Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-07, 08:12 Autor: Grzegorz Frankowski

Magiczny wieczór kolęd w Raciborzu

18.świąteczny koncert kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych w Raciborzu [fot: Grzegorz Frankowski]
18.świąteczny koncert kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych w Raciborzu [fot: Grzegorz Frankowski]
Kolędy, a także pastorałki autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów można było wysłuchać w kościele pw. Świętego Mikołaja w Raciborzu,  podczas organizowanego już po raz 18. świątecznego koncertu kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych. Jak co roku organizatorzy przygotowali kilka premierowych pastorałek. Radio Opole było patronem medialnym raciborskiego koncertu.
- Aż się wierzyć nie chce, że to już osiemnaście lat, i osiemnaście lat wśród grona przyjaciół, wśród grona ludzi, którzy chcą naszego koncertu wysłuchać - mówi Elżbieta Biskup, jedna z organizatorów koncertu.

- Bardzo się cieszymy, że kolejny raz możemy się tutaj spotkać i być wsparciem. Młodzież, z którą ja pracuję w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, ma swoje ukochane pieśni bożonarodzeniowe i nie wyobraża sobie, by tych pieśni nie było. Ale mamy już tak bogate spektrum twórczości bożonarodzeniowej, że jesteśmy w stanie wracać do tego, co kiedyś nie zdążyliśmy z jakiegoś powodu pokazać, albo powtarzamy coś, co już kiedyś zabrzmiało, ale w całkiem innej aranżacji - mówi Elżbieta Biskup.

- Dobrzy, niosący pokój sobie nawzajem, powinniśmy być przez cały rok - dodaje ksiądz Adrian Bombelek, proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Raciborzu.

- To jest też takie motto tego koncertu, żebyśmy poprzez śpiew tych kolęd, pastorałek, wychodzili umocnieni, uduchowieni do tego, żeby obdarowywać się pokojem tych, których będziemy spotykać na drogach naszego życia.  

Jednym z wielu wykonawców, który zaśpiewał w wypełnionym do ostatniego miejsca  kościele pw. Świętego Mikołaja był Michał Stuchły z zespołu MIRAŻ działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. - Przygotowujemy się do tego koncertu zazwyczaj już od września, spotykając się dwa razy w tygodniu na próbach oraz kolejne dwa razy w tygodniu na zajęciach solowych do różnych wykonań solistów i kolęd solowych.

Organizatorami wydarzenia były Diecezjalne Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu oraz Parafia pod wezwaniem Św. Mikołaja w Raciborzu. Na retransmisję koncertu na antenie Radia Opole zapraszamy 16 stycznia w programie Małgorzaty Ślusarczyk "Klasyka wieczorową porą".
Elżbieta Biskup
Adrian Bombelek
Michał Stuchły

Kultura i rozrywka

2020-01-28, godz. 16:51 Okolicznościową wystawą prudnickie muzeum oddało hołd więźniom i ofiarom II wojny światowej  „Tu są żywi, ale już umarli. Rzeczywistość obozowa na przykładzie losów Wacława Surowieckiego”. Taki tytuł ma najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Ekspozycja… » więcej 2020-01-28, godz. 13:30 Przed nami koncert kolędowy w gospelowej odsłonie 'Radość wielka nastała', czyli koncert kolędowy w gospelowym klimacie odbędzie się w środę (29.01) w Filharmonii Opolskiej. Na scenie klubowej zaprezentuje się… » więcej 2020-01-28, godz. 07:42 Film o zamku w Mosznej na dużym ekranie [ZDJĘCIA] W kinie Helios autorzy filmu o zamku w Mosznej zaprezentowali swój film. Produkcja nosi tytuł 'Moszna, historia która nigdy się nie kończy'. » więcej 2020-01-27, godz. 12:30 Ruszyły zapisy na zimowy kurs tworzenia ceramiki w Galerii Sztuki Współczesnej Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Na ferie zaplanowano w sumie 5 spotkań, w ramach których będzie można poznać proces tworzenia… » więcej 2020-01-27, godz. 10:00 "Jak nakarmić dyktatora?" - Witold Szabłowski spotka się z opolanami Witold Szabłowski to dziennikarz, który otrzymał za swoje reportaże już kilka ważnych nagród. Na swoim koncie ma również nominacje m.in. do Nagrody Literackiej… » więcej 2020-01-26, godz. 16:54 Amerykańska przygoda z Bemolem i Nutką! Za nami kolejny koncert rodzinny w filharmonii [ZDJĘCIA] Karnawałowy klimat i amerykańska kultura muzyczna zdominowały pierwszy w nowym roku kalendarzowym, niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 Artyści wykonają dla gminy nie tylko rzeźby, ale również szafki do wymiany książek Do lata jeszcze daleko, ale w Polskiej Cerekwi już teraz planowane są artystyczne wydarzenia, które będą miały miejsce w czasie wakacji. Poza tradycyjnym spotkaniem… » więcej 2020-01-26, godz. 11:00 W Muzeum Wsi Opolskiej już myślą o Wielkanocy. Ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” prowadzone będą zajęcia dla niemal 1,5 tys. osób. » więcej 2020-01-26, godz. 08:00 Filharmonia Opolska: Bemol i Nutka ponownie spotkają się najmłodszymi melomanami Przed nami pierwszy w tym roku kalendarzowym, a czwarty w serii niedzielny (26.01) koncert rodzinny w Filharmonii Opolskiej. Wierszowane opowieści, zagadki, wspólne… » więcej 2020-01-25, godz. 22:00 Historycy ze Strzeleczek poszukują starych zdjęć z tej miejscowości Lokalna Grupa Historyczna ze Strzeleczek przygotowuje się do wydania książki ze starymi fotografiami z tej miejscowości i okolic. W związku z tym zwraca się z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »