Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-10-07, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Lekcja historii muzyki i fuzja muzyki dawnej z nowoczesnością na III Festiwalu Mikołaja z Koźla [ZDJĘCIA]

Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncerty III Festiwalu Mikołaja z Koźla © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncertową lekcję historii muzyki i fuzję muzyki dawnej z elementami nowoczesności. Takie atrakcje proponują organizatorzy tegorocznego Festiwalu Mikołaja z Koźla. Jednym z nietypowych połączeń, zaprezentowanych na sobotnich (06.10) koncertach, było uzupełnienie żeńskiego śpiewu a cappella improwizacjami saksofonowymi, współgrającymi z brzmieniem śpiewu chorałowego.
- Chcielibyśmy iść w kierunku lekkich połączeń i zestawień ciekawych instrumentów - mówi Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu. - Staramy się uatrakcyjniać co roku nasz program, nawiązując oczywiście do Mikołaja z Koźla, do tradycji franciszkańskiej i chorałowej. Kościół się wypełnia coraz bardziej, co nas bardzo, bardzo cieszy.

Jak przyznaje Wójcicki, festiwal to nie tylko muzyka średniowieczna, ale muzyka dawna w szerszym ujęciu. Organizatorom zależy nie tylko na zachowaniu pamięci o dokonaniach Mikołaja z Koźla, ale także na ukazaniu bogactwa muzyki dawnej, także takiej, która powstała na terenach dzisiejszej Opolszczyzny, czego przykładem może być prezentacja dzieł Silviusa Leopolda Weissa, urodzonego w Grodkowie.

- Staramy się ukazać rozwój muzyki przekrojowo - mówi Wójcicki. - I to jest właśnie, wydaje mi się, lekcja dla nas wszystkich, jak rozwijała się muzyka europejska. Musimy pamiętać, że gdyby nie incipity chorałowe, gdyby nie melodie chorałowe, które powstały w średniowieczu, to praktycznie system dur-moll mógłby jeszcze raczkować.

Festiwal Mikołaja z Koźla, który odbywa się po raz trzeci, zakończy się dzisiaj (07.10), a pozostały jeszcze 2 koncerty. Pierwszy, na którym wystąpi trio muzyki barokowej z Czech, rozpocznie się o godzinie 16:00. Finałowy koncert z udziałem orkiestry Accademia dell` Arcadia i kontratenora Bartosza Rajpolda zaplanowano na godzinę 19:00. Oba koncerty odbędą się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, a wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Wojciech Wójcicki

Kultura i rozrywka

2018-10-19, godz. 18:30 Premiera studencka "Zranionego jelenia" „Zraniony jeleń” to spektakl dla młodzieży i dorosłych, który całkiem niedawno zagościł w repertuarze Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. » więcej 2018-10-19, godz. 15:30 Cztery pory roku w sonetach i muzyce Vivaldiego. Przed nami koncert kameralny w FO 'Wiosna/Lato, Jesień/Zima - A. Vivaldi' to tytułu pierwszego w tym sezonie artystycznym koncertu kameralnego, który zabrzmi dziś wieczorem (19.10) w Filharmon ... » więcej 2018-10-19, godz. 13:30 Niepełnosprawni śpiewają polskie piosenki. W Brzegu trwa coroczna integracyjna impreza muzyczna „Polska muzyka lat 80” - to hasło przewodnie dzisiejszego (19.10) Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu”. Impreza organizowana jest już p ... » więcej 2018-10-19, godz. 10:45 Rusza festiwal filmowy "Publicystyka" w Kędzierzynie-Koźlu. To już 25. edycja święta kina niezależnego W kinie Chemik w Kędzierzynie-Koźlu rusza XXV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia. W tym roku wpłynęło nań 165 filmów z 31 krajów ... » więcej 2018-10-19, godz. 10:01 Rodzimy akcent na rozpoczęcie Drum Festu. Jerzy Piotrowski w znakomitej formie Jerzy Piotrowski i jego zespół P.A.R.K. z przytupem rozpoczęli dzisiaj [18.10] 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Perkusista legendarnego SBB zagrał w Pań ... » więcej 2018-10-18, godz. 19:02 Eksperymentatorzy poszukiwani! Rusza III konkurs Modelatornia dla twórców teatru Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ogłosił trzeci Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia. Ma on służyć poszukiwaniom nowego języka scenicznego i formy. ... » więcej 2018-10-18, godz. 16:40 Aquiles Priester Band ćwiczy w Radiu Opole. Przed nimi 3 koncerty W Studium M im. SBB w Radiu Opole trwają próby Aquiles Priester Band. Grupa gości w Polsce w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu 'Drum Fest'. Wystąpi w piąt ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:00 Powódź i wspomnienia opolan. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego Spektakl 'Moją ulicą płynie rzeka' Elżbiety Depty i Adriana Szafrańskiego zobaczą widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego. Przedstawienie opowiada o powodzi t ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:15 Rusza 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. "Tu rodzą się i występują gwiazdy" Koncert zespołu 'P.A.R.K.' Jerzego Piotrowskiego - perkusisty legendarnego zespołu SBB - zainauguruje 27. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Rozpocznie się dz ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:44 Na początek filmy. W Opolu rozpoczął się Festiwal Gór Pokazami trzech filmów zainaugurowano 7. edycję Opolskiego Festiwalu Gór. Na ekranie można było oglądać dokumenty o tragarzach działających w Wysokich Tatrach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »