Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-08, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Teatr Grotowskiego nie do wszystkich przemawia

Premiera sztuki "Grotowski-non fiction" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Premiera sztuki "Grotowski-non fiction" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
W opolskim teatrze drmatycznym odbyła się premiera sztuki "Grotowski - non fiction", będąca próbą pokazania teatru Jerzego Grotowskiego w jego stylu, bo po to została stworzona scena Modelatornia, by promować młodych twórców i teatr eksperymentalny.
Przedstawienie jest koprodukcją Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i wrocławskiego Teatru Powszechnego.

Aktorzy wcielają się w badaczy twórczości Grotowskiego i spotykają się przy wspólnym stole dyskusyjnym.

- Sama praca nad sztuką stwarza także osobiste przeżycia związane z teatrem Jerzego Grotowskiego - podkreśla reżyserka Katarzyna Kalwat. - To, co było dla mnie fascynujące najbardziej, to pewnie Grotowski z jakimś takim punktem wyjścia dla mnie do osobistego badania tego uwikłania w teatr, czyli Grotowski jako fantazmatyczny ośrodek wspólnoty, w którym ogniskują się pragnienia, marzenia, lęki. Czyli Grotowski jako pewnego rodzaju matryca teatralna, jako punkt wyjścia.

- Każdy z aktorów przedstawia inną wizję pracy i życia Grotowskiego - mówi wrocławska aktorka Ewelina Paszke-Lowitzsch. - Dostałam tu takie zadanie aktorki która bada warsztat, która stoi twardo na ziemi. Też kwestia kondycji kobiet w teatrze Grotowskiego była tutaj zgłębiana przeze mnie, dzięki zresztą pani Katarzynie.

Przedstawienie będzie zaprezentowane w Modelatorni także w najbliższe dwie niedziele 9 i 15 grudnia.
Katarzyna Kalwat
Ewelina Paszke-Lowitzsch

Kultura i rozrywka

2018-12-11, godz. 11:15 Zmierzch Imperium. Wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego Muzeum Regionalne w Głogówku przygotowało wystawę, która powstała we współpracy z Fundacją im. Ryszarda Kapuścińskiego - Herodot. 'Zmierzch Imperium' to wysta ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:00 Po śląsku w jubileusz. Przed nami koncert "W tonacji Śląska" Rok jubileuszowy podsumują koncertem. W Filharmonii Opolskiej odbędzie się 6. edycja koncertu 'W tonacji Śląska'. W tym roku będzie to święto potrójne - jubil ... » więcej 2018-12-10, godz. 21:00 Polski rok 1918 w podręcznikach do nauczania historii. Premiera książki w opolskiej MBP - Podręcznik historyczny dla przeciętnego człowieka to często pierwszy i ostatni tom historyczny z jakim się w życiu spotka - powiedział podczas premiery ksią ... » więcej 2018-12-10, godz. 20:00 Mieszkańcy stolicy regionu odkrywali tajemnice, jakie skrywa opolska katedra Krzysztof Ogiolda, autor szesnastu tekstów, które ukazały się w najnowszej publikacji poświęconej opolskiej świątyni podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece ... » więcej 2018-12-10, godz. 16:30 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju warto ... » więcej 2018-12-10, godz. 15:46 Wystartowały Kulturalia. Ponad 40 wydarzeń na Uniwersytecie Opolskim Rozpoczęły się Kulturalia Uniwersytetu Opolskiego. Dla studentów przygotowano blisko 40 wydarzeń. Na niektóre zajęcia już brakuje wolnych miejsc. Święto Kultu ... » więcej 2018-12-10, godz. 13:25 Roztańczone dziesięciolecie szkoły tańca Swoje dziesięciolecie obchodzi SalsoMania Dance Studio w Opolu. Z tej okazji szkoła tańca zorganizowała bal, podczas którego nie zabrakło pokazów. » więcej 2018-12-10, godz. 07:00 Sylwester w Nysie bez pokazu fajerwerków, za to z gwiazdami Nysa zachęca do wspólnego powitania nowego roku. Podczas sylwestrowej zabawy 'pod chmurką' nie zabraknie prawdziwych gwiazd, każdy będzie mógł znaleźć coś dla ... » więcej 2018-12-09, godz. 21:07 Święta już zawitały do Kędzierzyna-Koźla Plac Rady Europy przed Urzędem Miasta w Kędzierzynie-Koźlu rozbrzmiewał dźwiękiem kolęd i pachniał świątecznymi przysmakami. W zastępstwie remontowanego rynku ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:00 Dom kultury kupuje dwie mobilne sceny, bo dużo imprez odbywa się w plenerze W tym roku pomieszczenia Domu Kultury w Dziergowicach w gminie Bierawa zostały odświeżone, wyremontowano łazienki, a w przyszłym placówka wzbogaci się o nowe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »