Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-08, 08:07 Autor: Mariusz Majeran

Do malarstwa Jana Cybisa należy dojrzeć [ZDJĘCIA]

Spotkanie o Janie Cybisie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie o Janie Cybisie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Na zakończenie wystawy "Jak Cybis?" Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło w swojej galerii opowiedzieć Opolanom o Janie Cybisie i jego twórczości. Na to spotkanie zaproszono historyków sztuki z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie i z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Chcieliśmy, żeby nasze spotkanie nawiązywało również do ubiegłorocznej wystawy w Warszawie - dodaje dyrektorka opolskiej placówki Monika Ożóg. - Rozmawialiśmy na temat, i samego Cybisa, ale również na temat nagrody im. Cybisa. W skali kraju jest to postać znana. Sama nagroda również jest kojarzona. I też się cieszę, że jest kojarzona z Opolem. Cieszę się, że twórcy, artyści, znawcy z Warszawy też pochylają się nad takim zbiorem, jaki my tutaj mamy.

- Konkurs imienia Jana Cybisa, który organizujemy w naszej placówce cieszy się dużym zainteresowaniem artystów - dodaje Michał Jachuła, historyk sztuki, kurator Zachęty. - Po Cybisie nastąpił bardzo ciekawy rozkwit malarstwa polskiego. Ta wystawa pokazywała między innymi to, że malarstwo polskie jest bardzo ciekawe, oryginalne, że nie odbiega swoją klasą od malarstwa światowego.

Recenzent warszawskiej wystawy i dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej MNiSW Juliusz Gałkowski, podkreśla, że nie od razu docenił twórczość Jana Cybisa. - Cybis jest twórcą przede wszystkim wartym nauki, bo Cybis jest twórcą bardzo trudnym i bardzo często pierwsza reakcja jest niechętna. W tym sensie trzeba sobie jasno powiedzieć, że człowiek powinien mieć wyrafinowany gust. Mówiąc krótko, musimy się uczyć, musimy zrozumieć.

Czasowa wystawa zatytułowana "Jak Cybis?" będzie dostępna w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 9 lutego, później Opolanie mogą zwiedzać wystawę stałą prac Jana Cybisa.
Monika Ożóg
Michał Jachuła
Juliusz Gałkowski

Kultura i rozrywka

2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej 2020-02-19, godz. 12:30 Adam Kulisz Trio zagra w stolicy naszego regionu To kolejna, czwartkowa propozycja Fundacji Blues Opole i Dworku Artystycznego. Trio tworzą: na kontrabasie Piotr Rożankowski, na perkusji Tomasz Kwiatowski, a… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Komendant "Bury" bohaterem spotkania w MBP w Opolu. "Heroiczne czyny bojowe i kontrowersje" 'Komendant 'Bury' to najpopularniejsza pozycja Instytutu Pamięci Narodowej ubiegłego roku. Jej autor, Michał Ostapiuk spotkał się dziś (18.02) z czytelnikami w… » więcej 2020-02-18, godz. 18:00 Co dalej z domami kultury w Kluczborku? Radni zdecydowali o likwidacji MDK-u, ale potrzeba opinii kuratorium Likwidacja czy połączenie? Rada Powiatu Kluczborskiego przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury, a teraz trwa oczekiwanie na opinię Opolskiego… » więcej 2020-02-17, godz. 20:57 Dominika Słowik, laureatka Paszportu Polityki była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Spotkanie z czytelnikami odbyło się pod hasłem „Zimowla” - to także tytuł najnowszej powieści autorki, która traktuje o historii lat 80. i 90. Wszystko rozgrywa… » więcej 2020-02-17, godz. 12:30 Autor najpopularniejszej książki IPN 2019 Michał Ostapiuk w Opolu Michał Ostapiuk spotka się z czytelnikami w stolicy naszego regionu. To autor najpopularniejszej książki IPN w 2019 roku. Pozycja pod tytułem 'Komendant Bury'… » więcej 2020-02-17, godz. 10:24 Laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik spotka się z opolanami 'Zimowla' to tytuł drugiej, najnowszej powieści Dominiki Słowik, która spotka się dziś (17.02) z opolanami. W swojej książce zabiera czytelników do niewielkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »