Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-15, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Francuska pianistka porwała opolską publiczność. Za nami podwójna "Strefa gwiazd" w filharmonii [ZDJĘCIA]

Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Hélène Tysman i Daniel Raiskin w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność dosłownie poderwała się z miejsca na piątkowym (14.12) występie Hélène Tysman w Filharmonii Opolskiej.
Francuska pianistka o polskich korzeniach wspólnie z orkiestrą zaprezentowała II koncert fortepianowy c-moll op. 18 Sergieja Rachmaninowa.

- Muzyka nie ma narodowości, bo to język uniwersalny - przyznaje solistka. - Ale jest trochę tak, że gdy gram Chopina staję się Polką, a gdy gram Rachmaninowa staję się Rosjanką. Natomiast wszytko, czego najbardziej poszukuję w muzyce, to są kolory, barwy. Chciałabym być rysownikiem albo malarzem.

Repertuar koncertu w całości zbudowany był z muzyki rosyjskich kompozytorów. Występ pianistki poprzedziła Uwertura do opery "Carska narzeczona" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Natomiast w drugiej części koncertu, zrealizowanego w ramach cyklu "Strefa gwiazd", zabrzmiała VIII symfonia Dimitrija Szostakowicza.

- Bardzo się cieszę, że to dzieło mogło zabrzmieć w Opolu - mówi dyrygent Daniel Raiskin. - Tym bardziej, że bardzo dawno tu tego dzieła nie było.

Jak przyznał dyrygent w wywiadzie dla Radia Opole, w przeszłości muzycy i muzyka często padały ofiarami politycznych rozgrywek czy sztucznych podziałów.

- To absolutnie bez znaczenia kto wykonuje muzykę Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, Szostakowicza - przyznaje dyrygent. - Francuska pianistka, dyrygent rosyjski, a orkiestra polska. To jest język dla wszystkich nas równych.

Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Opolską.
Hélène Tysman, Daniel Raiskin

Kultura i rozrywka

2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:45 Wystawa "Abstrakcja - przestrzeń nieskończona" Mirosława Zakrzewskiego gości w nyskim muzeum 'Abstrakcja - przestrzeń nieskończona', to tytuł najnowszej wystawy Mirosława Zakrzewskiego, którą można oglądać w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2019-01-18, godz. 19:32 Spotkanie z historią NSZZ "Solidarność" w Hucie Małapanew Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra i dr Zbigniew Bereszyński, badacze historyczni spotkali się w Domu Kultury w Ozimku na promocji książki 'Ogniwa zakładow ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:00 Plener malarski w Opolu przy dźwiękach kompozycji Stanisława Moniuszki Zakończył się 7. Międzynarodowy Plener Malarski w Opolu. Wzięli w nim udział artyści z różnych zakątków Polski, a także z Ukrainy, Budapesztu czy Moskwy. W su ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:42 Zbigniew Zamachowski odwiedził nyską PWSZ. Artysta rozmawiał ze studentami na temat przekazywania emocji Studenci jazzu i muzyki estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, mieli dziś okazję wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, które popro ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:33 Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z opolskimi studentami 'Prawnicy w obronie rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia i sumienia' to tytuł spotkania z przedstawicielami Instytutu Ordo Iuris, które odbyło się na Uniwersy ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:11 Orkiestra dęta z Krapkowic świętuje 20. urodziny Krapkowicka Orkiestra Dęta świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, nagrana została też płyta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »