Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-16, 23:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA]

Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z Fabryką Sztuki.
- Nie wiedziałam do końca czego się spodziewać, ale było bardzo ciekawie, pięknie, muzycznie - mówi jedna z uczestniczek koncertu.

Wydarzenie przybliżało historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz liczne tropy muzykologiczne, jakie pojawiały się na przestrzeni czasu. Nie zabrakło materiałów filmowych oraz przykładów z muzyki klasycznej, w wykonaniu opolskich filharmoników pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, który jednocześnie poprowadził koncert.

- To jest nasza historia - mówi dyrygent. - Wydaje nam się, że wiemy bardzo wiele, ale pytań dotyczących samego utworu jest jeszcze więcej. Sam jestem bardzo szczęśliwy, że podjąłem się tematu, bo on mi dał okazję do długich studiów, które znacznie wzbogaciły moją nie tylko wiedzę o samej kompozycji, ale umocniły mnie jako Polaka i patriotę. Świetnie się układała też współpraca z opolskimi filharmonikami. Ja widziałem żywe zainteresowanie, co, proszę mi wierzyć, wcale nie jest takie powszechne w jakichś innych orkiestrach i czułem, że publiczność też świetnie odbiera, to jest nam bardzo potrzebne.

Więcej na ten temat w niedzielnej audycji "Opolskie klasycznie" w Radiu Opole 2. A przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Marcin Sompoliński, uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2018-12-18, godz. 13:33 Akademia Tańca RAMADA wygrywa w Elblągu Podczas VI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Baletowej w Elblągu opolskie tancerki z RAMADY wygrywają w różnych kategoriach. » więcej 2018-12-18, godz. 10:30 Spotkanie z podróżnikiem w bibliotece. "Lubię poznawać nowych ludzi" Czytelnicy spotkali się z opolskim podróżnikiem Mirosławem Gercem. Od 7 lat zajmuje się sztuką przetrwania i turystyką eksploracyjną. » więcej 2018-12-18, godz. 08:00 Opolanie lubią malować bombki. Modne są wielokolorowe ozdoby Warsztaty ozdabianie bombek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. » więcej 2018-12-17, godz. 18:15 Szkolny chór nagrał powiatową piosenkę świąteczną Chór „Red Voices” z II Liceum Ogólnokształcącego nagrał dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego świąteczną piosenkę. Teledysk można zobaczyć w internecie. Zdję ... » więcej 2018-12-17, godz. 14:35 Mała Akademia Piosenki na góralską nutę. Gościem był Stanisław Karpiel-Bułecka Góralskie kolędy śpiewały dzieci w ramach Małej Akademii Piosenki w Opolu. Gośćmi spotkania byli Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin. Artyści rozm ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:00 Barokowo i z pazurem. Przed nami wyjątkowy koncert kameralny w filharmonii Koncerty kameralne, to jedna z nowości w tegorocznym sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej. Najbliższy taki koncert, zatytułowany 'Vivaldissimo', zaplano ... » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Teatr Dorosłych z Praszki jeszcze raz zaprezentuje "Kluczyk". Celem zbiórka pieniędzy na leczenie Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki włącza się w akcję 'Pomoc Witkowi' i zaprasza na jutrzejszy (17.12) spektakl, pt. 'Kluczyk'. » więcej 2018-12-16, godz. 18:00 Rodzinne spotkanie z Mozartem i... Nutką! Filharmonia bawi i uczy [ZDJĘCIA] Słuchanie muzyki, zagadki, ciekawostki muzyczne i nauka piosenki, a wszystko wsparte oprawą graficzną. W taki sposób Filharmonia Opolska bawiła i uczyła najmł ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:00 Wiolonczele w Nysie niezmiennie na topie. Zimowe spotkanie z Polish Cello Quartet Zimowa aura nie odstraszyła mieszkańców Nysy, którzy w sobotni (15.12) wieczór licznie przybyli do Muzeum Powiatowego na koncert zespołu Polish Cello Quartet. » więcej 2018-12-16, godz. 06:45 Przed nami trzecia odsłona rodzinnych koncertów w Filharmonii Opolskiej Najbliższy, a zarazem trzeci z siedmiu koncertów rodzinnych, zaplanowano na niedzielę (16.12). Początek wydarzenia o godzinie 11:00. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »