Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-25, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Komu dzisiaj potrzebni są artyści? Dyskusja w Collegium Civitas

Komu dzisiaj potrzebni są artyści? Dyskusja w Collegium Civitas [fot. Katarzyna Zawadzka]
Komu dzisiaj potrzebni są artyści? Dyskusja w Collegium Civitas [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Komu potrzebni są dzisiaj artyści?" Nad tym pytaniem zastanawiali się goście Fundacji Friedricha Eberta oraz Instytut Ignacego Daszyńskiego. W Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego dyskutowali: aktorka i autorka książek Agata Pruchniewska, wokalista i dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik, radczyni prawna Jolanta Duda oraz poeta Krzysztof Siwczyk.
Agata Pruchniewska jest autorką książek "I dobry Bóg stworzył aktorkę" oraz "Suka w szłobiznesie". W rozmowie z Radiem Opole opowiadała o ciemnych stronach aktorstwa.

- Uważam, że jest to zawód piekielnie trudny i piekielnie niewdzięczny, dający wielką satysfakcję, kiedy już jest praca - mówi Pruchniewska. - Walka o tę pracę i to wszystko, co opisałam w książkach, starałam się wyśmiać, ale tak naprawdę spotkałam się z opiniami moich kolegów po fachu, wybitnych aktorów, którzy książkę przeczytali i powiedzieli, że jest ona bardzo gorzka - dodaje.

Dla Krzysztofa Siwczyka wartością jest, gdy autor funkcjonuje poza narcystyczną kulturą mediów społecznościowych.

- To jest tak naprawdę jakaś strategia bycia, czyli niebycie, wycofanie się, jest jak gdyby taką przynętą zarzuconą na potencjalnego czytelnika "oto mnie nie widzisz, znajdź mnie" - mówi Siwczyk. - To komunikat "Nie rozpoznajesz mnie w takiej narracji facebookowej, w tych tapetach internetowych, czy jestem kimś innym, jestem gdzie indziej, tak jak Ty Czytelniku być może nie jesteś tym, kim się prezentujesz na Facebooku, na tapetach internetowych. Przestań się wstydzić, bądźmy niewidzialni, odsłońmy się tak naprawdę" - dodaje.

Moderatorami dyskusji byli reżyserka i prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców - Barbara Białowąs oraz dr Kamil Minkner z Instytutu Politologii UO.

Więcej na ten temat dziś (25.10) w "Rewirach kultury" po godz. 20:00.
Agata Pruchniewska
Krzysztof Siwczyk

Kultura i rozrywka

2020-01-21, godz. 21:30 Miłośnicy Kresów Wschodnich wypełnili czytelnię WBP. To prezentacja nowego tomu "Kresowej Atlantydy" [ZDJĘCIA] Profesor Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentował w Opolu najnowszy tom swojej 'Kresowej Atlantydy'. W czternastym tomie powraca do Stanisławowa, mówi o Buczaczu… » więcej 2020-01-21, godz. 16:14 1500 żołnierzyków od kosynierów po powstańców Korfantego na wystawie w Muzeum Czynu Powstańczego [ZDJĘCIA] Od Insurekcji Kościuszkowskiej do III Powstania Śląskiego. W Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny można oglądać wystawę 1500 figurek żołnierzyków i modeli… » więcej 2020-01-21, godz. 13:02 Stanisławów po nowemu w "Kresowej Atlantydzie" Profesor Stanisław Sławomir Nicieja już o Stanisławowie pisał w 'Kresowej Atlantydzie', ale w najnowszym XIV tomie epopei autor wraca do tego właśnie miejsca. » więcej 2020-01-20, godz. 16:40 Autor "Szadzi" Igor Brejdygant spotka się z czytelnikami w stolicy regionu Autor 'Szadzi' - powieści na podstawie, której w Opolu był kręcony nowy telewizyjny serial, spotka się z czytelnikami stolicy regionu. Spotkanie zaplanowano we… » więcej 2020-01-20, godz. 13:01 Ruszają "Winowskie spotkania filmowe". Dziś pierwsza projekcja! 'Winowskie spotkania filmowe' to inicjatywa Stowarzyszenia Błogosławionego Alojzego Ligudy, które działa przy parafii Ducha Świętego w Opolu - Winowie. Zaplanowano… » więcej 2020-01-19, godz. 21:16 Krzysztof Cugowski koncertował w Opolu na rzecz "Domu Nadziei" i bezdomnych. Były też licytacje Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów wystąpił w niedzielę (19.01) w Opolu z koncertem dla 'Domu Nadziei' dla osób bezdomnych. Artysta przyjechał do stolicy naszego… » więcej 2020-01-19, godz. 19:28 Czeski film w Muzeum Śląska Opolskiego. Towarzyszy wystawom związanym z prof. Jindřichem Štreitem W Muzeum Śląska Opolskiego rozpoczął się przegląd czeskich filmów. Mają one przybliżyć zainteresowanym atmosferę zniewolonego państwa i sylwetki osób zaangażowanych… » więcej 2020-01-19, godz. 12:48 Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Prezydent Opola ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe, doświadczenie zawodowe w instytucjach… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 Charytatywny koncert w Kluczborku dla Patryka Radwańskiego. Jedyną szansą jest droga terapia w USA Arie operetkowe i musicalowe, czyli karnawałowa uczta dla wszystkich. W ten sposób organizatorzy zapowiadają Charytatywny Koncert Noworoczny dla Patrysia w Kl… » więcej 2020-01-18, godz. 23:00 Finisaż w Miejscu X. Odwiedzający mogli malować i targać prace Malwiny Mielniczuk Dziś (18.01) wieczorem zakończyła się wystawa prac autorstwa Malwiny Mielniczuk pod tytułem „Czego pragną kobiety”. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »