Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-16, 19:13 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku

Fot. Małgorzata Ślusarczyk
Fot. Małgorzata Ślusarczyk
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku. Ludowe archiwalia dźwiękowe pod lupą [fot. Wiktoria Palarczyk]
Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku.
"Pieśni wracają do domu" - pod takim hasłem w Muzeum Śląska Opolskiego odbywa się konferencja naukowa, poświęcona historycznym źródłom dźwiękowym folkloru.

- To niezwykły zbiór, bo jest nagrany na wałkach Edisona w 1913 roku - mówi dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego. - To jeden z najstarszych zbiorów w Europie i na świecie. W Polsce mamy dwa wałki Edisona z 1904 roku z Zakopanego, potem mamy zbiór Zborowskiego z 1913 roku, również z Zakopanego i z tego samego roku zbiór spod Prudnika. To są najstarsze, znane nagrania polskiej muzyki ludowej, zarejestrowane na ziemiach polskich i to już jest niezwykłe.

Dariusz Kownacki, organizator konferencji i jednocześnie jeden z prelegentów, zwraca uwagę, że w naszym regionie słabo rozwinięte jest poszukiwanie tożsamości i własnych korzeni. - Chcemy to zmienić i zachęcić do tego przede wszystkim młodych ludzi - mówi Kownacki. - Mamy nadzieję, że pokażemy te źródła i w jaki sposób możemy być dumni z tego, że jesteśmy opolanami, mieszkańcami tego regionu, że mamy przepiękną kulturę, zabytki, i że jako młodzi ludzie możemy im zaoferować poszukiwanie własnych korzeni - dodaje.

Zwieńczeniem konferencji naukowej będzie koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, o godzinie 16.00. Wystąpi tamtejsza orkiestra dęta oraz zespół Zaginione Archiwum. Usłyszymy m.in. współczesne opracowania materiału dźwiękowego - zbioru z 1913 roku.

Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
dr Mariusz Pucia
Dariusz Kownacki

Kultura i rozrywka

2019-05-24, godz. 14:00 Podróżnicy odwiedzą w najbliższy weekend Głogówek 13. Spotkania Znajomych Podróżników rozpoczną się dziś (24.05) w domu kultury w Głogówku. To dwa dni pełne ciekawych prelekcji podróżniczych gości z całej Pol ... » więcej 2019-05-24, godz. 11:00 Koncert z okazji Dnia Matki w męskim wykonaniu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (24.05) na koncert z okazji Dnia Matki. W sali konferencyjnej wystąpi zespół Metronom. » więcej 2019-05-24, godz. 08:45 Klasyczne i futurystyczne dźwięki wypełniły legendarne Studio M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Tym razem w ramach czwartkowych koncertów w naszej rozgłośni zagrał zespół Vaiyo. Sześcioosobowa grupa oscyluje wokół twórczości neo-klasycznej muzyki instrum ... » więcej 2019-05-23, godz. 08:15 Autor książki o Cichociemnych odwiedził Opole Kacper Śledziński, autor książki „Cichociemni. Elita polskiej dywersji” spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-05-22, godz. 19:45 Piotr Semka gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 'Piątka u Semki' - to tytuł najnowszej książki polskiego publicysty, dziennikarza i działacza opozycji antykomunistycznej Piotra Semki. Publikacje napisał wsp ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:45 Spektakl operowy, koncert kameralny i piknik rodzinny - Filharmonia Opolska uczci 250. urodziny swego patrona Niespodzianki i przenikanie się przeszłości ze współczesnością - tak w skrócie zapowiada się opolska prapremiera opery komicznej 'Kabalista' z muzyką Józefa E ... » więcej 2019-05-22, godz. 07:29 Kolejna książka Teresy Zielińskiej Opolska dziennikarka i pisarka Teresa Zielińska postanowiła kontynuować 'Tryptyk opolski' i przedstawia kolejnych bohaterów opolskiej kultury. W Wojewódzkiej ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:29 "Przyjaźń ze snu" - nowy spektakl w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Zespoły artystyczne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skrabimierzu przygotowały kolejne widowisko muzyczne. W musicalu 'Przyjaźń ze snu' wystąpi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »