Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-11, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA]

Oświetlone podwórko Eleonory i Henryka Jaschik [fot. Witold Wośtak]
Oświetlone podwórko Eleonory i Henryka Jaschik [fot. Witold Wośtak]
Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje się świątecznymi dekoracjami od 2002 roku, a rozpoczynał od wywieszenia półtora tysiąca świecidełek.
Choć do tej pory za każdym razem liczba lampek rosła, teraz będzie zbliżona do ubiegłorocznej. - Nie ma ich więcej, bo węże świetlne szybko się psują - mówi hobbysta z Krapkowic.

Zaznacza, że co roku układ jest nieco inny. - Są ruchome układy wykonane ze sklejki. Wszystkie figurki są napędzane specjalnymi silniczkami, a do tego dochodzi jeszcze oświetlenie. Poza tym zmodernizowałem lekko cały układ, bo zawsze staram się dołożyć coś nowego.

Choć ozdoby na podwórku są niemal gotowe, oficjalne otwarcie iluminacji zaplanowano na 23 grudnia. Można będzie ją oglądać co najmniej do 6 stycznia. Jak co roku, Henryk Jaschik spodziewa się dużej grupy odwiedzających.

- Nasza ulica jest pełna zaparkowanych samochodów, a zwiedzający pochodzą z różnych stron świata. Mieliśmy już gości z Dubaju, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Francji, Madagaskaru i Australii. Jeśli mam możliwość, staram się pytać, skąd przyjechali. Wtedy mogę o tym opowiadać.

Państwo Jaschikowie mieszkają przy ulicy Chrobrego 77 w Krapkowicach.
Henryk Jaschik 1
Henryk Jaschik 2

Kultura i rozrywka

2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:45 Wystawa "Abstrakcja - przestrzeń nieskończona" Mirosława Zakrzewskiego gości w nyskim muzeum 'Abstrakcja - przestrzeń nieskończona', to tytuł najnowszej wystawy Mirosława Zakrzewskiego, którą można oglądać w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2019-01-18, godz. 19:32 Spotkanie z historią NSZZ "Solidarność" w Hucie Małapanew Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra i dr Zbigniew Bereszyński, badacze historyczni spotkali się w Domu Kultury w Ozimku na promocji książki 'Ogniwa zakładow ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:00 Plener malarski w Opolu przy dźwiękach kompozycji Stanisława Moniuszki Zakończył się 7. Międzynarodowy Plener Malarski w Opolu. Wzięli w nim udział artyści z różnych zakątków Polski, a także z Ukrainy, Budapesztu czy Moskwy. W su ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:42 Zbigniew Zamachowski odwiedził nyską PWSZ. Artysta rozmawiał ze studentami na temat przekazywania emocji Studenci jazzu i muzyki estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, mieli dziś okazję wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, które popro ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:33 Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z opolskimi studentami 'Prawnicy w obronie rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia i sumienia' to tytuł spotkania z przedstawicielami Instytutu Ordo Iuris, które odbyło się na Uniwersy ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:11 Orkiestra dęta z Krapkowic świętuje 20. urodziny Krapkowicka Orkiestra Dęta świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, nagrana została też płyta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »