Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-20, 08:30 Autor: Mariusz Majeran

Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta

Film o Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Film o Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu "Opole, miasto legend i tajemnic". Ten odcinek nisi tytuł "Z Niemiec do Polski".
- Pod koniec roku chcemy zaprezentować szóstą część cyklu - dodaje prezes OFFilm Wiesław Duda. - Dzisiejszy film pokazuje lata 1914-1945. Jest to okres, w którym pokazaliśmy fragment Opola podczas powstań, gdzie tak naprawdę powstania ominęły miasto. Pokazujemy lata dwudzieste, zburzenie zamku. Pokazujemy lata trzydzieste, trudny okres dla mieszkańców i dla miasta, związany z faszyzmem. I oczywiście II wojna światowa.

Narratorem wszystkich filmów w cyklu jest opolski aktor Krzysztof Jarota.

- Historia nigdy nie była moją mocną stroną, tym bardziej, że nie pochodzę z tych stron - mówi aktor. - Ja jestem osobą napływową, bo ja pochodzę z Łomży, więc musiałem tej historii uczyć się jakby od podstaw. To jest kolejna część cyklu, a zaczynaliśmy od Piastów, więc całą historię musiałem "łyknąć". Na szczęście są profesorowie, są książki, jest z czego korzystać. Przyznam, że ta historia jest bardzo ciekawa.

- Praca nad filmem dokumentalnym nie jest łatwa - podkreśla producent wykonawczy Jacek Kaczor. - Bardzo trudno. Trudno zrobić coś, co zmieści się w rozsądnym budżecie i będzie ciekawe dla widza, bo wiadomo dokument kojarzy się niestety z taką formą, która jest mało atrakcyjna, zawiera dużo informacji. A nam chodziło o to, żeby film obejrzeli tak naprawdę wszyscy. Zresztą nam bardzo zależało, żeby ten przekaz nie był taki stricte bardzo merytoryczny, historyczny, dokładny, z datami, ale żeby zaciekawił.

DO końca roku powinien ujrzeć światło dzienne szósty odcinek cyklu, który docelowo będzie miał siedem odcinków. Film można zobaczy na stronie fundacji, jest także dostępny w bibliotekach i Urzędzie Miasta Opola.

Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Wiesław Duda
Krzysztof Jarota
Jacek Kaczor

Kultura i rozrywka

2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej 2019-03-17, godz. 11:00 Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kied ... » więcej 2019-03-16, godz. 21:00 Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Połączenie 'Balladyny' Juliusza Słowackiego i 'Córki powietrza' Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:04 Patrz na mnie! w galerii Aneks Od piątkowego wieczoru możemy oglądać wystawę zatytułowaną 'Patrz na mnie' Patrycji Kostyry, laureatki konkursu ogłoszonego przez Galerię Sztuki Współczesnej ... » więcej 2019-03-15, godz. 14:32 W ten weekend zapłacimy mniej za wstęp do nyskiego muzeum Nyskie muzeum zachęca do tańszych odwiedzin placówki w ten weekend. Dzięki akcji 'Weekend za pól ceny', od dziś do niedzieli, zbiory można podziwiać za 6 złot ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:30 Góry, ludzie i muzyka. Znamy program 13. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka Krzysztof Daukszewicz, Babsztyl, Sztywny Pal Azji, Lubelska Federacja Bardów i Marek Majewski z zespołem - to gwiazdy, które zobaczymy i usłyszymy podczas 13. ... » więcej 2019-03-15, godz. 09:30 Spotkanie z Julią Różewicz dziś w Radiu Opole Julia Różewicz, bohemistka, miłośniczka i tłumaczka literatury czeskiej, będzie dziś (15.03) gościć w studiu M imienia SBB Radia Opole. Weźmie udział w czwart ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:55 Kolejne odkrycie podczas remontu opolskiej katedry Średniowieczną klatkę schodową odkryto podczas prac renowacyjnych prowadzonych w opolskiej katedrze. Miała ona kształt walca i prowadziła do pomieszczenia nad ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:42 Wystawa "Panaceum - lek na wszystko" w Galerii... Panaceum [ZDJĘCIA] Dwie opolskie artystki pokazują swoje prace w Galerii Panaceum w Opolu. Maria Bitka i Magda Wolicka postanowiły pokazać wystawę fotografii i multimediów ze so ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »