrywka

2020-01-29, godz. 09:54 Można już zgłaszać się do Studenckiego Przeglądu Krótkich Form Animowanych "12 klatek" w Opolu Do 15 marca Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego przyjmuje zgłoszenia młodych twórców. Ruszył Studencki Przegląd Krótkich Form Animowanych '12 klatek' w Opolu… » więcej 2020-01-28, godz. 22:17 "Kolędowe Last Minute", czyli noworoczny koncert w Galerii WuBePe w Opolu Zespół Canto Con Gioia wystąpił ze swoim noworocznym repertuarem w Galerii WuBePe w Opolu. Muzyczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Kolędowe Last Minute”. » więcej 2020-01-28, godz. 16:51 Okolicznościową wystawą prudnickie muzeum oddało hołd więźniom i ofiarom II wojny światowej  „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”. Taki tytuł ma najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Ekspozycja… » więcej 2020-01-28, godz. 13:30 Przed nami koncert kolędowy w gospelowej odsłonie 'Radość wielka nastała', czyli koncert kolędowy w gospelowym klimacie odbędzie się w środę (29.01) w Filharmonii Opolskiej. Na scenie klubowej zaprezentuje się… » więcej 2020-01-28, godz. 07:42 Film o zamku w Mosznej na dużym ekranie [ZDJĘCIA] W kinie Helios autorzy filmu o zamku w Mosznej zaprezentowali swój film. Produkcja nosi tytuł 'Moszna, historia która nigdy się nie kończy'. » więcej 2020-01-27, godz. 12:30 Ruszyły zapisy na zimowy kurs tworzenia ceramiki w Galerii Sztuki Współczesnej Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Na ferie zaplanowano w sumie 5 spotkań, w ramach których będzie można poznać proces tworzenia… » więcej 2020-01-27, godz. 10:00 "Jak nakarmić dyktatora?" - Witold Szabłowski spotka się z opolanami Witold Szabłowski to dziennikarz, który otrzymał za swoje reportaże już kilka ważnych nagród. Na swoim koncie ma również nominacje m.in. do Nagrody Literackiej… » więcej 2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »