Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-15, 20:45 Autor: Jacek Pelczar

Kłodnica poszła w pochodzie za św. Marcinem

Edyta Bick wraz ze "św.Marcinem" [fot. Jacek Pelczar]
Edyta Bick wraz ze "św.Marcinem" [fot. Jacek Pelczar]
Widownia podczas występów [fot. Jacek Pelczar]
Widownia podczas występów [fot. Jacek Pelczar]
Program artystyczny dzieci [fot. Jacek Pelczar]
Program artystyczny dzieci [fot. Jacek Pelczar]
W Kłodnicy, osiedlu Kędzierzyna-Koźla obchody dnia św. Marcina już tradycyjnie organizowane są przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy. To okazja, by przypomnieć sobie wartości altruizmu.
– Dzień św. Marcina czyli dzień kultury i historii lokalnej. To już jest nasz dziesiąty św. Marcin i on się trochę różni od takich tradycyjnych sposobów przeprowadzania tego święta, bo my oprócz tego, że robimy pochód za koniem, że przedstawiamy scenki o świętym Marcinie, to jeszcze mówimy o św. Elżbiecie – mówiła Edyta Bick, prezes Stowarzyszenia Zawsze Dziecko i organizatorka.

Po występach artystycznych przygotowanych przez dzieci, wyróżniającym się uczniom nadano tytuły rycerzy św. Marcina i dam św. Elżbiety. W tym roku w przygotowaniu obchodów wzięły udział aż trzy placówki oświatowe.
– Robimy razem dlatego, że jesteśmy w jednym osiedlu, że chcemy razem pracować. Od tego roku również dołączyło do nas przedszkole nr 17. Cieszymy się bardzo jak przychodzi wiele gości, a osiedle nasze jest zintegrowane i lubi pracować razem – tłumaczyła Krystyna Śliż, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 15.

Uczestnicy przemaszerowali ulicami Kłodnicy w towarzystwie św. Marcina jadącego na koniu, żołnierzy napoleońskich z grupy rekonstrukcji historycznej i motocyklistów z klubu Troopers of Higway MC. Zwieńczeniem obchodów były koncerty muzyczne i jarmark wyrobów z "kłodnickiej spiżarni".
Edyta Bick
Krystyna Śliż

Kultura i rozrywka

2019-09-17, godz. 17:05 Żołnierze kampanii wrześniowej w niewoli Wehrmachtu i NKWD. Wystawa w Opolu 'To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 roku w niewoli Wehrmachtu i NKWD' - to tytuł wystawy otwartej przed siedzibą Centralnego Muzeum Jeńców Wojen ... » więcej 2019-09-17, godz. 16:30 Opolskie Lamy odkrywają karty. Znamy program 17. Festiwalu Filmowego w stolicy regionu Blisko 90 projekcji filmowych, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i mnóstwo odwiedzających - to składa się na program 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:00 Dzięki małym grantom jest kino na wsi, festiwal etniczny i warsztaty W Izbicku, Olszowej i Strzelcach Opolskich realizowane są projekty kulturalne wymyślone przez mieszkańców. Pieniądze na nie pozyskano z programu małych grantó ... » więcej 2019-09-16, godz. 22:00 Międzywojnie z perspektywy Związku Polaków w Niemczech. Tadeusz Szczyrbak wydał 100 stron monografii O międzywojennej aktywności Związku Polaków w Niemczech opowiada najnowsza publikacja Tadeusza Szczyrbaka. » więcej 2019-09-16, godz. 18:00 Janusz Olejniczak nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej Janusz Olejniczak współautor audycji 'Co słychać?' w Radiu dla Ciebie został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Autor jest także pianistą, laure ... » więcej 2019-09-16, godz. 12:15 Podwójny bis i owacje na finał IV Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA] W niedzielne popołudnie (15.09) w Kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej zabrzmiały dwa koncerty, wieńczące IV Festiwal Mikołaja z Koźla. Finałowy k ... » więcej 2019-09-15, godz. 17:13 Do Opola zjechali miłośnicy tatuaży z całej Europy [ZDJĘCIA] Ponad 200 artystów, kilka razy tyle uczestników i zwiedzających - opolskie Tatoo Expo, to jedna z większych imprez w południowej Polsce, którą odwiedzają miło ... » więcej 2019-09-15, godz. 15:10 "Standing ovation" dla Krzysztofa Pendereckiego na inauguracji festiwalu w Zabrzu! [ZDJĘCIA] Publiczność poderwała się z miejsc, nagradzając gromkimi brawami maestro Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadził orkiestrę Sinfonietta Cracovia w 'Adagio' ... » więcej 2019-09-15, godz. 13:41 W pogoni za skarpetkami... "Niedoparki" w OTLiA 'Niedoparki' opanowały Opolski Teatr Lalki i Aktora. Za nami prapremiera spektaklu o małych stworzonkach, które kradną ludziom skarpetki. To opowieść napisana ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:35 Piękne zdjęcia i poruszające historie. W ten weekend w Opolu - festiwal filmu dokumentalnego HumanDOC - Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata i chcą poszerzyć swoje horyzonty - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Izabela Żbikowska z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »