Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-08, 08:07 Autor: Mariusz Majeran

Do malarstwa Jana Cybisa należy dojrzeć [ZDJĘCIA]

Spotkanie o Janie Cybisie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie o Janie Cybisie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Na zakończenie wystawy "Jak Cybis?" Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło w swojej galerii opowiedzieć Opolanom o Janie Cybisie i jego twórczości. Na to spotkanie zaproszono historyków sztuki z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie i z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Chcieliśmy, żeby nasze spotkanie nawiązywało również do ubiegłorocznej wystawy w Warszawie - dodaje dyrektorka opolskiej placówki Monika Ożóg. - Rozmawialiśmy na temat, i samego Cybisa, ale również na temat nagrody im. Cybisa. W skali kraju jest to postać znana. Sama nagroda również jest kojarzona. I też się cieszę, że jest kojarzona z Opolem. Cieszę się, że twórcy, artyści, znawcy z Warszawy też pochylają się nad takim zbiorem, jaki my tutaj mamy.

- Konkurs imienia Jana Cybisa, który organizujemy w naszej placówce cieszy się dużym zainteresowaniem artystów - dodaje Michał Jachuła, historyk sztuki, kurator Zachęty. - Po Cybisie nastąpił bardzo ciekawy rozkwit malarstwa polskiego. Ta wystawa pokazywała między innymi to, że malarstwo polskie jest bardzo ciekawe, oryginalne, że nie odbiega swoją klasą od malarstwa światowego.

Recenzent warszawskiej wystawy i dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej MNiSW Juliusz Gałkowski, podkreśla, że nie od razu docenił twórczość Jana Cybisa. - Cybis jest twórcą przede wszystkim wartym nauki, bo Cybis jest twórcą bardzo trudnym i bardzo często pierwsza reakcja jest niechętna. W tym sensie trzeba sobie jasno powiedzieć, że człowiek powinien mieć wyrafinowany gust. Mówiąc krótko, musimy się uczyć, musimy zrozumieć.

Czasowa wystawa zatytułowana "Jak Cybis?" będzie dostępna w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 9 lutego, później Opolanie mogą zwiedzać wystawę stałą prac Jana Cybisa.
Monika Ożóg
Michał Jachuła
Juliusz Gałkowski

Kultura i rozrywka

2019-02-18, godz. 10:06 Przygoda w Zimowym Lesie Sztuki. Zaprasza Teatr EkoStudio W poniedziałek (18.02) otwarty zostanie Zimowy Las Sztuki. Już po raz 12. opolanie będą mogli odwiedzić w Teatrze EkoStudio niesamowitą przestrzeń wypełnioną ... » więcej 2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »