Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-08, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Teatr Grotowskiego nie do wszystkich przemawia

Premiera sztuki "Grotowski-non fiction" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Premiera sztuki "Grotowski-non fiction" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
W opolskim teatrze drmatycznym odbyła się premiera sztuki "Grotowski - non fiction", będąca próbą pokazania teatru Jerzego Grotowskiego w jego stylu, bo po to została stworzona scena Modelatornia, by promować młodych twórców i teatr eksperymentalny.
Przedstawienie jest koprodukcją Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i wrocławskiego Teatru Powszechnego.

Aktorzy wcielają się w badaczy twórczości Grotowskiego i spotykają się przy wspólnym stole dyskusyjnym.

- Sama praca nad sztuką stwarza także osobiste przeżycia związane z teatrem Jerzego Grotowskiego - podkreśla reżyserka Katarzyna Kalwat. - To, co było dla mnie fascynujące najbardziej, to pewnie Grotowski z jakimś takim punktem wyjścia dla mnie do osobistego badania tego uwikłania w teatr, czyli Grotowski jako fantazmatyczny ośrodek wspólnoty, w którym ogniskują się pragnienia, marzenia, lęki. Czyli Grotowski jako pewnego rodzaju matryca teatralna, jako punkt wyjścia.

- Każdy z aktorów przedstawia inną wizję pracy i życia Grotowskiego - mówi wrocławska aktorka Ewelina Paszke-Lowitzsch. - Dostałam tu takie zadanie aktorki która bada warsztat, która stoi twardo na ziemi. Też kwestia kondycji kobiet w teatrze Grotowskiego była tutaj zgłębiana przeze mnie, dzięki zresztą pani Katarzynie.

Przedstawienie będzie zaprezentowane w Modelatorni także w najbliższe dwie niedziele 9 i 15 grudnia.
Katarzyna Kalwat
Ewelina Paszke-Lowitzsch

Kultura i rozrywka

2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:45 Wystawa "Abstrakcja - przestrzeń nieskończona" Mirosława Zakrzewskiego gości w nyskim muzeum 'Abstrakcja - przestrzeń nieskończona', to tytuł najnowszej wystawy Mirosława Zakrzewskiego, którą można oglądać w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2019-01-18, godz. 19:32 Spotkanie z historią NSZZ "Solidarność" w Hucie Małapanew Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra i dr Zbigniew Bereszyński, badacze historyczni spotkali się w Domu Kultury w Ozimku na promocji książki 'Ogniwa zakładow ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:00 Plener malarski w Opolu przy dźwiękach kompozycji Stanisława Moniuszki Zakończył się 7. Międzynarodowy Plener Malarski w Opolu. Wzięli w nim udział artyści z różnych zakątków Polski, a także z Ukrainy, Budapesztu czy Moskwy. W su ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:42 Zbigniew Zamachowski odwiedził nyską PWSZ. Artysta rozmawiał ze studentami na temat przekazywania emocji Studenci jazzu i muzyki estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, mieli dziś okazję wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, które popro ... » więcej 2019-01-17, godz. 19:33 Przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris spotkali się z opolskimi studentami 'Prawnicy w obronie rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia i sumienia' to tytuł spotkania z przedstawicielami Instytutu Ordo Iuris, które odbyło się na Uniwersy ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:11 Orkiestra dęta z Krapkowic świętuje 20. urodziny Krapkowicka Orkiestra Dęta świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji odbędzie się specjalny, urodzinowy koncert, nagrana została też płyta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »